سمت و سوی قیمت خودرو این روزها با سیگنال های کاهشی احاطه شده است. سیگنال هایی که هم از طرف عرضه یعنی خودروسازان صادر می شود و هم از طرف تقاضا یعنی خریداران در بازار خودرو. نکته مهم در این میان هم این است که بازار خودرو در حال حاضر قابلیت افزایش قیمت چشمگیر را در خود نمی بیند و همین مساله موجب می شود تا خطر شوک های افزایشی قیمت خودرو وجود نداشته باشد.

به گزارش خودروتک، در بررسی بازار خودرو در روزهای اخیر آنچه بیش از هر چیز به چشم می آید این است که بازار خودرو ظرفیت خود برای سفته بازی را از دست داده است. این اولین و مهمترین سیگنالی است که می تواند خطر افزایش های روزانه و ساعتی خودرو را برطرف کرده و آرامش بازار را حفظ کند. سفته بازان خودرو در شرایط حاضر متوجه شده اند که خرید خودرو به امید فروش آن با قیمت بالاتر در فاصله نزدیک و میان مدت امکان پذیر نیست و همین مساله موجب خروج پول های سرگردان از

دومین سیگنال مهم از سوی طرف عرضه به بازار صادر شده است. در دو ماه اخیر خودروسازان بزرگ کشور اهتمام ویژه ای روی تکمیل و تحویل خودروهای ناقص داشته اند. تولید خودرو ناقص در ماه های گذشته و سال قبل یکی از اصلی ترین عوامل جهش قیمت خودرو بود. در شرایطی که آمار تولید خودرو منتشر می شد اما به همان میزان خودرو به مشتریان تحویل داده نمی شد که این خودروهای تولید شده ناقص زمینه جهش قیمت و ایجاد فضای سفته بازی را فراهم کردند.
کار چاپی داری؟ با کیفیت چاپش کن!

کار چاپی داری؟ با کیفیت چاپش کن!

اهمیت تکمیل و تحویل خودروهای ناقص مساله ای است که از سوی وزارت صنعت و خودروسازان درک شده و آنها با آنکه ای روزها در تعطیلات تابستانی سنواتی خود به سر می برند اما خطوط تولید به طور کامل تعطیل نشده و روند تکمیل و تحویل خودروهای ناقص با سرعت خوبی در جریان است. بخشی از این خودروهای تحویل داده شده به هر حال برای فروش به بازار عرضه می شوند و موجب ثبات و حتی کاهش قیمت خودرو را با افزایش عرضه فراهم می کنند.

سیگنال سوم اما از سوی بازار صادر می شود. برخلاف ماه های قبل اکنون اغلب تقاضای مصرفی و واقعی خودرو در بازار حضور دارد. آن هم در شرایطی که خریداران به قیمت های پرت تن نمی دهند. این مساله ناشی از وجود ذهنیت کاهشی قیمت خودرو است. روند کاهشی ۳ ماه اخیر قیمت خودرو، طرف تقاضا را به این جمع بندی رسانده که هنوز جا برای کاهش بیشتر قیمت وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *