ایسنا/مرکزی مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند گفت: این پالایشگاه تنها مجتمعی در کشور است که بخشی از بنزین تولیدی خود را صادر می کند.

غلامحسین رمضان پور روز گذشته در پنجمین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک بیان کرد: پالایشگاه شازند یکی از پالایشگاه های به روز کشور است که واحدهای پیچیده صنعتی را در خود جای داده است و بیش از ۹۰ درصد تولیدات آن به انواع فرآورده های با ارزش همچون بنزین و … تبدیل می شود.

وی با بیان اینکه تولیدات این واحد صنعتی از نظر کیفی منطبق با استاندارد روز و یورو ۴ است، گفت: سوخت پاک توسط این پالایشگاه تولید و توزیع می شود و هدف اصلی ما افزایش ظرفیت و طرح توسعه، کاهش آلایندگی زیست محیطی، ارتقای کیفیت تولیدات و افزایش تولید گوگرد از روزانه ۶۰ تن به ۷۰۰ تن است.

رمضان پور افزود: از سال ۱۳۹۳ با راه اندازی واحدهایی در مجتمع، نفت گاز، بنزین و LPG تولیدی با استاندارد ملی تولید می شود و مشکلی در این حوزه وجود ندارد. تنها پالایشگاهی هستیم که بخشی از بنزین تولیدی آن صادر می شود.

وی در خصوص توزیع سوخت پاک در اراک و شهرهای استان گفت: مسلما برای شرکت پخش فرآورده های نفتی مقرون به صرفه نیست که این سوخت پاک را به دیگر نقاط انتقال دهد ولی در شهرهای اطراف پالایشگاه توزیع نکند به همین دلیل تولیدات در اراک و شازند و شهرهای اطراف پالایشگاه توزیع می شود.

رمضان پور با اشاره به تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر نفت گاز با گوگرد کمتر از ۵۰PPM در این واحد بیان کرد: طراحی شبکه پایش آب‌های سطحی، پروژه پایش آب‌های زیرزمینی، پروژه تعویض خطوط لوله انتقال پساب صنعتی، پوشش و ایجاد لایه حفاظتی ژئوممبران، پروژه تحقیقاتی شناسایی منابع انتشار، پروژه پاکسازی ۷ هزار تن خاک آلوده به ترکیبات نفتی، خرید قطعات آنالیزو و آمین، مدیریت و انتقال پسماند کاتالیستی، تجهیز بزرگترین کوره تقطیر با سیستم پایش آنلاین و انجام پایش خوداظهار ۳ ماهه زیست محیطی از جمله اقدامات زیست محیطی پالایشگاه شازند است.

مدیرعامل پالایشگاه شازند اجرای طرح سیستم فیلتراسیون جهت جذب گردوغبار، بررسی و امکان سنجی نصب GALAXY TOWER، نصب سیستم پایش آنلاین روی هشت عدد دودکش کوره ای و بویلرها و استاندارد کردن ۴۰ کوره از ۴۳ کوره را از جمله اقدامات زیست محیطی در دست اجرا در این واحد صنعتی عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز بیان کرد: از اول تا ۲۰ آذرماه ۸۰ نفر به دلیل آلودگی هوا به اورژانس پیش بیمارستانی مراجعه کردند، اما آماری در خصوص مراجعه به مراکز درمانی جمع بندی نشده است.

دکتر سید محمد جمالیان با اشاره به رعایت نشدن پروتکل حفاظتی پرسنل شهرداری و راهنمایی و رانندگی در روزهای ناسالم اراک، ادامه داشتن فعالیت های عمرانی، رضایت بخش نبودن فعالیت صداوسیما در روزهای ناسالم، کاهش نیافتن فعالیت های بدنی و موافقت نشدن با مرخصی افراد مستعد خطر در روزهای ناسالم و کارمندان دارای فرزند خردسال را از جمله مشکلات پیش روی این دانشگاه در روزهای ناسالم هوای اراک برشمرد.

وی خواستار ارائه میزان و نوع غلظت آلاینده ها در روزهای آلوده از سوی محیط زیست به دانشگاه علوم پزشکی اراک شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *