بورس در حالی امروز رشد یک درصدی را تجربه کرد که گروه‌های خودرویی و غذایی در شمار سبزپوش‌ترین شرکت‌های بازار سهام بودند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، افت و خیز بازار سرمایه در روزهای اخیر نشان می‌دهد، همچنان هیچ یک از طرفین معاملات قصد کوتاه آمدن ندارند و هر روز باید شاهد رفت و آمد قیمت سهام مختلف از صف فروش به صف خرید و بالعکس باشیم.

بورس در حالی هفته ابتدایی اردیبهشت ماه را پشت سر می‌گذارد که طی روزهای گذشته شاخص کل بورس روند نوسانی داشته و همین مساله باعث کاهش ارزش کل معاملات در بازار سهام شده است، اما در جریان معاملات روز سه شنبه این مساله با رشد مواجه شد و در صورتی که این موضوع ادامه دار باشد، می‌توان امیدوار به بهبود روند معاملات بود.

با این حال نوسانات این روزهای بازار نشان می‌دهد که کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی، محدوده‌ای است که شاخص به راحتی نمی‌تواند به صعود ادامه دهد و با مقاومت روبه ‌رو است. به همین خاطر ورود پول حقیقی و رشد آن در جریان معاملات امروز از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از معامله‌‌گران حقیقی در سمت تقاضا حضور قدرتمندی دارند.

* رشد معاملات خرد می‌تواند باعث صعود بورس شود

البته به نظر بسیاری از کارشناسان، رشد معاملات خرد به بالای پنج هزار میلیارد تومان و تثبیت این رقم در هفته‌های آینده می‌تواند رشد بورس را سریع‌تر کرده و خروج از کانال ۱.۵ میلیون واحدی را سرعت ببخشد.

بورس در دو مقطع در سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ نتوانسته است از این کانال عبور کند و همین مساله به یک موضوع ذهنی برای معامله گران تبدیل شده است که گذر از کانال فعلی تقریبا سخت و غیرممکن است. همین مساله در برخی از زمان‌ها به افزایش فشار فروش منجر شده و باعث افت شاخص کل بورس می‌شود.

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌ مواد غذایی و آشامیدنی افزایش یافت و این گروه در کنار دو گروه پالایشی‌ها و بانک‌ها گروه‌های سبز بازار بودند. به نظر می‌رسد افزایش قیمت مواد غذایی و رشد قیمت دستوری آرد موجب رشد قیمت‌ها در این گروه شده است.

* رشد همزمان شاخص های بورس

شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز رشد ۱۵ هزار و ۵۳۲ واحدی داشت و به سطح یک میلیون و ۵۲۲ هزار و ۷۸۱ واحدی رسید. بازدهی این شاخص مثبت ۱.۰۳ درصد بوده است.

شاخص کل هموزن نیز با افزایش چهار هزار و۷۹۶ واحدی توانست به عدد ۴۱۰ هزار و ۳۱۰ واحدی برسد. بازدهی این شاخص نیز مثبت ۱.۱ درصد ثبت شده است. شاخص فرابورس نیز با رشد ۷۶ واحدی به سطح ۲۰ هزار و ۹۰۲ واحدی ارتقا پیدا کرده است.

* افزایش ارزش کل معاملات و معاملات خرد

ارزش کل معاملات بورس با رشد ۲۲ درصدی نسبت به روز گذشته به عدد ۹ هزار و ۴۳ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۸۲ میلیارد تومان بود که ۲ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد ۲۰ درصدی به سطح ۶ هزار و ۲۱۸ میلیارد تومان افزایش یافت. سهم معاملات خرد از کل معاملات ۶۸ درصد بوده است.

* رشد ورود پول حقیقی به بازار سهام

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی مثبت شد و رشد ۱۸۶ درصدی را به ثبت رساند. امروز ۱۸۰ میلیارد تومان پول توسط سهامداران حقیقی وارد بازار شد که می تواند رونق بورس را در آینده به همراه داشته باشد.

گروه های شرکت های چند رشته ای صنعتی و فلزات اساسی بیشترین خروج پول و گروه های خودرو و ساخت قطعات و محصولات غذایی و آشامیدنی بیشترین ورود پول را به نام خود ثبت کردند.

سهم های شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی)، فملی (ملی صنایع مس ایران) و آریا (پلیمر آریا ساسول) بیشترین میزان تغییر منفی مالکیت حقوقی به حقیقی و نمادهای خساپا (سایپا)، غشهداب (کشت و صنعت شهداب ناب خراسان)، ورنا (سرمایه گذاری رنا) بیشترین ورود پول حقیقی را به اسم خود ثبت کردند.

رشد صف های خرید در بازار سرمایه

در پایان معاملات ‌روز سه ‌شنبه، ۳۴۹ نماد رشد قیمت داشتند و ۸۸ نماد نیز در صف خرید قرار گرفتند. به عبارت دیگر، ۷۲ درصد بازار رشد قیمت داشتند.

در جریان معاملات امروز، ارزش صف‌ های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۱۵ درصد رشد کرد و در رقم ۴۷۳ میلیارد تومان ایستاد.

امروز نمادهای وساپا (شرکت سرمایه گذاری سایپا)، خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و خپارس (شرکت پارس خودرو) بیشترین صف خرید را داشتند.

در پایان معاملات ‌روز سه ‌شنبه، ۱۳۴ نماد کاهش قیمت داشتند و تنها ۳ نماد در صف فروش قرار داشتند. به عبارت دیگر، ۲۷ درصد بازار افت قیمت داشتند.

در جریان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۱۸۳ درصد افزایش یافت و ۱۹ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۱۵ درصد رشد کرد و در رقم ۴۷۳ میلیارد تومان ایستاد.

در پایان معاملات امروز ۳ نماد صف فروش داشتند. نماد انرژی۱ (نهادهای مالی بورس انرژی) بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نمادهای قچار (فراورده های غذایی و قند چهارمحال) و کفرا (فراورده‌ های‌ نسوز ایران‌) صف فروش را داشتند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *