پدر روز دوشنبه، همزمان با شروع معاملات بازارهای مالی در آسیا، ارزش روبل روسیه سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دلیل این اتفاق تحریم های شدید غرب بود که در آخر هفته اعمال شد؛ در واقع این تحریم‌ها ذخایر ارز خارجی روسیه را مسدود می کند و شروع به مسدود کردن بانک های روسیه از شبکه سوئیفت برای ترتیب دادن به تراکنش های بین المللی می کند.

دلار آمریکا تا ۴۰ درصد در برابر روبل افزایش یافت و واحد پول روسیه را از سطح پایانی روز جمعه خود در حدود ۸۴ به دلار به ۱۱۸ رساند که یک رکورد جدید است. این اقدام یکی از بزرگترین رکودهای یک روزه در تاریخ مدرن پول روسیه خواهد بود، مشابه کاهش یک روزه ثبت شده در بدترین لحظات بحران مالی این کشور در سال ۱۹۹۸، زمانی که روسیه بدهی خود را نپرداخت.

در اواسط صبح در مسکو، بانک مرکزی روسیه در تلاش برای جلوگیری از رکود روبل، نرخ بهره اصلی خود را از ۹.۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش داد و وزارت دارایی این کشور به شرکت‌هایی که درآمد ارزی خارجی داشتند دستور داد ۸۰ درصد از درآمد خود را به روبل تبدیل کنند.

روبل روسیه در بازار تهران نیز از ابتدای روز تاکنون ۴۳۰ تومان ارزان شده است و به قیمت ۲ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است؛ گفتنی است که ارزش این ارز در یک هفته گذشته ۵۳۰ تومان در بازار تهران کاهش یافته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *