تهران – ایرنا – وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برنامه دولت تثبیت به معنای میخکوب‌کردن نرخ ارز نیست بلکه به‌دنبال ثبات‌بخشی به بازار و مدیریت نرخ حول سامانه نیماست.

به گزارش ایرنا، سید احسان خاندوزی شنبه شب در گفت وگوی خبری تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد بازار ارز کشور ما در سامانه نیما و سنا تامین می‌شود. یعنی حواله واردات کالاهای مختلف یا نیازهای اسکناس ارز بیش از ۸۰ درصد نیاز ارزی کشور است.

وی ادامه داد: بخشی از نیاز ارزی در سامانه نیما و بازار متشکل تامین نمی‌شود که از مبادی غیررسمی ارز آن تامین می‌شود.

خاندوزی افزود: یک درصد دیگری هم باقی می‌ماند که خرید و فروش‌ها در بازارهای فردایی ارز است که مجموع این ۲ عدد یعنی ارز قاچاق و قمارهایی که به صورت کاغذی انجام می‌شود ۱۵ تا ۱۶ درصد است.

برنامه وزیر اقتصاد برای کنترل تورم

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین به تشریح برنامه های خود برای کنترل تورم پرداخت و گفت:‌ دولت برای کنترل تورم اول از سیاست خودکنترلی استفاده کرد یعنی به جای اینکه استقراض کنیم و از جیب مردم بذل و بخشش کنیم، با سخت‌گیری در هزینه کرد، از وزارتخانه‌ها شروع کرد.

وی افزود: سال گذشته دولت قبل در ماه‌های اول ۵۴ هزارمیلیارد تومان استقراض کرد، امسال دولت سیزدهم مجموع تنخواهی که از بانک مرکزی استفاده کرد ۷-۸ هزار میلیارد تومان بود که همان را هم اخیرا به خزانه برگرداندیم و تسویه کردیم.

خاندوزی ادامه داد: اقدام دوم، در شبکه بانکی انجام شد و دولت کنترل خلق پول بی ضابطه بانک ها را شروع کرد.

وی افزود:‌ اقدام سوم، کمک به کاهش نوسانات بازار ارز است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: برخی در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند خود دولت باعث و بانی افزایش نرخ ارز است. اما دولت ارز خود را در شبکه غیررسمی عرضه نمی‌کند که افزایش نرخ به نفع دولت باشد؛ بلکه حتما به نفع دولت است که برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی ثبات ایجاد کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *