یک کارشناس اقتصادی، با اشاره به پایان سلطه درهم امارات در نرخ گذاری ارز در ایران معتقداست، نقش دینار عراق برای تسویه بین المللی ایران با تحریم آمریکا محدود نمی‌شود.

رویداد۲۴ ورود سپاه به فهرست تروریستی آمریکا، فشار شدید، عجیب و با انگیزه‌های کاملا غیر اقتصادی از طرف خزانه داری آمریکا روی نرخ برابری جفت ارز ریال ایران-درهم امارات آورده است.

تقریبا همه ابزار رسانه‌ای خزانه داری یکپارچه در کنار این فشار همه جانبه هستند. برای تکمیل چارچوب تحلیل نکات زیر قابل ارائه است:

اگر چه همه تلاش آن است که این افزایش به وجوه اقتصادی تروریستی اعلام شدن سپاه اسناد شود، ولی واقعا و در صحنه عمل این اقدام هیچ اثر اقتصادی‌ای بیش از تحریم کاتسا ندارد.

در واقع منطق مخرب اشاعه تحریم کاتسا انتهای توان تحریمی‌ای بود که خزانه داری می‌توانست به نمایش بگذارد. این که یک تحریم قبلی در قالب وضعیتی جدید باز بسته بندی می‌شود و وحشت آن به اگر چه به زور و ضرب فشار در دبی مجددا به افکارعمومی ایران فروخته می‌شود، نشانه ضعف ما در توضیح این موارد (اگر چه واضح و بدیهی) به افکار عمومی است.

آمریکایی‌ها می‌دانند که بر سر آینده حضور مالی ایران در عراق جنگ بزرگی بین ایران و خزانه داری آمریکا در جریان است و ایران در حال پیشرفت در این جبهه است.

آن‌ها به خوبی مطلعند که بافت مالی عراق به نحوی است که بعد از استقرار بخشی از نظام تسویه بین المللی ایران روی دینار عراق، درهم امارات هیچ نقش محوری‌ای در ساخت مالی ایران نخواهد داشت و ضمنا این نقش تازه دینار عراق با تحریم هم قابل محدود سازی نیست.

آمریکایی‌ها می‌دانند، بانک مرکزی با تاسیس بازار متشکل ارزی، خیز بلندی به سمت تغییر روش محاسبه نرخ ارز در بازار برداشته و زود یا دیر، مرجعیت درهم در نرخ گذاری هم کم رنگ خواهد شد.

همه این وقایع طرف آمریکایی را به این نتیجه می‌رساند که در استفاده حداکثری از درهم برای فشار بر ریال لحظه‌ای نباید عقب بنشینند، چون زمان بنفع آن‌ها نیست.

در چنین وضعیتی توصیه مداخله صرف از طریق افزایش نرخ بازار ساز در صرافی‌های بانکی و تزریق دلار در تهران لزوما پکیج کاملی نیست. در برنامه فعلی به وضوح درصد و سرعت تغییر قیمت در هرات و دبی سریعتر و جلوتر از تهران است چرا که جنس فشار از خارج به داخل است.

از همه این‌ها مهمتر آن که اساسا ادامه برنامه جاری آمریکایی‌ها (فشار مصنوعی روی درهم) آن تا این حد بدون ارتباط با واقعیات اقتصادی نمی‌تواند بلند مدت باشد. بیش از آن که با یک کش و قوس برآمده از واقعیات اقتصادی مواجه باشیم با یک جنگ روایت‌ها مواجهیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *