وزیر نفت دیروز اعلام کرد که در طرح آزمایشی بنزینی که در جزیره کیش و سپس قشم برگزار می‌شود، به هر فرد ۱۵ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی داده خواهد شد. این در حالی است که پیش از این، مجری این طرح و سرپرست منطقه آزاد کیش گفته بودند قرار است ماهانه ۲۰ لیتر به شهروندان اعطا شود.

به گزارش خودروتک به نقل از ایرنا جواد اوجی وزیر نفت در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و دستاوردهای جهاد‌دانشگاهی، افزود: دولت سیزدهم تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین ندارد و در تلاش است یارانه را به جای خودروها به افراد بدهد.

وی با بیان اینکه دولت در تلاش است توزیع یارانه بنزین را عادلانه کند، گفت: برنامه این است که این طرح در جزایر کیش و قشم به‌صورت آزمایشی انجام شود. بحث افزایش قیمت نیست بلکه در تلاشیم تا حتی افرادی که خودرو ندارند از یارانه بنزین بهره‌مند شوند.

وزیر نفت ادامه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داد: شاید جزو معدود طرح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که برای دولت هزینه دارد، اما مردم از این طرح بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مند می‌شوند.

به گفته اوجی، در این طرح به همه مردم بر اساس کدملی که یک سال از اقامت آنها در ایران می‌گذرد، چه صاحبان خودرو و چه افرادی که خودرو ندارند، ۱۵ لیتر بنزین یک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هزار و ۵۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد.
کاهش سهمیه بنزین افراد از ۲۰ به ۱۵ لیتر

با این حال، پنج‌شنبه حسین شمسیان، مجری این طرح در کیش به خبرنگاران گفته بود به هر فرد ۲۰لیتر بنزین ماهانه اختصاص خواهد یافت. محمدرضا لواسانی، سرپرست منطقه آزاد کیش هم قبل از شمسیان این رقم را اعلام کرده بود. به این ترتیب، مشخص نیست به چه دلیلی یکباره ۵ لیتر بنزین از سهمیه بنزین شهروندی افراد در این طرح آزمایشی کاسته شده است.

در صورت در نظر گرفتن خانوار استاندارد با ۳۶/ ۳نفر جمعیت، سهمیه ۱۵ لیتری به معنای ۵۰ لیتر بنزین ماهانه برای خانوار است. این در حالی است که سهمیه ۲۰ لیتری منجر به سهمیه ۶۷ لیتری برای هر خانوار استاندارد می‌شد. به همین ترتیب، خانوار سه نفره ۴۵ لیتر بنزین ماهانه و خانوار ۴ نفره ۶۰لیتر بنزین دریافت خواهند کرد. در حال‌حاضر هر خودرو سواری ماهانه ۶۰ لیتر بنزین سهمیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای با نرخ ۱۵۰۰ تومانی دریافت می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *