قیمت نفت روز چهارشنبه به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به موج دوم شیوع ویروس کرونا در کشورهایی که کاهش محدودیتهای قرنطینه را آغاز کرده‌اند و همچنین رشد ذخایر نفت آمریکا کاهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت ۵۸ سنت معادل ۱.۹ درصد کاهش یافت و به ۲۹ دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه رسید. این شاخص روز سه شنبه ۱.۲ درصد افزایش داشت.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۳۹ سنت معادل ۱.۵ درصد کاهش پیدا کرد و به ۲۵ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید. نفت آمریکا روز گذشته با حدود هفت درصد افزایش بسته شده بود.

نگرانیها نسبت به رشد ذخایر نفت آمریکا تحت الشعاع درخواست عربستان سعودی برای کاهش تولید به مدت طولانی‌تر به منظور متعادل شدن بازار نفت قرار گرفت. این کشور روز دوشنبه اعلام کرد که در ژوئن یک میلیون بشکه در روز دیگر به کاهش تولید خود اضافه خواهد کرد و مجموع تولیدش را به ۷.۵ میلیون بشکه در روز می‌رساند. بلافاصله امارات متحده عربی و کویت اعلام کردند مجموعا ۱۸۰ هزار بشکه در روز به کاهش تولیدشان اضافه می‌کنند.

به گفته استفن اینس، استراتژیست بازار در شرکت اکسی کورپ، اگرچه بازار در خصوص بخش عرضه آسودگی خاطر بیشتری پیدا کرده است اما توجهات معطوف ریسکهای مربوط به کاهش محدودیتهای قرنطینه باقی مانده است.

آنتونی فاوچی، کارشناس بیماریهای مسری آمریکا به کنگره اعلام کرده که تسهیل محدودیتهای قرنطینه ممکن است باعث شیوع موج جدیدی از ابتلا به کرونا شود که تاکنون جان ۸۰ هزار آمریکایی را گرفته و به اقتصاد این کشور به شدت صدمه زده است.

موارد جدیدی از ابتلا به کرونا در چین و کره جنوبی گزارش شده که بحران کرونا در آنجا زودتر از سایر کشورهای جهان آغاز شده بود.

در بخش عرضه، هیات دولت عربستان سعودی از کشورهای اوپک پلاس درخواست کرده بود به منظور احیای بازار جهانی نفت، کاهش تولید بیشتری صورت دهند.

گروه اوپک پلاس که متشکل از اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان است، در واکنش به سقوط ۳۰ درصدی تقاضای جهانی برای نفت، تحت توافق جدیدی تولیدش را مجموعا ۹.۷ میلیون بشکه در روز در ماه‌های مه و ژوئن کاهش خواهد داد.

در این بین، گزارش موسسه امریکن پترولیوم نشان داد که ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته ۷.۶ میلیون بشکه رشد کرده و به ۵۲۶.۲ میلیون بشکه رسیده است در حالی که تحلیلگران رشد ذخایر به میزان ۴.۱ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند. آمار رسمی از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا بعدازظهر روز چهارشنبه منتشر می‌شود.

بر اساس گزارش رویترز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش ماهانه خود که روز سه شنبه منتشر شد، پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ را به میزان دو میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و ۸.۱۳ میلیون بشکه در روز برآورد کرد. همچنین برآورد رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۱ را به میزان ۵۸۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و ۶.۹۹ میلیون بشکه در روز برآورد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *