ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی ایران یعنی نیروگاه‌هایی که در آنها از سوخت‌های فسیلی نظیر گاز یا سوخت‌های مایع برای انرژی برق استفاده می‌شود در بین ۱۰ کشور برتر دنیا در جایگاه نهم قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در حال حاضر ایران به لحاظ ظرفیت منصوبه برق رتبه نخست منطقه و جایگاه چهاردهم را در جهان دارد اما به لحاظ تولید برق توسط نیروگاههای حرارتی جایگاه نهم در دنیا را دارد.

مجموع ظرفیت نیروگاههای جهان ۶۶۲۸ گیگاوات است که نیروگاههای حرارتی با ظرفیتی به میزان ۴۰۱۷ گیگاوات سهمی معادل با ۶۱ درصد را به خود اختصاص داده است و ایران با ۶۵ گیگاوات نیروگاه حرارتی منصوبه در جایگاه نهم دنیا قرار دارد.

بنابراین گزارش، ترکیب تولید نیروگاههای مختلف کشور در سال ۹۷ نشان می دهد که که ۱۶ میلیارد کیلووات ساعت توسط برقابی ها،۸ میلیارد کیلووات ساعت توسط تجدیدپذیرها و اتمی،۸ میلیارد کیلووات ساعت توسط دیزلی ها و ۲۸۷ میلیارد کیلووات ساعت توسط نیروگاههای حرارتی تولید شده است. به عبارتی ۹۲،۲ درصد برق کشور توسط نیروگاههای حرارتی تولید شده است.

این گزارش می افزاید:۸۰.۸ درصد نیروگاه‌های کشور حرارتی هستند و سهم بقیه نیروگاه‌ها از کل ظرفیت نیروگاه‌های کشور به این شرح است. نیروگاه مولد برق از آب ذخیره شده در پشت سدها (۱۴.۸درصد) تجدیدپذیر از جمله خورشیدی و بادی (۰.۹ درصد) انرژی اتمی (۱.۳ درصد) و نیروگاه‌های دیزلی و سایر (۲.۲ درصد)است.

۶۵۲۹۷ مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های حرارتی در کشور است که از این میزان ۶۷ درصد به بخش خصوصی و ۳۳ درصد به بخش دولتی تعلق دارد.

۶۰۰۰ مگاوات نیروگاه در بخش دولتی و ۱۲۸۰۰ مگاوات نیروگاه در بخش خصوصی در دست ساخت است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *