تهران- ایرنا- حجم موجودی آب سدهای کشور با رشد ۶ درصدی همراه شده است، اما همچنان ۲۸ سد مهم برای مصارف شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۱۴۰۱) تا ۶ اسفندماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش را ثبت کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، گرچه وضعیت بارشی کمی بهتر شده است، اما همچنان اثر این بارش‌ها در وضعیت ذخایر سدها نمایان نشده به طوری که ۲۸ سد مهم تامین کنند آب شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری تا ۶ اسفندماه هر کدام با کاهش از ۲۵ تا ۷۵ درصد روبه‌رو شده‌اند.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، سد رودبال داراب در استان فارس با داشتن ۱۰ میلیون مترمکعب موجودی آب از ابتدای سال آبی جاری تا ۶ اسفندماه با کاهش ۷۴ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال مواجه شده و درصد پرشدگی این سد ۱۳ درصد است.

سدهای وشمگیر، گلستان، بوستان در استان گلستان با داشتن ۶ میلیون مترمکعب آب از ابتدای سال آبی جاری تا ۶ اسفندماه با کاهش ۷۳ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال همراه شد که درصد پرشدگی آن نیز ۶ درصد گزارش شده است.

بر پایه این گزارش، سد شهید رجایی مازندران ۳۶ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۶۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد و میزان پرشدگی آن ۲۲ درصد است.

چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا ۶ اسفندماه ۱۲۴ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۷ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی چاه نیمه‌ها به ۹ درصد رسیده است.

سد شمیل و نیان در استان هرمزگان با ۳۸ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۵۶ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه‌رو شده و درصد پرشدگی این سد ۳۹ درصد است.

در مدت یاد شده، سد تهم زنجان موجودی ۱۲ میلیون مترمکعب آب را ثبت کرد که در مقایسه با زمان مشابه در سال آبی گذشته ۵۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. میزان پرشدگی این سد نیز ۱۵ درصد است.

همچنین در این مدت، سد ساوه در استان مرکزی با ۵۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن ۵۴ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۱۸ درصد است.

سد شهر بیجار گیلان نیز ۵۲ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۰ درصد کاهش‌یافته که درصد پرشدگی این سد هم ۵۰ درصد است.

سد دوستی خراسان رضوی هم ۱۸۳ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۷ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی آن ۱۵ درصد است.

موجودی آب در سد سفیدرود گیلان به رقم ۱۹۱ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۷ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی در حال حاضر این سد هم ۱۸ درصد است.

سد نهرین در خراسان جنوبی از ابتدای سال آبی جاری تا ۶ اسفندماه یک میلیون مترمکعب حجم موجود آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۶ درصد کاهش‌یافته است. درصد پرشدگی فعلی این سد ۲۲ درصد است.

موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان در حالی به رقم هشت میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۵ درصد کاهش دارد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۲۱ درصد است.

در این مدت، سد نسا کرمان هم با داشتن ۷۱ میلیون مترمکعب موجودی آب کاهش ۴۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد. میزان پرشدگی آن هم ۴۲ درصد است.

سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا ۶ اسفندماه هفت میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۴ درصد کاهش نشان می‌دهد و درصد پرشدگی آن نیز اکنون ۲۱ درصد است.

سد ۱۵ خرداد در حوضه آبریز قم رود فقط ۴۹ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۲ درصد کاهش‌یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۲۵ درصد است.

سد سرنی در استان هرمزگان با داشتن ۲۵ میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به سال آبی پارسال ۳۹ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی فعلی آن هم ۴۲ درصد است.

سد استقلال در استان هرمزگان هم در مدت یاد شده با داشتن ۱۴۹ میلیون مترمکعب موجود آب نسبت به پارسال ۳۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۶۲ درصد است.

سد شیرین دره در استان خراسان شمالی هم ۲۴ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۳۵ درصدی را نشان می‌دهد.

سد خیرآباد در سیستان و بلوچستان هم از ابتدای سال آبی جاری تا ۶ اسفندماه ۱۴ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. درصد پرشدگی آن نیز ۵۲ درصد است.

از ابتدای سال آبی جاری تا ۶ اسفندماه سد کمال صالح استان مرکزی با ۳۱ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۳۰ درصدی نسبت به پارسال روبه‌رو است.

سد ایلام ۲۳ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۲۸ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۳۹ درصد است.

موجودی آب در سدهای پنج‌گانه استان تهران ۲۲۳ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. این سدها اکنون ۱۲ درصد پرشدگی دارد.

موجودی آب سد گاوشان، سلیمان شاه کرمانشاه ۲۵۹ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۲۶ درصدی را نشان می‌دهد. درصد پرشدگی این سد تا ۶ اسفندماه به ۴۳ درصد است.

سد اکباتان، آبشینه در استان همدان ۲ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۲۶ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۵ درصد است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *