عضو هیئت مدیره اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به واردات ۹۲۰ میلیون دلار کالای اساسی از عراق، گفت: این واردات از محل پول های بلوکه شده ایران در عراق انجام شده است.

سید حمید حسینی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت تجارت ایران و عراق، بیان کرد: در ۱۰ ماهه ابتدای امسال ۷ میلیارد و ۲۸۰ میلیون دلار کالا از ایران به عراق صادر شده است و برای اولین بار نیز عراق ۹۲۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده است.

وی با بیان اینکه تا پیش از این صادرات عراق به ایران سالانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار بود، گفت: با این میزان صادرات عراق به ایران، رتبه عراق از بیست و ششمین واردکننده به ایران به رتبه ششم ارتقا یافت.

حسینی با بیان اینکه این واردات از عراق از محل پول های بلوکه شده در عراق بوده است، بیان داشت: به ازای بخشی از پول‌های بلوکه شده در عراق این کشور برخی از کالاهای اساسی از جمله گندم و سویا را به ایران صادر کرده است.

وی اظهار داشت: واردات کالا از عراق موجب می‌شود تجارت یک طرفه نباشد و عراق هم از برقراری روابط تجاری با ایران درآمد داشته باشد و این موضوع به توسعه روابط تجاری دو کشور کمک می‌کند بنابراین امیدوارم در ماه‌های آینده این موضوع نیز ادامه داشته باشد.

عضو هیئت مدیره اتاق مشترک ایران و عراق اظهار داشت: ۳۲۰ هزار تن از کالاهای وارداتی از عراق مربوط به گندم و بخشی نیز مربوط به سویا و سایر کالاهای اساسی دیگر است.

وی افزود: به دلیل برخی مشکلات داخلی در تولید، صادرات گاز و برق به عراق با محدودیت مواجه شده است.

عضو هیئت مدیره اتاق مشترک ایران و عراق با تاکید بر اینکه صادرات کشورمان به عراق نسبت به سال گذشته حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است، گفت: سال گذشته صادرات ما به عراق ماهانه به ارزش ۶۵۰ میلیون دلار بود که امسال این رقم به ۷۳۰ میلیون دلار رسیده است.

وی بیان داشت: کاهش کرونا و افزایش قیمت کالاها در افزایش صادرات موثر بوده اما هنوز مشکلاتی برای صادرات پروژه های فنی و مهندسی و شرکت در مناقصات وجود دارد که امیدواریم بتوانیم از ظرفیت ها نیز برای توسعه تجارت با این کشور استفاده کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *