مدیرعامل سازمان بنادر با اشاره به اعطای تخفیف ۴۰ درصدی هند به خدمات بندری کالاها به مقصد چابهار، گفت: انبارهای پس‌کرانه این بندر به کالاهای اساسی اختصاص داده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد که در بازدید از بندر چابهار به سر می‌برد، اظهار داشت: در این سفر جلسه‌ای با حضور استاندار سیستان و بلوچستان، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی و سایر دستگاه‌های استانی برگزار شد تا روند فعالیت‌های بندر ازنظر ورود و خروج کالا و اقداماتی که منجر به بهبود جذب کالا می‌شود، موردبررسی قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: یکی از تصمیمات مهم در جلسه این بود تا تلاش شود همه انبارها در پسکرانه بندر چابهار که متعلق به شرکت بازرگانی دولتی و منطقه آزاد چابهار است به ظرفیت‌های این بندر در خصوص کالاهای اساسی اضافه شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در کنار این جلسات، از زیرساخت‌ها، روبناهای بندری و تجهیزات بازدید شد، هماهنگی‌هایی بین بندر و گمرک صورت گرفت تا به‌عنوان یک عامل ضروری منجر به‌سرعت بخشی به روند ترخیص کالا شود، البته اقدامات برای بازاریابی در بندر چابهار توسط سازمان بنادر، منطقه آزاد و بقیه دستگاه‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفت تا بحث انتقال کالای بیش‌تر به سمت بندر چابهار باقدرت دنبال شود.

وی یادآور شد: یکی دیگر از موارد در این سفر موضوع مهم اعلام آمادگی سازمان بنادر و دریانوردی برای آغاز مسیر دسترسی بندر چابهار از پسکرانه‌ها به جاده بود تا هرچه زودتر شاهد شروع عملیات توسعه‌ای باشیم؛ در این بین بازدیدی نیز از پروژه‌هایی که توسط سازمان یا بخش خصوصی در بندر سرمایه‌گذاری شده، صورت گرفت تا روند و شرایط آن‌ها نیز مورد نظارت و پیگیری قرارگرفته شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص ارزیابی میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندر چابهار بیان داشت: خوشبختانه اقبال بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار بسیار خوب بوده و برای پروژه‌های متعددی در این بندر توانستیم شاهد مشارکت بخش خصوصی باشیم؛ این سرمایه‌گذاری‌ها شامل انبارهای سرپوشیده و مخازن است که یا کار آن‌ها در حال انجام و بخش دیگر مطالعات اجرایی‌شان در دست اقدام است.

وی خاطرنشان کرد: در این خصوص یکی از مباحثی که دنبال می‌شود تسری قانون منطقه آزاد به بندر شهید بهشتی و کلانتری است که این طرح در شورای هماهنگی اقتصادی دولت مراحل اولیه‌اش طی شده تا امید به خدا با تسری این قانون به بندر چابهار یک مزیت دیگر به مزایای این بندر افزوده شود.

راستاد در خصوص بحث اتصال مسیر ترانزیتی چابهار به کشورهای حوزه CIS به‌عنوان یک موضوع مهم برای این کشورها و اقدامات صورت گرفته در این زمینه تصریح کرد: در قالب توافقنامه ترانزیت چابهار که بین جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و هندوستان به امضا رسید، همکاری و هماهنگی‌های جدی دنبال می‌شود، این همکاری‌ها در راستای این است که از مسیر بندر چابهار برای ترانزیت کالاهای صادراتی هندوستان و شبه‌قاره هند و کشورهای ساحلی اقیانوس هند به سمت CIS بیشتر استفاده شود.

وی افزود: توافقات خوبی صورت گرفته و شرکت IPGL هندوستان که اپراتوری بندر چابهار را در اختیار دارد اقداماتی را برای توسعه ترانزیت از طریق این بندر دنبال می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به تازگی وزارت کشتیرانی هند تخفیف ۴۰ درصدی به حقوق و عوارض بندری کالاهایی داده است که مقصد آن‌ها از طریق بندر چابهار باشد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: این موارد مجموعه اقداماتی است که به رشد، توسعه و تسهیل ترانزیت از طریق بندر چابهار به مقصد کشورهای آسیای میانه و افغانستان کمک خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *