به گزارش ایرنا از فرابورس ایران، بهبود تقاضا و رونق معاملات بازارها در نخستین هفته شهریورماه باعث شد تا سرمایه‌گذاران این بازار طی پنج روز معاملاتی گذشته بازدهی مثبت را تجربه کنند.

در هفته منتهی به ۱۰ شهریور، آیفکس فرابورس با رشدی بیش از ۱۴۰۰ واحد، معادل ۵.۷۲ درصد، سطح ۲۶ هزار و ۳۹۶ واحد را تجربه کرد.

رشد متغیرهای فرابورسی باعث شد در این مدت ارزش بازار نیز با افزایش ۳.۶۴ درصدی مواجه شود، به این ترتیب فرابورس در پایان هفته گذشته ارزش بازار ۲.۵ میلیون میلیارد تومانی را ثبت کرد.

در مجموع طی این مدت سرمایه‌گذاران در بازارهای فرابورس بیش از ۳۱ میلیارد و ۸۱۳ میلیون ورقه انواع دارایی مالی را به ارزشی افزون بر ۲۶۱ هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان در ۱.۷ میلیون نوبت معاملاتی دادو ستد کردند.

به این ترتیب حجم معاملات رشد ۲۴ درصدی و ارزش معاملات افزایش هشت درصدی داشتند.

مشتقه‌ها پرطرفدار بودند

نگاهی به ارزش معاملات به تفکیک بازارها نشان می‌دهد در این مدت در حالی بازارهای سهامی فرابورس بیشترین ارزش معاملات را داشتند که بیشترین رشد معاملات نسبت به هفته قبل، متعلق به بازار ابزارهای مشتقه بود.

جزییات ارزش معاملات بازارهای سهامی نیز نشان می‌دهد در هفته گذشته بازار پایه فرابورس با معاملاتی به ارزش سه‌هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را داشت. در این بازار رشد ۴۴ درصدی ارزش معاملات را شاهد بودیم.

بازار دوم هم با معاملاتی به ارزش سه‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ۲۵ درصد افزایش را نسبت به هفته پایانی مرداد تجربه کرد و در بازار اول هم معاملاتی به ارزش سه‌هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ثبت شد که نسبت به هفته ماقبل ۲۴ درصد بیشتر شده بود.

در این مدت در بازار ابزارهای مشتقه فرابورس بیش از ۳۵ میلیارد تومان معاملات انجام شد که با افزایش ۱۴۴ درصدی، پررونق‌ترین بازار فرابورس در هفته گذشته بود.

رونق معاملات ETFها

در بازار ابزارهای نوین مالی نیز معاملاتی به ارزش ۲۵۲ هزار میلیارد تومان ثبت شد که رشد ۷.۵ درصدی داشت.

در این بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله طی هفته گذشته بیشتر از قبل موردتوجه بودند و ارزش معاملات آن‌ها با رشد ۱۱ درصدی به بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسید.

رشد ۳۷ درصدی ارزش معاملات خرد

در پایان معاملات نخستین هفته شهریور، ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به بیش از هشت‌هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته پایانی مرداد رشد حدود ۳۷ درصدی را ثبت کرد.

در این مدت ۱۰ صنعت پیشرو بازارهای فرابورس ۶۷ درصد ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. به این ترتیب که گروه‌های سرمایه‌گذاری‌ها، بانک‌ها و موسسات اعتباری، خودرو و ساخت قطعات، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، انبوه‌سازی، بیمه و صندوق بازنشستگی، محصولات غذایی و آشامیدنی، عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم و ماشین‌آلات و تجهیزات ارزش معاملات خرد نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومانی داشتند.

از میان این ۱۰ صنعت، گروه سرمایه‌گذاری‌ها به تنهایی ۱۲ درصد ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص داد و در صدر جدول صنایع پیشرو معاملات هفته گذشته قرار گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *