یکی از بهترین اقداماتی که برای توسعه اقتصادی کشور انجام شده است، تأسیس مناطق ویژه اقتصادی در سرتاسر کشور است، یکی از این مناطق، منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در استان قم است. استان قم به‌دلیل واقع‌شدن در بخش مرکزی ایران و همجواری با استان‌های صنعتی اصفهان، مرکزی و سمنان و نیز قرارگیری در نزدیکی پایتخت، ظرفیت‌های بسیاری خوبی برای توسعه اقتصادی دارد. منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان با امکانات و ظرفیت‌هایی که برای سرمایه گذاری کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکارهای مختلف داخلی و خارجی ایجاد کرده، ضمن جذب این سرمایه‌ها می‌تواند به رونق تولید در منطقه و اشتغال‌زایی بیشتر کمک فراوانی نماید. به‌همین دلیل در این مطلب با معرفی مشاغل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، نگاهی نیز به ظرفیت‌های این منطقه و محصولات تولیدی در آن خواهیم انداخت.

مناطق ویژه اقتصادی به چه مناطقی گفته می‌شود؟

شاید بتوان ایجاد و بهره برداری از مناطق ویژه اقتصادی را به دوپینگ اقتصادی در هر کشوری تشبیه کرد. بر اساس یک تعریف کلی که بانک جهانی در سال ۲۰۰۸ میلادی ارائه کرده است، می‌توان یک منطقه ویژه اقتصادی را منطقه‌ای محدود از نظر جغرافیایی دانست که با داشتن مدیریتی واحد و اعمال محافظت‌های فیزیکی، شامل مزیت‌هایی برای واحدهای تولیدی و صنعتی مستقر در آن خواهد بود.

در حقیقت چنانچه کارآفرینان و صاحبان سرمایه قصد داشته باشند کسب‌وکاری را در کشور راه‌اندازی کنند، باید در ابتدا زمینی را برای ایجاد واحد صنعتی خود تهیه کنند. همچنین، در صورت نیاز به واردات تجهیزات و مواد اولیه از خارج از کشور یا صادرات محصولات به خارج از کشور، تولیدکنندگان باید تعرفه‌های گمرکی مشخصی را نیز پرداخت کنند.

باتوجه به این موضوع که این هزینه‌ها می‌تواند جذب سرمایه ‌گذاری و رونق تولید را با مشکلاتی مواجه کند، راه‌اندازی یک منطقه ویژه اقتصادی که زمین‌هایی با قیمت مناسب و قوانین تجاری مناسب‌تری برای واحدهای تولیدی مختلف داشته باشد، برای توسعه و پیشرفت اقتصاد کلان کشور بسیار ضروری است. از آنجایی که کارجویان برای کار در چنین مناطقی بهتر است اطلاعات بیشتری نیز درباره کار در مناطق ویژه اقتصادی داشته باشند، در ادامه به معرفی برخی از مهمترین مزایای سرمایه گذاری در مناطق ویژه اقتصادی می‌پردازیم.

مزیت‌ های مناطق ویژه اقتصادی برای اشتغال‌زایی کدام است؟

هدف از تشکیل مناطق ویژه اقتصادی مانند منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، کمک به توسعه صنایع در یک استان، اشتغال‌زایی، تسهیل فرآیند صادرات یا واردات و نهایتا توسعه اقتصادی و صنعتی کشور است. به‌همین جهت مزیت های ویژه‌ای نیز برای سرمایه‌ گذاری در این منطقه وجود دارد. برخی از مهمترین مزایای سرمایه گذاری و ساخت و ساز در مناطق ویژه اقتصادی عبارتند از:

امکان تهیه زمین برای راه‌اندازی کسب‌وکار با قیمتی بسیار کمتر از زمین‌های موجود در مناطق شهری
صدور راحت‌تر و سریع‌تر پروانه کسب درآمد و تولید
ارائه قیمت مناسب برای استفاده از منابع انرژی
استفاده از امکاناتی مانند دسترسی راحت به برق صنعتی و سیستم فاضلاب
امکان واردات ماشین‌آلات و تجهیزات با تعرفه گمرکی کمتر
امکان استفاده از معافیت‌های مالیاتی
جذب سرمایه خارجی از طریق ثبت شرکت در ایران
امکان صادرات از منطقه به خارج از کشور و افزایش ظرفیت‌های‌ صادرات و ترانزیت کالا

معرفی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

هرچند استان قم دارای شهرکهای صنعتی و نواحی صنعتی متعددی مانند شهرک صنعتی شکوهیه، شهرک صنعتی الغدیر، محمودآباد و نواحی صنعتی خورآباد و سیرو است، اما وجود مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری در این منطقه موجب می‌شود تا ضمن رشد بیشتر اقتصادی، فرصت‌های شغلی بیشتری نیز در اختیار کارجویان استان قرار گیرد.

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم در زمینی به مساحت ۲ هزار هکتار و در فاصله ۱۸۵ کیلومتری از تهران قرار دارد. بنابراین می‌توان این منطقه را به‌عنوان مهم‌‌‌‌ترین و نزدیک‌ترین محدوده صنعتی و اقتصادی به پایتخت ایران دانست.

باتوجه به قرارگیری این منطقه در مسیر جاده ابریشم، شبکه راه‌آهن سراسری و اتصال به بزرگراه‌های کشور، این منطقه فرصتی را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان فراهم کرده تا به‌راحتی بتوانند از ظرفیت‌های حمل و نقل موجود در این منطقه استفاده کرده و محصولات‌شان را به کشورهای مختلفی ازجمله کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر کنند. از دیگر ویژگی‌ها و مزایای منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عضویت در سازمان بین‌المللی مناطق آزاد جهانی
یکی از مناطق امن جهت سرمایه گذاری در بین مناطق ویژه اقتصادی در جهان
انجام تمام امور اداری در داخل منطقه
ارائه راهنمایی و مشاوره برای سرمایه گذاری در داخل منطقه
داشتن اقلیمی مناسب
امکان بیمه‌نمودن تمام محصولات واردشده به منطقه

فعالیت‌های اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

باتوجه به این موضوع که طیف وسیعی از انواع فعالیت‌های تولیدی و صنعتی را می‌توان در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان انجام داد، در نتیجه واحدهای تولیدی مختلفی نیز دراین منطقه مستقر شده‌اند. بنابراین فعالیت‌های تجاری در این منطقه شامل ترانزیت کالا، صادرات محصولات، واردات تجهیزات و کالاهای مختلف است. در ادامه لیست برخی از محصولات و فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان آورده شده است:

تولید انواع لوازم‌خانگی
ارائه خدمات باسکول
فعالیت‌های آزمایشگاهی
تولید انواع قیر و بسته‌بندی قیر
تولید انواع ظروف و لوازم پلاستیکی آشپزخانه و غذاخوری
انواع کنسانتره خوراک دام و طیور
محصولات آرایشی و بهداشتی
تولید انواع شمش مانند شمش آلومینیوم
محصولات بتنی
تولید پوشاک
تولید انواع نان و پودر کیک
داروهای طیور
مکمل خوراک دام و طیور
تولید ظروف فولادی و آهنی
بازسازی انواع ماشین‌ابزار
روغن موتور و سیالات هیدرولیک صنعتی
انواع دمنوش و بسته‌بندی خشکبار
انجام امور تجاری
خدمات انبارداری و اداری
خدمات گمرکی و بازرگانی

فرصت‌های شغلی مورد نیاز در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

همانطور که در بخش قبلی نیز مشاهده شد، به‌دلیل وجود طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، فرصت‌های شغلی بسیار متنوعی نیز در اختیار کارجویان وجود خواهد داشت. در ادامه فهرستی از فرصت‌های شغلی مورد نیاز در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان آورده شده است:

مدیر فروش
تکنسین آزمایشگاه
کارمند اداری
سرپرست تعمیرات
برشکار
جوشکار
حراست و نگهبان
کارشناس بازرگانی
کارشناس صنایع غذایی
سرپرست کارگاه
نیروی کار ساده
منشی
مسئول خرید
اپراتور تولید
مونتاژکار و پرسکار
مهندس مکانیک
حسابدار

در ادامه این مطلب به معرفی برخی از مشاغل موردنیاز در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم خواهیم پرداخت. در صورت تمایل برای ارسال رزومه به ادارات دولتی و نیمه دولتی در قم کلیک کنید.
مدیر فروش

یکی از مشاغل مورد نیاز در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، مدیریت فروش است. در حقیقت مدیران فروش وظیفه هدایت و سرپرستی تیم‌های فروش را در یک شرکت برعهده دارند. معمولا در شرکت‌های بزرگ، ممکن است یک مدیر فروش بر مدیران فروش در مناطق مختلف نیز نظارت داشته باشد.

مدیران فروش با برنامه‌ریزی و ایجاد دوره‌های آموزشی برای اعضای تیم فروش و بازاریابی، به پیشبرد اهداف تعیین شده برای فروش محصولات یا خدمات شرکت کمک می‌کنند. برای یافتن یک فرصت استخدامی مناسب در شرکت‌های بزرگ و معتبر، بهتر است کارجویان دارای حداقل مدرک کارشناسی در رشته‌ای مانند مدیریت بازرگانی باشند. برخی از مهارت‌های مورد نیاز برای استخدام در فرصت‌شغلی مدیر فروش عبارتند از:

آشنایی با روش‌های بازاریابی و فروش
ایده‌پردازی و خلاقیت
روابط عمومی بالا
رهبری و مدیریت
توانایی کار با کامپیوتر
توانایی سازمان‌دهی و تیم‌سازی
قدرت تصمیم‌گیری
قدرت حل مسأله

معمولا یک مدیر فروش برای پیشرفت در کار خود با چالش‌های مختلفی نیز مواجه می‌شود. برقراری ارتباط با مشتریانی که ممکن است کمی پرخاشگر باشند، فشار کاری و رسیدن به نتیجه‌ در زمانی مشخص، برخی از چالش‌های یک مدیر فروش است.
تکنسین آزمایشگاه

یکی از گرایش‌های حوزه پزشکی و بهداشت، رشته علوم آزمایشگاهی است. یک تکنسین امور آزمایشگاهی با انجام آزمایش‌های مختلف روی نمونه‌های جمع‌آوری‌شده، وظیفه دارد تا به بررسی مشکلات احتمالی در نمونه‌ها بپردازد. یک تکنسین آزمایشگاه نقشی مهم در حفظ سلامت جامعه دارد. چراکه با ارزیابی دقیق نمونه‌ها و ثبت نتایج آنها، می‌تواند از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرده و سلامت جامعه را ارتقا دهد.

بنابراین مهمترین چالشی که یک تکنسین آزمایشگاه با آن مواجه است، کوشش برای حفظ سلامت افراد یک جامعه است. همچنین، وی باید در مقابل نتیجه‌ای که ارائه می‌دهد مسئول باشد. قرارگیری در معرض آلاینده‌ها نیز از دیگر چالش‌های شغلی برای تکنسین آزمایشگاه است. از مهارت‌های مورد نیاز برای کار در این فرصت‌شغلی می‌توان به مواردی که در ادامه آورده شده است، اشاره کرد:

جزئی‌نگری
مسئولیت‌پذیری
توانایی حل مسأله
توانایی تصمیم‌گیری
مهارت کار با وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی
توانایی انتقال دقیق و شفاف اطلاعات به‌شکل نوشتاری

کارمند اداری

به‌منظور انجام امور دفتری مانند انجام امور مرتبط با بایگانی، پاسخ‌گویی به تلفن، تایپ و نامه‌نگاری، شرکت‌های مختلف نیاز به استخدام کارمند اداری دارند. برای ورود به این حرفه نیاز به داشتن مدرک تحصیلی خاصی نیست و کارجویان می‌توانند با حداقل مدرک کاردانی، برای فرصت‌های استخدامی کارمند اداری رزومه خود را ارسال کنند.

اما یک کارمند اداری باید بتواند به‌شکل منظم، کامل و دقیق اطلاعات لازم را جمع‌آوری کند. مستندسازی، تجزیه و تحلیل اطلاعات به‌همراه ثبت آنها، از دیگر وظایفه یک کارمند اداری است. برخی از مهارت‌های مورد نیاز برای استخدام در این فرصت‌شغلی عبارتند از:

مهارت کار با کامپیوتر و نرم‌افزارهای مجموعه آفیس مانند ورد و اکسل
توانایی انجام کارهای مختلف به‌صورت همزمان
توانایی سازمان‌دهی
مهارت‌های ارتباطی
مدیریت زمان

جوشکار

اصولا افرادی که در حرفه جوشکاری مشغول به کار هستند، قدرت تمرکز بالایی دارند. یک جوشکار باید با انواع فلزات آشنایی داشته باشد و بتواند قطعاتی که برای اتصال درنظرگرفته شده‌اند را نیز به‌خوبی آماده‌سازی کند. همچنین آشنایی با دستگاه‌های جوشکاری و نحوه‌ی عملکرد آنها در کنار شناخت انواع روش‌های جوشکاری، از مهارت‌های مورد نیاز برای کار در این حرفه است. به‌علاوه، یک جوشکار باید آشنا به اصول ایمنی نیز باشد.

از چالش‌هایی که یک جوشکار ممکن است با آنها مواجه باشد، احتمال بروز آسیب‌دیدگی‌هایی مانند دیسک کمر و ناراحتی‌های چشمی در اثر کار طولانی مدت با دستگاه‌ها و ابزارهای جوشکاری است. اگر به کار جوشکاری علاقه ‌دارید، کافی است تا به‌صورت تجربی در کنار یک استادکار به یادگیری و کسب تجربه مشغول شوید.
حراست و نگهبان

یک نگهبان وظیفه کنترل اوضاع در یک شرکت یا سازمان و کنترل ورود و خروج افراد و وسایل نقلیه را برعهده دارد. افراد شاغل در این حرفه باید بتوانند از خروج دارایی‌ها و تجهیزات شرکت‌ یا سازمان به‌شکل غیرقانونی جلوگیری کنند. ازجمله شرایطی که برای استخدام مسئول حراست و نگهبان درنظرگرفته می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سلامت جسمی و شرایط فیزیکی مناسب
انعطاف‌پذیری
توانایی کار با کامپیوتر
صداقت
مسئولیت‌پذیری
روابط عمومی مناسب

کارشناس بازرگانی

با اخذ مدرک تحصیلی در رشته‌ی مدیریت بازرگانی، می‌توانید وارد بازار کار این حرفه شوید. شرکت‌ها برای انجام اموری مانند خرید و فروش و انجام مکاتبات تجاری و بازرگانی، به یک کارشناس بازرگانی نیاز دارند. یک فارغ‌التحصیل رشته مدیریت بازرگانی می‌تواند در حوزه بازرگانی داخلی، بازرگانی خارجی و یا امور بازریابی مشغول به کار شود. مهمترین چالش‌هایی که برای کار در این حرفه وجود دارد، وجود رقابت زیاد برای استخدام است. از مهارت‌های مورد نیاز برای کار در این حرفه نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روابط عمومی بالا
قدرت حل مسأله
آشنایی با مجموعه نرم‌افزارهای آفیس
آشنایی با زبان‌های خارجی

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی مشاغل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم پرداختیم. ازآنجایی که شناخت هرچه بیشتر یک شرکت، محدوده‌ی فعالیت و زمینه‌های کاری آن می‌تواند تأثیر مثبتی بر روند استخدام و کاریابی کارجویان داشته باشد، برای آشنایی بیشتر کارجویان با ماهیت منطقه ویژه اقتصادی، در ابتدا تعریفی از مناطق ویژه اقتصادی را ارائه نمودیم. در ادامه ضمن آشنایی بیشتر با مزیت های تشکیل چنین مناطقی در کشور، به معرفی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان نیز پرداختیم. در ادامه کوشیدیم تا با معرفی برخی از محصولات تولیدی در این منطقه، شما را با مشاغل مورد نیاز کسب‌وکارهای مستقر در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان نیز آشنا کنیم. کلام آخر اینکه با شناخت محیط‌های اقتصادی و ظرفیت‌های استخدامی استان‌های مختلف از جمله استان قم، کارجویان می‌توانند روند کاریابی را تسریع نموده و راحت‌تر پا در مسیر شغلی دلخواه خود بگذارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *