دبیر مجمع تولید کنندگان کلسیم فسفات کشور گفت: به دلیل اختصاص ارز به محصول نهایی به جای مواد اولیه ۴۷ کارخانه کشور با ۷ هزار کارگر در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز محسن سعیدیان دبیر مجمع تولید کنندگان کلسیم فسفات کشور در نشست خبری اعلام کرد: بیش از ۱۱ ماه است ۴۷ کارخانه تولید کننده دی و مونو فسفات کلسیم در کشور به دلیل سیاست‌های غلط ارزی دولت تعطیل شده است؛ در حالی که این کارخانه‌ها تا قبل از سال ۹۷ علاوه بر تامین نیاز داخل محصولات خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق و افغانستان صادر می‌کردند.

وی ادامه داد: سیاست اشتباه ارزی این بود که دولت به جای اینکه به مواد اولیه ارز دولتی بدهد تا چرخ ۴۷ کارخانه با فعالیت ۷ هزار کارگر فعال در این کارخانه‌ها،‌ بچرخد ارز دولتی را به واردات محصول نهایی داد تا وارد کنندگان، محصول نهایی که همان فسفات کلسیم است وارد کنند؛ کارخانه‌ها هم با ارز نیمایی مواد اولیه وارد کردند و نتیجه یک رقابت نابرابر بین وارد کنندگان و تولید کنندگان داخل برقرار شد که در حقیقت برنده نهایی آن وارد کنندگان بودند.

به گزارش فارس، دی و مونو فسفات کلسیم به عنوان جیره غذایی دام و طیور استفاده می‌شود و به عنوان مکمل غذایی به خوراک آنها اضافه می‌شود،‌ حدود ۱.۵ تا ۲ درصد جیره غذایی دام و طیور را این مکمل غذایی تشکیل می‌دهد که برای تشکیل پوسته تخم مرغ، پرواربندی، استخوان بندی وشیردهی دام‌ها بسیار تاثیرگذار است.

آنطور که دبیر مجمع تولید کنندگان کلسیم و فسفات کشور می‌گوید ۴۷ کارخانه تولید کننده دی و مونو فسفات کلسیم در کشور وجود دارد که کار خودر را از سال ۶۴ با قدمت ۳۵ سال در کشور آغاز کرده‌اند و توانستند در طی این سال نیاز ۱۲۰ هزار تنی کشور را تامین کنند به طوری که نیاز به واردات نبود و ۵ هزار نفر به طور مستقیم و ۲ هزار نفر به طور غیر مستقیم در این کارخانه‌ها مشغول به کار هستند.

* تخصیص ارز به مواد اولیه قطع شد

سعیدیان در ادامه با بیان اینکه تخصیص ارز به مواد اولیه قطع شد، ادامه داد برای تامین این میزان از فسفات کلسیم نیاز به ۲۵۰ هزار تن خاک فسفاته است که معمولا از کشورهای تونس، اردن، مراکش، آفریقای جنوبی و سوریه تامین می‌شد و وزارت جهاد کشاورزی با یک اقدام نادرست تصمیم گرفت ارز را بجای مواد اولیه به محصول نهایی دهد یعنی در حقیقت ارز را به وارد کنندگان بدهد تا آنها وارد کنند.

سعیدیان افزود: سازمان دامپزشکی کشور در ۱۲ آذر ماه سال ۹۷ طی نامه رسمی به وارد کنندگان اعلام کرد که برخی محصولات دارویی و از جمله فسفات کلسیم را وارد کنند در حقیقت از این زمان پایه‌های تولید این محصول در کشور سست شد و از آن زمان دل ۷ هزار کارگر فعال در ۴۷ کارخانه کشور لرزید.

* رقابت نابرابر واردکنندگان با تولیدکنندگانی که ارز نمی‌گیرند

وی به نتیجه این واردات اشاره کرد و گفت: وارد کنندگان فسفات کلسیم را وارد کردند و به پشتوانه گرفتن ارز دولتی به قیمت کیلویی۴۶۰۰ تومان فروختند اما در همان زمان قیمت تمام شده تولید داخل ۵۸۵۰ تومان بود چرا که ما ماده اولیه را با ارز نیمایی وارد می‌کردیم و مجبور بودیم حداقل به قیمت کیلویی ۶۲۰۰ تومان بفروشیم که طبیعی است در بازار هیچ خریداری برای ما پیدا نمی شد.

* ظرفیت تولید داخل ۲.۵ برابر نیاز کشور

سعیدیان با بیان اینکه ۲۷۰ هزار تن ظرفیت تولید کارخانه‌ها تولید این محصول در کشور یعنی ۲.۵ برابر نیاز داخلی است،‌گفت: حرف ما این است که اصلا ارز به وارد کنندگان مواد اولیه و یا وارد کنندگان محصول نهایی اختصاص ندهند چرا که تاثیر این محصول در قیمت تمام شده مرغ با احتساب تفاوت ارز نیمایی و دولتی کیلویی ۵۰ تومان است و این رقم ناچیزی است اما به هم ریختگی اقتصادی آن جبران ناپذیر است.

وی افزود: اما اگر قرار است ارز دولتی تخصیص دهند باید به وارد کنندگان مواد اولیه تخصیص دهند اگر اینکار را هم نمی‌کنند پس چرا به وارد کننده محصول نهایی اختصاص می‌دهند؟ این کار ما را در رقابت نابرابری قرار می‌دهد که به نفع وارد کننده و دلال تمام می‌شود وتولید داخل را فلج می‌کند.

* پرداخت ارز به واردکننده محصول نهایی کمک به کارخانه‌های چینی است

سعیدیان ادامه داد: پرداخت ارز دولتی به وارد کننده در حقیقت پرداخت یارانه به کارخانه‌های چینی است که این محصولات را از آنها وارد می‌کنند که بسیار کم کیفیت‌تر از تولید داخلی است، پرداخت این ارزها آنها را فربه می‌کند و تولید کننده داخلی را نابود می کند.

وی گفت: این تمام ماجرا نبود، با فلج شدن تولید داخل بسیاری سوء استفاده کردند و کودهای شیمیایی فسفاته را خرد کردند و در قالب کلسیم فسفات به دامداری‌ها دادند که باعث بیماری شکم‌آبی در مرغ‌ها شد و همان زمان به مردم هشدار دادم که اینها می‌تواند باعث سرطان کبد بشود.

دبیر مجمع تولید کنندگان کلسیم و فسفات کشور با بیان ایکه از زمانی که ارز دولتی به واردات این محصول تخصیص یافته، حجم واردات چند برابر شده است،‌ گفت: کارخانه اکاتو چین می‌گوید پیش از این تلاش می‌کردیم ۱۰۰ تن از این محصول به ایران صادر کنیم اما یک دفعه ده‌ها هزارتن سفارش دی مونو فسفات کلسیم از ایران ثبت می‌شود.

* ردپای مافیای «م» در واردات کلسیم فسفات

در ادامه مدیرعامل شرکت تعاونی تولید کنندگان مونو و دی فسفات کلسیم گفت: واردکنندگان این محصول تنها بخش اندکی از محصول وارداتی را به قیمت واقعی به تولید کنندگان می دهند و بقیه را به قیمت‌های بالاتر می‌فروشند یعنی در حقیقت ۹۰ درصد به قیمت دلالی و ۱۰ درصد به قیمت واقعی در اختیار مرغدار قرار می‌گیرد.

صادقی ادامه داد: اخیراً ۱۰۰ تن از این محصول را خریداری کردم که به درخواست واردکننده کیلویی ۳۰۰۰ تومان به حساب شرکت واریز کردم و ۱۵۰۰ تومان هم به حساب خانواده این فرد واریز کردم. در حقیقت ۳ هزار تومان قیمت واقعی آن محصول بود و ۱۵۰۰ تومان هم اضافه گرفت.

وی ادامه داد در چنین شرایطی همواره مسئولان وزارت جهاد کشاورزی ما کارخانه داران را تهدید می‌کردند که اگر با این ارز وارد نکنید واردکننده پشت در آماده واردات است.

صادقی ادامه داد مافیای واردات خوراک دام «م» برای فروش به قیمت ۱۵۰۰ تومان بالاتر آگهی زده و کسی نیست بگوید اگر با ارز دولتی وارد کرده‌ای چرا به این قیمت می‌فروشی.

* ۳۰۰ میلیارد تومان سود با اشتباه ارزی دولت به جیب واردکننده ریخته شد

دبیر مجمع تولید کنندگان کلسیم و فسفات کشور گفت: با اشتباهات ارزی دولت ۸۵میلیون دلار را در اختیار وارد‌کننده گذاشتند در حالی که اگر ۳۰ میلیون دلار به کارخانه‌های داخلی می‌دادند چرخ آنها می‌چرخید با این اشتباه ارزی ۳۰۰ میلیارد تومان سود نصیب واردکنندگان و در حقیقت دلالان شد اما ۱۵۰ میلیارد تومان سود کارخانه‌های داخلی از بین رفت و نتیجه این شد محصولی را که تا سال ۹۶ به کشورهای کشورهای حاشیه خلیج فارس از افغانستان و عراق صادر می کردیم الان وارد می‌کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *