علیرغم تحریم‌های آمریکا یک میلیون بشکه نفت ایران به چین رسید و چندین تانکر نفت هم درمسیر است و در هفته‌های آینده به این کشور خواهد رسید.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک تحلیلگر نفتی بر اساس ردیابی تانکرها ادعا کرد: یک تانکر متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران یک محموله نفتی را به مجموعه پالایشگاهی و شیمیایی جینگسی در چین تحویل داد و نخستین تحویل محموله نفتی پس از لغو معافیت تحریمی آمریکا را که در ۲ می اعمال شد، رقم زد.

این تحلیل‌گر در خبری که در یک پایگاه خبری کمتر شناخته شده خارجی منتشر شده، نوشته است: تحلیل‌ها و بررسی‌ ردیابی تانکرها نشان می‌دهد که این کشتی متوسط سوئیس‌مکز با نام سالینا در ۲۴ می از جزیره خارک خارج شده و تقریباً یک میلیون بشکه نفت را بارگیری کرده و در ۲۸ می به چین اعزام شده است.

با گذشت چند هفته در ۲۰ ژوئن این کشتی به پالایشگاه جینگسی در نزدیکی بندر جین‌ژوا نزدیک پکن رسید.

پالایشگاه جینگسی متعلق به شرکت پتروچاینا از شرکت‌های وابسته به شرکت ملی نفت چین است که مدت زیادی است خریدار نفت ایران بوده و از شرکت‌های مادر بانک کونلون نیز محسوب می‌شود.

بانک کونلون یک مؤسسه مالی است که به عنوان قلب تپنده مبادلات تجاری ایران و چین در یک دهه گذشته محسوب شده و مبادلات دو کشور را تسریع کرده است.

اسفندیار باتمانقلیچ نوشته است: سال گذشته ایران حجم زیادی نفت خام در چین ذخیره کرده است و چندین ماه متوالی این نفت را به چین فروخته است. این ذخایر نفتی موجود در چین قابلیت نگهداری ۱۹ میلیون بشکه نفت را دارد.

آمارهای قبلی هم نشان می‌دهد که چین محصولات نفتی ایران را شامل نفت خام و گاز مایع علی‌رغم تحریم‌های آمریکا خریداری کرده است. چندین محموله نفتی دیگر هم در هفته‌های آینده به چین خواهد رسید.

دومین شرکت بزرگ انرژی چین اعلام کرده که چین همچنان به خرید نفت ایران در چارچوب سیاست‌های دولت ادامه خواهد داد.

در زمان دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با همتای چینی خود در پکن در ماه می این کشور اعلام کرد که همچنان به حمایت از ایران ادامه خواهد داد.

مقامات گمرکی چین اعلام کرده که در ماه می چین ۵۸۵ میلیون دلار فرآورده‌های نفتی از ایران وارد کرده است که این رقم نسبت به ماه آوریل که ۱.۶ میلیارد دلار بود کاهش شدیدی پیدا کرده، با وجود این انتظار می‌رود میزان واردات در ماه ژوئن به لطف تانکرهای نفتی که در مسیر چین است افزایش یابد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *