تهران- ایرنا- خرید و فروش دلار به گمان برخی ها، یکی از راه‌های کسب سود سریع و آسان است، در صورتی که از ابتدای اسفند سال گذشته نرخ دلار در بازار آزاد حدود ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان بود و امسال هم در همان محدوده قرار دارد و سودی برای معامله‌گران نداشته است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، با توجه به مشکلات اقتصادی، رشد تورم و کاهش ارزش پول ملی، افراد به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف هستند تا بدون زحمت و در کمترین زمان، سود کلانی نصیبشان شود. به باور برخی از جمله راه‌های دستیابی به سود کلان با کمترین تلاش و در کوتاه‌ترین زمان خرید و فروش دلار است.

بر این اساس با توجه به نوسانات نرخ دلار برخی همواره به گوش هستند تا هرگاه که قیمت دلار کاهش یافت اقدام به خرید آن ‌کنند و با رشد مجدد بهای دلار در بازار آزاد اقدام به فروش این ارز بین‌المللی می‌کنند تا سود به دست آورند؛ یا اینکه با خرید ارزهای مسافرتی، دانشجویی و موارد دیگر از محل تفاوت قیمت آنها با بازار آزاد منتفع شده و در اصطلاح کیسه‌ای برای خود دوخته‌اند.

البته در چند ماه اخیر بانک مرکزی بیکار نشسته و اقدامات موثری برای مقابله با سودجویانی که تلاش کردند به طرق مختلف مانعی بر سر راه سوداگرانی که به دنبال واسطه‌گری و خرید و فروش دلار هستند، ایجاد کند و از جمله این اقدامات فروش ارز خدماتی در قبال ارائه مدارک مربوطه بوده است.

علاوه بر این مسائل، بررسی‌ها نشان می‌دهد داد و ستد دلار در یک سال گذشته برای معامله‌گران این ارز سودی نداشت و نرخ دلار اگرچه در یک سال گذشته همواره با نوسان همراه بود، اما در چند ماه گذشته نرخ این ارز نه تنها افزایش نیافته بلکه همواره نزولی بوده است.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم و عزم جدی دولتمردان برای خنثی‌ سازی تحریم‌های ظالمانه علیه کشور، حجم صادرات نفتی کشور در مقایسه با دولت قبل ۴۰ درصد رشد داشته و در نتیجه این رشد قیمت، درآمدهای کشور نیز افزایش یافته است.

علاوه براین با همت فعالان برای دور زدن تحریم‌ها و با آزادسازی پول‌های بلوکه شده کشور منابع ارزی بانک مرکزی رشد خوبی داشته است و در نتیجه این امر اقدام به تزریق ارز به صورت تدریجی به بازار کرده است به طوریکه نگرانی درخصوص کمبود منابع ارزی در کشور وجود ندارد.

مجموع این اقدامات سبب شده افرادی که برای کسب سود اقدام به خرید دلار از بازار آزاد کردند و منتظر رشد نرخ آن در بازار هستند به مقصود نرسیدند و چنانچه اسفند سال گذشته دلار خریدند تا امسال با سود قابل توجهی بفروشند باید بدانند دلاری که آنان حدودا با قیمت ۲۵ هزار و ۲۰۰ هزار تومان خریدند امسال ناچار هستند با همان نرخ بفروشند. این در حالی است که اگر سرمایه خود به بانک‌ها می‌سپردند طی یک سال گذشته ۱۸ درصد سود کسب می‌کردند.

بر این اساس است که بسیاری از کارشناسان و صاحبان تجربه همواره به مردم توصیه می‌کنند به هیچ عنوان برای دریافت سود وارد بازار پررسیک خرید و فروش دلار نشوند و برای ریسک کمتر و دستیابی به نتیجه مطلوب سرمایه خود را صرف کارهای تولیدی یا سرمایه‌گذاری در بانک‌ها کنند.

بررسی قیمت دلار در بازار آزاد حاکی از این است که در نخستین روزهای آذرماه نرخ دلار ۲۹ هزار تومان بود و در دهم این ماه به رقم ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان رسید اما در روزهای آینده دوباره به مدار صعودی برگشت اما این بار رشد قیمت شتاب گذشته را نداشت و در میانه کانال ۲۷ هزار تومان در نوسان بود و در ۲۲ دی ماه به محدوده ۲۶ هزار تومان عقبگرد داشت. در آخرین ماه سال ۱۴۰۰ قیمت دلار در بازار آزاد رکود جدیدی را ثبت کرد و وارد کانال ۲۵ هزار تومان شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *