رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در طراحی جدید ساختار بودجه که با مشورت مجلس صورت خواهد گرفت مسائل اقتصادی کشور حل خواهد شد.

مسعود میرکاظمی در جلسه تبیین رویکردهای تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که با حضور ممبینی معاون کل سازمان برنامه و بودجه، افقهی مشاور و رئیس حوزه ریاست، فروزانمهر معاون توسعه و مدیریت امور مجلس و استان ها، پورمحمدی معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی و اعضا کمیسیون اقتصادی مجلس تشکیل شد، با بیان اینکه نظرات کمیسیون اقتصادی برای سازمان برنامه و بودجه حائز اهمیت است، اظهار داشت: امیدواریم با همفکری و مشارکت دولت و مجلس که هر دو به انقلابی بودن مشهورند در این دوره کار بزرگی انجام شود.

وی با بیان اینکه برای خروج از وضعیت موجود، تغییر ضروری است، افزود: هم فرمایشات مقام معظم رهبری، هم برنامه‌های ریاست جمهوری و هم اسناد بالادستی، تغییرات اساسی در ساختار بودجه را تأکید دارند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه کارهای بزرگی در کشور شده است، افزود: با وجود این اقدامات در افزایش درآمد و سطح رفاه مردم اتفاق خاصی نیفتاده و برای خروج از این روند باید بر شاخص‌های کلان اقتصادی تمرکز شود.

وی با اشاره به اینکه اگر دولت و مجلس بر موضوعی تمرکز کنند حتماً به نتیجه مطلوب می‌رسد ادامه داد: توجه به اثربخش کردن منابع، افزایش نقش استان‌ها در پیشبرد برنامه ها و حرکت به سمت برنامه‌ای شدن و انجام توافقنامه‌ها به صورت برنامه‌، ضروری است.

میرکاظمی با بیان اینکه در تدوین لایحه بودجه باید بازنگری صورت گیرد، گفت: باید توافق‌نامه برنامه‌ای با وزرا، سازمان ها و استان‌ها امضا شود و منابع لازم در نظر گرفته شود و در مقابل آن نهادها در برابر منابع دریافتی پاسخگو باشند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه به اهمیت موضوع مالیات در اقتصاد کشور اشاره کرد و تصریح کرد: لازم است جلوی فرار مالیاتی گرفته شود همچنین پایه های مالیاتی اشتباه و اصلاح با مشوق های مالیاتی و از جمله اختصاص بخشی از درآمدهای کسب شده مالیاتی به همان استان باید اقدام شود.

میرکاظمی با بیان اینکه اگر بودجه بدون کسری بسته شود و خلق پولی صورت نگیرد تورم مهار خواهد شد، گفت: دو ماه است که دولت سیزدهم فعالیتش را آغاز کرده و بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد که این آغازی برای موفقیت بزرگی در مهار تورم است.

میرکاظمی افزود: همانطور که واکسیناسیون عمومی کرونا را مهار می کند با تمرکز بر مهار خلق پول، تورم هم می‌تواند مهار شود. دولت تلاش می‌کند که خلق پولی صورت نگیرد و در بودجه سال ۱۴۰۱ برنامه ای تنظیم می‌شود تا در هیچ جا ارزش پول ملی کاهش پیدا نکند.

معاون رئیس جمهور در ادامه به اهمیت ثبات اقتصادی، عدالت و توجه به آمایش سرزمین پرداخت و گفت: همدلی بین دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه بهترین فرصت برای اعمال تغییراتی ضروری در ساختار بودجه است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه حدود ده سال مطالعه روی اقتصاد کلان کشور انجام داده است، افزود: با تغییر ریل اقتصادی کشور، قطعاً شرایط رو به بهبود و تغییر خواهد رفت و برای معضلات اقتصادی راه حل مشخصی وجود دارد. لذا تغییرات اساسی در ساختار بودجه صورت خواهد گرفت ولی طراحی جدید و تغییر ساختار، بی تردید زمان نیاز دارد.

وی افزود: بودجه باید به شکل ساده و قابل فهم تدوین شود و شاخص های کلان اقتصادی را پشتیبانی، تورم را مدیریت و بهره وری را افزایش دهد تا به عدالت نزدیک شود.

معاون رئیس جمهور اعتماد به بخش خصوصی را بسیار مهم دانست و گفت: اگر ثبات اقتصادی که شرط اصلی حضور سرمایه گذار و بخش خصوصی در اقتصاد کشور است حاصل شود اعتماد بخش خصوصی نیز بدست خواهد آمد.

میرکاظمی اولین گام تغییرات اساسی و ثبات اقتصادی را خروج دولت از اقتصاد دانست و گفت: وظیفه دولت این است که موضوعات اقتصادی را مدیریت کند بنابراین رفع موانع برای ورود بخش خصوصی به صورت جدی دنبال می‌شود.

وی در پایان گفت: در طراحی جدید ساختار بودجه که با مشورت مجلس صورت خواهد گرفت مسائل اقتصادی کشور حل خواهد شد.

در این نشست محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دو سرفصل در کمیسیون اقتصادی مجلس در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: سر فصل اول مباحث کلیات تغییر ساختار و بخش دوم حوزه احکام برنامه و بودجه است.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح ساختار بودجه گفت: ورود سازمان برنامه و بودجه به اصلاح ساختار به مفهوم تغییر در محتوی و عدم تمرکز در تصمیم گیری و افزایش اختیارات به استان ها کار ارزشمندی است. در کمیسیون اقتصادی مجلس برای دنبال کردن این مسیر اعلام آمادگی می کنیم.

در ادامه جلسه، حسین زاده بحرینی نماینده مجلس با ارائه آخرین تصمیمات اخذ شده در کمیسیون آیین نامه های مجلس در مورد روند تصویب بودجه در مجلس از تهیه نرم افزاری هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی برای تحلیل حساسیت تیترهای متعدد مندرج در لایحه بودجه و بررسی آثار تغییرات تیترها خبر داد.

بنابراین گزارش در پایان این مراسم اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس دیدگاه‌ها، نظرات و درخواست‌های خود را درباره نحوه تدوین بودجه سال ۱۴۰۱ مطرح کردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *