درحالی که فردا سال جدید میلادی رسما آغاز می‌شود، قیمت طلا به ۱۵۲۱.۸۵ دلار در هر اونس رسیده که بالاترین رقم در بیش از سه ماه گذشته است و در مسیر ثبت، بهترین عملکرد سالانه در ۹ سال گذشته قرار دارد.
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، از آنجاییکه کاهش ارزش دلار، سرمایه‌گذاران را بر آن داشت تا به خرید طلا بپردازند، قیمت این فلز گران‌بها به بالاترین رقم در بیش از سه ماه گذشته رسید.

طلا در مسیر ثبت، بهترین عملکرد سالانه در ۹ سال گذشته قرار دارد. در عین حال، کم‌یابی پالدیوم، سبب شده تا در مسیر ثبت چهارمین سال متوالی افزایشی با رشد ۵۰ درصدی قرار بگیرد.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی با ۶.۶۹ دلار افزایش ۱۵۲۱.۸۵ دلار فروخته شد که بالاترین رقم از ۲۵ سپتامبر به شمار می‌رود.

افشین نوابی، تحلیلگر بازار در این رابطه گفت: «هنوز بلاتکلیفی‌های بی شماری وجود دارد که در حال ورود به سال ۲۰۲۰ هستند، ما نمی‌دانیم که جنگ تجاری امریکا و چین به کجا می‌کشد، تنش‌ها در اطراف موضوع ایران نیز کمک‌کننده نیست.»

وی افزود: «من فکر می‌کنم که طلا در سال ۲۰۲۰ تقویت شود تازماینکه تمامی سوال‌ها در مورد بلاتکلیفی‌ها جوابی بیابند.»

وی افزود سرمایه‌گذاران به طلا به عنوان منبع امن سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند تا به دلار.

ارزش طلا در برابر سبدی از ارزهای بین‌المللی کاهش یافت و در نزدیکی کمترین رقم ۶ ماه گذشته که هفته پیش رقم خورد، در نوسان است زیرا کاهش ارزش دلار، طلا برای مالکان ارزهای دیگر ارزان‌تر می‌سازد.

سرمایه‌گذاران امسال به علت بلاتکلیفی‌های ژئوپلتیکی از جمله جنگ تجاری آمریکا و چین، تنش‌های خاورمیانه و اعتراضات در هنگ‌کنگ، به طلا بیشتر علاقه داشتند.

طلا همچنین به علت کاهش نرخ بهره بانک‌های مرکزی بزرگ در جهان از جمله فدرال رزرو تقویت شد. این بانک ۳ بار در سال ۲۰۱۹ نرخ بهره بانکی آمریکا را کاهش داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.