رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستان گفت: به دنبال امضا کردن توافق روی سند توسعه تجارت مرزی میان دو کشور هستیم که زیربنایی برای تقویت مبادلات مرزی می شود و در سال آینده بر روی این موضوع تمرکز خواهیم کرد.

رحمت الله خرمالی امروز در حاشیه برگزاری نشست های کارگروه های زیربنایی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی که با حضور سفیر ایران در ترکمنستان در بجنورد برگزار شد در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: ما به جهت نزدیکی فرهنگی قوم ترکمن در دو استان خراسان شمالی و گلستان با کشور ترکمنستان در جهت توسعه تجارت مرزی در بازارچه به دنبال تقویت صادرات ایران هستیم و به نوعی به توازن باور داریم و می گوییم در تجارت مدل سود-فایده متقابل موفق خواهد بود.

رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستان در ادامه گفت: برای نخستین بار قرار بر این است که نمایشگاه فن‌آوری های نوین کشورهای ساحلی خزر در عشق آباد برگزار شود که یکی از مکانیزم های تثبیت وضعیت ما در آن کشور حضور در این نمایشگاه است.

وی افزود: این نمایشگاه در بین پنج کشور در تاریخ ۲۱ و ۲۲ مرداد ماه سال آینده در عشق آباد برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: ترکمنستان به دنبال توسعه صنعت خود و خودکفایی است و با توجه به مزیت های موجود در ایران در حوزه تکنولوژی، دیجیتال، نانوتکنولوژی و …. این بهترین فرصت برای معرفی توانمندی های ما در این کشور است.

خرمالی ادامه داد: ترکمنستان به دنبال توسعه صنایع غذایی و گلخانه ای خود است و خراسان شمالی استانی کشاورز محور است و با توجه به پتانسیل های موجود در این حوزه در این استان، شرکت های کشاورزی این استان می توانند در این حوزه تمرکز کنند.

وی در ادامه به برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان ترکمنستان در تابستان ۹۸ نیز اشاره و اظهار کرد: ایران در این حوزه نیز می تواند به صورت خیلی قوی ظاهر شود.

وی بیان کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده در ترکمنستان، قرار بر این است تا در شش ماه نخست سال آینده نمایشگاه اسب ترکمن نیز در عشق آباد برگزار شود و درخواست ما بر این است که استان هایی همچون خراسان شمالی و گلستان که حرف هایی زیادی در حوزه اسب ترکمن دارند در این نمایشگاه حضور یابند که غرفه آن نمایشگاه نیز رایگان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *