معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: ۵۱ درصد کالاهای وارداتی بر اساس اظهارنامه سریعا ترخیص می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه خبر، مهرداد جمال ارونقی گفت: ترخیص کالا در مسیر سبز (بر اساس اظهارنامه‌) گمرک با ۳۱ درصد افزایش، به ۵۱ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه رسوب کالا در گمرک ایستایی است، افزود: روند ترخیص کالا رشد چشمگیری در مسیر سبز گرفته است.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به اینکه برخی عوامل مثل ثبت سفارش نشدن یا روند انتقال مالکیت، باعث رسوب کالا در گمرک می‌شود، اظهار کرد: بر اساس داده کانتینرها در گمرک، رسوب کالا روند کاهشی داشته است.

جمال ارونقی با بیان اینکه هر اظهارنامه در سه مسیر سبز، زرد و قرمز قرار می‌گیرد، یادآور شد: در مسیر سبز که کالا بر اساس اظهارنامه سریع ترخیص می‌شود. در مسیر زرد کالا مشکلاتی دارد و نیاز به نمونه برداری است و در مسیر قرمز نیاز به ارزیابی فیزیکی دارد.

وی اضافه کرد: بیشتر از ۵۱ درصد کالاها در همان مسیر سبز ترخیص می‌شود که در گذشته این رقم ۲۰ درصد بود، اما اکنون با تمهیداتی ۳۱ درصد افزوده شده است.

معاون گمرک ایران تصریح کرد: در بخش تخصیص و تأمین ارز همچنان مشکلاتی وجود دارد که تلاش می‌کنیم این مشکلات برطرف شود ضمن اینکه بحث انتقال مالکیت مشکل دیگری است که همچنان وجود دارد و انتقال مالکیت وقتی انجام نشود اظهارنامه هم صادر نمی‌شود و این مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

وی افزود: قطعی سامانه جامع گمرکی هم مشکلاتی را به وجود می‌آورد که باید آسیب شناسی شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *