فرآوری خمیر كاغذ تسكا

معرفی شرکت

ترکیب اصلی کاغذ از مولکول رشته‌ای شیمیایی به نام سلولز می‌باشد که ماده اصلی گیاهان و بخصوص درختان سوزنی‌برگ است. با گسترش نیاز انسان به کاغذ، استفاده از چوب درختان هم گسترش نگران‌کننده‌ای پیداکرده و مصرف روزافزون محصولات چوبي و کاغذي در کشور ما که سالیانه بالغ‌بر یک و نیم میلیون تن می‌رسد، موجب شده است که میلیون‌ها دلار ارز از کشور خارج شود تا کمبود نيازهاي داخلي مرتفع گردد.

اين در حالي است که يکي از مهم‌ترین منابع ليگنو سلولزي از مواد اوليه غیرچوبی، ضایعات محصولات غلات کشاورزی مانند تفاله نیشکر، سرشاخه­های نخل و کاه گندم است که به دليل نبود دانش فني و تعداد کارخانجات کافي متأسفانه به هدر مي­روند و در عوض جنگل­هاي بکر کشور در حال قطع و نابودي است. هم‌اکنون در بسیاری از کشورهای اروپایی روش استفاده از کاه برای تولید خمیرکاغذ پیشرفت چشمگیری داشته است. برای نمونه در کشورهایی چون دانمارک، یونان، هلند، مجارستان، ایتالیا، رومانی، اسپانیا و یوگسلاوی که منابع تأمین چوب در آن‌ها محدود است و بیشتر به واردات اتکا دارد، این صنعت رواج بسیاری یافته است و در برخی از کشورهای درحال‌توسعه مانند آرژانتین، چین، مصر، هند، اندونزی، مکزیک، پاکستان، سریلانکا و ترکیه به دلیل محدودیت منابع چوبی به استفاده از بقایای محصولات کشاورزی به‌ویژه کاه روی آورده‌اند.

لازم به ذکر است بر اساس اعلام فائو در محصولات کشاورزی ایران 30 تا 35 درصد ضایعات وجود دارد که ارزش این حجم از ضایعات ۳ تا ۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

ازاین‌رو کشور عزیزمان با داشتن آب‌وهوای مناسب و متناوب یکی از کشورهای غنی در خصوص پسماندهای کشاورزی است که با بهره­گیری صحیح از ضایعات آن می‌توان کمک بسیار بزرگی در صنعت تولید فرآورده­های خمیر و کاغذی به شمار آید.

همچنین یکی از بهترین روش‌های توسعه اشتغال در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش ارزش‌افزوده محصولات و توسعه اقتصادی – اجتماعی مناطق روستایی، افزایش درآمدهای غیر کشاورزی در مناطق روستایی و بالأخص تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی است که این مهم برای کشاورز خود فرصتی مناسب به شمار می‌رود.

به همین منظور شرکت فراوری کاغذ تسکا از سال 1395 با حمایت دهکده اقتصادی بین المللی امید جلین و سرمایه‌گذاری شرکت تکاد امید جلین تأسیس شد. این شرکت با مدنظر داشتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، در راستای حفظ محیط‌زیست و ایجاد اشتغال ضمن هدف بهره‌گیری از ضایعات کشاورزی، خمیرکاغذ بکر موردنیاز صنایع مربوطه را تحت عنوان یک صنعت تبدیلی – دانش‌بنیانی با استفاده از  ماشین‌آلات طراحی و ساخته‌شده توسط کارشناسان داخلی، در استان گلستان که قطب کشت محصول گندم می‌باشد، با ظرفیت تولید 80 تن در شبانه‌روز آغاز به فعالیت نمود.

گستره فعالیت شرکت

شرکت فراوری کاغذ تسکا به‌عنوان یکی از صنایع استراتژیک کشور مفتخر است که باهمت جوانان متخصص و با مطالعات و تحقیقات در آزمایشگاه مجهز به بررسی شیوه‌های نوین تولید خمیرکاغذ تحت استانداردهای بین‌المللی می‌پردازد.

برنامه های آتی

افزایش تولید خمیرکاغذ روزانه بالغ‌بر 100 تن به همراه تولید سبدی از محصولات جانبی ناشی از ضایعات مواد حین فرآیند تولید با رویکرد خودکفایی در صنایع کاغذسازی بابت مواد اولیه و صادرات محصولات به کشورهای خارجی

اطلاعات تماس

 • دفتر مرکزی: گلستان، گرگان، جلین، بلوار امام رضا (ع)، امام رضا 17، ساختمان دهکده اقتصادی بین المللی امید جلین، طبقه 3
 • کد پستی: 4935117741 تلفن: 32141737-017
 • دفتر منطقه آزاد انزلی: گیلان، منطقه آزاد انزلی، لیجارکی، ابتدای بلوار شهید فاتحی
 • کد پستی: 4333154818
 • کارخانه: گلستان، علی آباد کتول، شهرک صنعتی علی آباد کتول، تلاش 12
 • تلفن: 34249013
 • مدیر عامل: محمدرضا اسماعیلی راد
 • همراه: 09124487258
 • سایت: www.toskapulp.ir
 • پست الکترونیکی: info@toskapulp.com
 • کانال تلگرام: t.me/toskapulppaper
 • اینستاگرام: toskapulp