بررسی وضعیت صادرات در فروردین ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه آن در سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که صادرات ایران به ۱۵ کشور همسایه به علاوه هند و چین طی این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل آن ۲۶ درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس یکی از اهداف دولت سیزدهم توسعه روابط تجاری بر کشورهای همسایه به علاوه هند و چین است.

در این‌باره، علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، می‌گوید: سال‌های گذشته یک سری اقدامات و فعالیت‌هایی صورت گرفته بود و در حال حاضر رئیس‌جمهور هدف‌گذاری کرده است تا بتوانیم در ۴ سال آینده حداقل ۳۵ میلیارد دلار افزایش صادرات غیرنفتی داشته باشیم و با این هدف‌گذاری باید سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات را منطبق کنیم.

به گفته رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران‌ مطالعات سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد که از کشورهای همسایه به‌ علاوه چین و هند حداقل ۱۰۰ میلیارد دلار می‌توانیم کسب درآمد کنیم،  این بازارها را می‌شود در اختیار گرفت فقط باید تسهیل صورت گیرد و دولت نیز کارشکنی نکرده و موانعی برای تاجر و صادرکننده ایجاد نکند.

* آل اسحا‌ق: ایران ظرفیت ۱۲۰۰ میلیارد دلاری تجارت در کشورهای همسایه اطراف دارد

بنابراین گزارش درباره ظرفیت تجاری کشورهای همسایه نیز یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق، گفته است: با توجه به موقعیت منطقه‌ای ژئوپلتیک ما و همسایه بودن با ۱۵ کشور یک ظرفیت ۱۲۰۰ میلیارد دلاری تجارت سالانه در کشورهای همسایه اطراف وجود دارد که طبق مطالعات انجام شده، ما از این ظرفیت صادرات و واردات تعامل ۱۲۰۰ میلیارد دلاری چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار می‌توانیم سهم داشته باشیم اما در زمان حال چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار است.

* تجارت غیرنفتی کشور در چهار ماه نخست امسال ۲۲ درصد رشد داشت

براساس آمار رسمی منتشر شده از سوی گمرک، شاهد روند مثبتی در تجارت خارجی کشور هستیم به طوری که تجارت غیرنفتی کشور در چهار ماه نخست امسال با ۴۶ میلیون و ۸۱۵ هزار تن کالا به ارزش ۳۴ میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشته است.

* ارزش صادرات ایران در یک ماهه اول امسال به کشور امارات ۶۶۸ میلیون دلار

با توجه به اهمیت تجارت با کشورهای همسایه به بررسی وضعیت صادرات به ۱۵ کشور همسایه پرداختیم که براساس گزارش سازمان توسعه تجارت که از  داده‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران تهیه شده حاکی از آن است که در فروردین ماه ۱۴۰۱ بیشترین میزان صادرات در بین کشورهای همسایه به امارات، عراق، ترکیه، افغانستان و پاکستان بوده است.

ارزش صادرات در یک ماهه اول امسال به کشور امارات ۶۶۸ میلیون دلار بوده که در مقایسه با صادرات ۳۶۰ میلیون دلاری به این کشور در یک ماهه سال گذشته، صادرات به این کشور ۸۶ درصد رشد داشته است.

اما صادرات به عراق در یک ماهه ابتدای امسال و در مقایسه با سال گذشته ۲ درصد کاهش داشته است به این ترتیب که ارزش صادرات به عراق در یک ماهه ابتدای امسال‌ ۴۲۶ میلیون دلار بوده است در حالی که ارزش صادرات به عراق در یک ماهه فروردین سال گذشته ۴۳۷ میلیون دلار بوده است.

* جزئیات ارقام صادراتی به کشورهای همسایه

به گزارش فارس صادرات به ترکیه در یک ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۸ درصد رشد داشته به طوری که صادرات به ترکیه از ۱۸۲ میلیون دلار در فروردین ماه گذشته به ۳۶۱ میلیون دلار در فروردین ماه سال جاری رسیده است.

صادرات به افغانستان در یک ماهه اول امسال ۱۰۸ میلیون دلار و به پاکستان ۸۲ میلیون دلار بوده است.

* جمع صادرات در یک ماه نخست امسال به چین و هند ۱ میلیارد و ۳۹۳ میلیون دلار‌

به غیر از کشورهای همسایه، چین و هند نیز از جمله کشورهای مهم صادراتی ایران به شمار می‌رود.

صادرات ایران به چین در یک ماه نخست امسال یک میلیارد و ۲۹۱ میلیون دلار و در یک ماه نخست سال ۱۴۰۰ در مجموع ۹۹۹ میلیون دلار بوده که به این اساس صادرات به این کشور به لحاظ ارزشی ۲۹ درصد رشد داشته است.

اما صادرات به هند ۱۸ درصد کاهش داشته است یعنی صادرات ایران به این کشور از ۱۲۴ میلیون دلار در یک ماه نخست سال گذشته به ۱۰۲ میلیون دلار در فروردین ماه امسال رسیده است.

در مجموع میزان صادرات کشور در یک ماه نخست امسال به ۱۵ کشور همسایه به ارزش یک میلیارد و ۲۹۱ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با صادرات یک میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلاری به ۱۵ کشور همسایه در ماه نخست سال گذشته صادرات ۲۸ درصد رشد داشته است.

جمع صادرات در یک ماه نخست امسال به چین و هند به ارزش یک میلیارد و ۳۹۳ میلیون دلار بوده است و جمع صادرات به ۱۵ کشور همسایه به علاوه هند و چین در فروردین ماه امسال ۳ میلیارد و ۲۲۰ میلیون دلار بوده است.

طبق گزارش‌ها جمع کل صادرات کشور در نخستین ماه سال یعنی فروردین ۳ میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلار بوده که در مقایسه با صادرات ۲ میلیارد و ۹۶۹ میلیون دلاری در سال گذشته صادرات کشور در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴.۶ رشد داشته است.

نکته ‌ اینکه صادرات به اغلب کشورهای همسایه، چین و هند به لحاظ وزنی در فروردین‌ امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته منفی بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *