رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: وقتی مقوله قیمت‌گذاری را به بورس کالا می‌سپاریم، در این زمینه سه اتفاق رُخ می‌دهد.
به گزارش صدای بورس، مقوله قیمت‌گذاری دستوری یکی از چالش‌های اساسی بوده که بنگاه‌ها در ایران با آن مواجه هستند، به طوری که با حذف قیمت‌گذاری دستوری و سپردن قیمت‌ها به مکانیسم عرضه و تقاضا، از یک سو شاهد شفاف شدن معاملات و تعادل بازار و از سوی دیگر جذابیت سرمایه‌گذاری در آن صنعت خواهیم بود.

در این زمینه مجید عشقی‌، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره اقدامات دولت سیزدهم در خصوص حذف قیمت‌گذاری دستوری در برخی کالاها از جمله سیمان و فولاد عنوان کرد: وقتی ما مقوله قیمت‌گذاری را به مکانیسم عرضه و تقاضا در منطق بازار یعنی عرضه در بورس کالا می‌سپاریم، در این زمینه سه اتفاق رُخ می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدا قیمت‌های تعادلی کشف می‌شود، همچنین معاملات به شیوه‌ای شفاف صورت می‌گیرد و درنهایت اگر هرگونه مشکلی در فرآیند عرضه و یا تقاضا برای کالا شکل گیرد، بازار به سرعت خود را نشان می‌دهد و سیاست‌گذاران و متصدیان امر می‌توانند به سرعت واکنش نشان بدهند و با مکانیسم افزایش عرضه یا کاهش تقاضا، شرایط بازگشت تعادل به بازار باشند.

به گفته عشقی، خوشبختانه امروزه با توجه به تبعات سنگین قیمت‌گذاری دستوری برای صنایع کشور، مخالفت‌های جدی با این رویکرد وجود دارد به طوری که با هماهنگی دولت سیزدهم و فراهم ساختن زیرساخت‌ها در بازار، عرضه رسمی و مستمر سیمان در بورس کالا شکل گرفته که به عنوان تجربه موفق حذف قیمت‌گذاری دستوری، دسترسی به آن را برای همه متقاضیان فراهم کرده است.

وی ادامه داد: در حوزه سیمان علاوه بر معاملات فیزیکی، فرآیند صدور کد مشتریان تسهیل شد تا افراد به راحتی بتوانند به صورت آنلاین و با کد سهامداری اقدام به خرید سیمان از بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا کنند.

عشقی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون کل سیمان تولیدی کشور به صورت هفتگی در بورس کالا عرضه می‌شود و عرضه فولاد نیز رو به افزایش است و با عرضه کل زنجیره تولید فولاد در بورس کالا شاهد رونق تولید در صنعت فولاد خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: یکی از مزیت‌های بزرگ عرضه کالاها در بورس، نمایان شدن هرگونه مشکل در فرآیند عرضه و تقاضا است که این موضوع قدرت واکنش سریع به سیاست‌گذاران برای تنظیم بهینه بازار را می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *