به گزارش ایرنا از وزارت اقتصاد، «سید احسان خاندوزی» در آیین معارفه «سید عباس حسینی» به عنوان مدیر عامل جدید بانک مسکن، اظهار داشت: با توجه به تکمیل سقف تعهدات در نظر گرفته شده برای این بانک در خصوص اجرای طرح نهضت ملی مسکن، بنظر می‌رسد ادامه کار با مشکلاتی مواجه شود؛ به همین لحاظ در شورای پول و اعتبار یک موضوعی را مطرح کردم مبنی بر اینکه می‌شود راهی اتخاذ کرد که با حفظ سیاست کنترل نقدینگی بانک مرکزی، یک مسیر ویژه برای تأمین مالی پروژه های مسکن در نظر گرفت.

وزیر اقتصاد افزود: نظر اجمالی رئیس جمهور در خصوص این موضوع مثبت است و ملاحظه ایشان فقط بر این است که تسهیلات باید اصابت واقعی به بخش تولید مسکن داشته باشد، به این معنا که شما بتوانید اطمینان حاصل کنید تسهیلات پرداخت شده برای اهداف غیرمتبط در حساب‌ واسطه رسوب نمی‌کند.

خاندوزی تصریح کرد: اگر بانک مسکن بتواند با هر روشی، اعم از “تأمین زنجیره‌ای” یا هر روش دیگری، اقدامی انجام دهد که تسهیلات اعطایی، مستقیم به ذینفع نهایی برسد و اطمینان خاطر رئیس جمهوری در این خصوص جلب شود، قادر خواهیم بود امسال مجوز ویژه‌ای برای این بانک در حوزه پروژه‌های نهضت ملی مسکن بگیریم.

وزیر اقتصاد خطاب به مدیر عامل جدید بانک مسکن تأکید کرد: این موضوع فارغ از مسایل درونی بانک و سایر ملاحظات، در سطح سیاست کلان تأمین مالی مسکن، باید به عنوان اولویت شماره یک پیگیری‌ها قرار گیرد و وزیر راه و شهرسازی نیز علاقه‌مند است در این زمینه کمک کند.

وی عنوان کرد: البته فعلا پیشنهادات وزارت راه و شهر سازی در شورای پول و اعتبار، متمرکز بر کاهش نرخ تسهیلات از ۲۳ به ۱۸ درصد است اما تحلیل کارشناسی ما در وزارت اقتصاد این است که فارغ از مساله نرخ سود، در مورد سقف اعتبار، نیازمند یک خط ویژه و مسیر مجزایی در حوزه مسکن هستیم.

خاندوزی یادآور شد: البته نباید فراموش شود، برای رفع دغدغه جدی رئیس جمهوری، تسهیلات صرف اهداف تعیین شده باشد و زمینه سفته بازی برای برخی ایجاد نشود و تمهیداتی اتخاذ کنید تا پیشنهاد لازم برای تحقق این امر را به شورای پول و اعتبار ارسال کنیم.

خاندوزی همچنین با تأکید بر ضرورت به کارگیری شیوه‌هایی در قالب انواع تضامین که بتواند به فعال شدن تولید کنندگان بخش مسکن در کوتاه مدت کمک کند؛ تسریع در واگذاری دارایی‌های مازاد بانک مسکن را فرصت جدیدی عنوان کرد که می‌تواند باعث مولد سازی منابع آن در جهت پروژه‌های مد نظر این بانک، چه در قالب مدل‌های تسهیلاتی و چه مشارکتی، شود.

وزیر اقتصاد از هیات مدیره بانک مسکن خواست، فهرستی از مجموع دارایی‌های قابل واگذاری بانک را تهیه کنند تا وی بتواند با استفاده از ظرفیت هیات مولد سازی و کمک‌های معاون اول رئیس جمهور، مصوبات لازم را جهت واگذاری، اخذ کند.

«سید عباس حسینی» مدیر عامل جدید بانک مسکن در این مراسم گفت: در حال حاضر، موضوع تامین مسکن مناسب برای مستضعفین جامعه و همچنین زوج های جوان، مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری است که با تمام قوا در این مسیر گام برمی‌داریم.

وی همچنین با اشاره به ضرورت پیگیری اجرای کامل قانون نهضت ملی مسکن، بر اهمیت دانش روز در مسکن سازی تاکید و اهم استراتژی ها و برنامه های کلان حمایت مالی و اولویت‌های خود در بانک مسکن را (در کلی‌ترین حالت) از جمله “حمایت از الگوی مسکن ایرانی اسلامی متناسب با شرایط اقلیمی و زیست محیطی هر شهر و منطقه و در راستای توسعه پایدار”، “حمایت از شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه ساخت مسکن با تاکید بر فن آوری‌های نوین در تولید و ساخت محصولات، مصالح و تجهیزات ساختمان سازی (تاکید بر توسعه و گسترش انبوه سازی با فن‌آوری‌های نوین با ارایه برنامه‌های متعدد حمایت مالی) “، “حمایت از ساخت مسکن در روستاها و شهرهای مرزی با هدف تحقق عدالت اجتماعی، تمرکززدایی، رشد و توسعه متوازن اقتصادی کشور و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها”، “حمایت از ساخت خانه‌های سبز و شهرسازی با ویژگی های استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و پاک از قبیل: انرژی خورشیدی و باد و مدیریت پسماند و مصرف انرژی ” عنوان کرد.

به گفته حسینی، “بهبود کمیت و کیفیت ارایه خدمات مالی و تسهیلات بانک با تاکید بر ارایه سریع و آسان خدمات بانکی مورد نیاز به مشتریان و طراحی و توسعه ابزارهای مالی جدید برای پاسخگویی به تقاضاهای متنوع”، “استقرار کامل سیستم بانکداری متمرکز (Core Banking) و تقویت بانکداری الکترونیکی و شرکتی” و “ارتقاء شفافیت و شاخص‌های سلامت و نظارت بانکی” از جمله دیگر اولویت‌های کاری بانک مسکن در دوره جدید خواهند بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *