رهبر معظم انقلاب درحالی از خام‌فروشی گیاه گشنیز انتقاد کردند که با فرآوری آن می‌توان ارزش افزوده ۲۵۰ تا ۵۰۰۰ برابری از صادرات این محصول ایجاد کرد.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، در بیانات اخیر خود با هیئت دولت انتقاداتی درباره خام‌فروشی محصولات مختلف صادراتی و عدم فرآوری آنها بیان داشتند.

برای بررسی مصداق‌هایی که ایشان درباره خام‌فروشی بیان کردند در این شماره پرونده «خام‌فروشی، حراج اموال مردم»، گیاه گشنیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رهبر معظم انقلاب درباره خام‌فروشی محصولات صادراتی ایرانی تأکید کردند: «در حاشیه‌ مسئله‌ تولید، من یک نکته‌ دیگری را عرض بکنم که آن هم بی‌ارتباط به مسئله‌ تولید نیست و آن مسئله‌ صادرات مواد خام یا صادرات فلّه‌ای است که یک نمونه‌اش را قبلاً در مورد نفت گفتیم. یکی از مشکلات ما همین است که ما مواد خام را بدون فرآوری و بدون اینکه ارزش افزوده‌اش را برای کشور خودمان، برای سرمایه‌دار خودمان، برای کارگر خودمان فراهم بکنیم، می‌فرستیم خارج».

ایشان همچنین مشخصاً از صادرات خام گیاه گشنیز انتقاد کردند و فرمودند: «چند شب پیش تلویزیون راجع‌ به گشنیز می‌گفت که گشنیز را به‌صورت فلّه‌ای می‌برند خارج و با قیمتهای بسیار زیادی بعد از فراوری در دنیا فروش می‌رود، پس یک نکته‌ای که ما در باب مسائل تولید خواستیم عرض بکنیم، مسئله‌ برداشتن موانع تولید است که اینهاست».

ایجاد ارزش افزوده ۲۵۰ تا ۵۰۰۰ برابری از گشنیز

بنابر این گزارش سالانه حدود ۲۰هزار تن گیاه گشنیز در ایران تولید و بخش عمده‌ای از آن به‌صورت خام از کشور خارج می‌شود، درحالی که با انجام یک مرحله فرآوری روی آن می‌توان ارزش افزوده ۲۵۰برابری ایجاد کرد؛ همچنین  بر پایه این گیاه خوشبو می‌توان ماده‌ای را تولید کرد که ۵۰۰۰ برابر ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌کند.

ارزش صادراتی هر کیلوگرم گشنیز خام حدود ۱۰هزار تومان و حداکثر ۱۴هزار تومان قیمت دارد، اما اگر عصاره آن گرفته شود حدود ۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان قیمت پیدا می‌کند.

بر پایه گشنیز همچنین می‌توان “لینانول” تولید  کرد که هر لیتر آن ۵۰میلیون در کشورهای اروپایی قیمت دارد و برای صنایع اسانس و عطرسازی استفاده می‌شود.

 

سود گشنیز ایران در جیب تاجران پاکستانی

علاوه بر تهیه عصاره و اسانس، از گشنیز در صنعت گیاهان دارویی نیز استفاده می‌شود و ارزش افزوده و سود چندبرابری نصیب تولیدکنندگان این صنایع می‌کند، اما شواهد امر نشان می‌دهد که این گیاه بعد از یک مرحله فرآوری ساده نظیر عصاره‌گیری در پاکستان به کشور‌های مختلفی صادر می‌شود.

بنابراین گزارش ایران با وجود داشتن ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته‌شده در دنیا و داشتن میانگین ۳۰۰ روز آفتابی و متأثر از آن تنوع گیاهی شرایط مناسبی برای تولید و فرآوری این محصولات مختلف گیاهی دارد؛ اما مشخص است که تنها در صورتی صادرات مناسبی خواهیم داشت که خام‌فروشی را قطع کنیم یا به حداقل برسانیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *