دهلی نو – ایرنا – وزیر اقتصاد هند گفت: دولت در لایحه بودجه این کشور در سال 2019 یک و نیم میلیارد روپیه معادل 21 میلیون و 127 هزار دلار برای توسعه بندر چابهار تخصیص داد.

به گزارش ایرنا، به نقل از نشریه ‘فاینشنال اکسپرس’ پیوش گویال’ وزیر اقتصاد هند به هنگام تقدیم لایحه بودجه سال 2019 به پارلمان این مطلب را بیان کرد.
هند قصد دارد در مدت کوتاهی تجارت از طریق بندر چابهار را از دو میلیارد دلار کنونی به 70 میلیارد دلار افزایش دهد.
فاینشنال اکسپرس در ادامه این گزارش نوشت تهران کنترل اسکله شهید بهشتی در بندر چابهار را در اختیار شرکت بنادر جهانی هند قرار داده است. چابهار نخستین بندر خارجی است که هند کنترل آن را به دست گرفته است.این درحالی است که یکشنبه هفته گذشته هند مسیر کشتیرانی میان بنادر خود و بندر چابهار را افتتاح کرد.
هند قصد دارد هر دو هفته محموله های خود را از بنادر بمبئی ،کاندلا و موندرا به ایران ارسال کند.هند یکشنبه هفته گذشته یک محموله را در بندر چابهار بارگیری کرد.
انتظار می رود افغانستان نیز در یک ماه آینده نخستین محموله باری خود را از طریق بندر چابهار به هند ارسال کند.
شرکت بنادر جهانی هند در 24 دسامبر(3 دی) سال 2018 در طول نشست توافق سه جانبه چابهار، کنترل امور اسکله شهید بهشتی در بندر چابهار را به عهده گرفت. همچنین در این روز مقامات ایرانی، هندی و افغان به صورت مشترک نخستین دفتر هند را در منطقه آزاد چابهار افتتاح کردند.
فاز نخست این بندر در ماه دسامبر سال 2017 با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشور های منطقه افتتاح شد.
بندر چابهار که در دریای عمان قرار گرفته است دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می کند. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.
سال گذشته هند دو محموله گندم را از طریق بندر چابهار به افغانستان صادر کرد. این اقدام با هدف اثبات اعتبار این مسیر و گسترش ورود محموله های جهانی پیش از فعال شدن کامل بندر چابهار انجام شد.

 

منبع : خبرگزاری ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *