قائم مقام اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: اگر آمریکایی‌ها می‌توانستند پالایشگاه‌های ما را نابود کنند؛ در جنگ تحمیلی که توان فنی-مهندسی و توان نظامی ما کمتر بود این کار را انجام می‌دادند لذا این اظهارات بیشتر جنبه شعاری دارد.

جلیل سالاری قائم مقام اسبق مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به ادعاهای آمریکایی‌ها درباره حمله به پالایشگاه‌های ایران اظهار داشت: ترامپ از این جرئت‌ها ندارد که بخواهد جنگ را به خاک ایران بکشاند و این تهدیدهایی هم که می‌کند از روی ترس است. در زمان جنگ تحمیلی که تمامی امکانات آمریکا و کشورهای غربی در اختیار صدام بود و او نتوانست صادرات نفت ایران قطع کند و هیچ‌کدام از پالایشگاه‌های ایران نیز از مدار خارج نشد.

وی ادامه داد: در آن زمان که همه‌ی پالایشگاه‌های ما مورد حمله و بمباران صدام بود؛ به غیر از پالایشگاه آبادان نتوانستند در روند کار مابقی پالایشگاه‌های ما خللی ایجاد کنند. حالا چگونه می‌خواهند همه‌ی پالایشگاه‌های ما را نابود کنند؟ این اظهارات ترامپ و مقامات آمریکایی بیشتر جنبه شعاری دارد.

سالاری همچنین اظهار داشت: ترامپ و آمریکا حواس‌شان را جمع کنند که گلوگاه صادرات نفت خام کجاست و اگر هر حرکتی کنند اول آن گلوگاه بسته خواهد شد. دراین صورت بحث انرژی دنیا دچار بحران می‌شود که این موضوع هزینه‌ی زیادی برای آمریکا دارد.

* آمریکا در خوابش هم نمی‌تواند امنیت انرژی در ایران را تهدید کند

قائم مقام اسبق مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: ما در سخت‌ترین شرایط در جنگ تحمیلی هم همیشه پالایشگاه‌های ما در مدار تولید بودند. حتی در آن زمان ما برخی کارهای توسعه‌ای و افزایش ظرفیت را هم با امکانات محدودمان انجام می‌دادیم و از ظرفیت طراحی پالایشگاه‌ها عبور کردیم.

وی تاکید کرد: این حرف‌ها بیشتر برای ترامپ جنبه تبلیغاتی دارد و آمریکا از این جرئت‌ها ندارد. اگر آنها می‌توانستند پالایشگاه‌های ما را نابود کنند؛ در زمان جنگ تحمیلی که توان فنی-مهندسی و توان نظامی و بازدارندگی ما کمتر بود این کار را حتما انجام می‌دادند. در آن زمان که ما اصلا توان ساخت تجهیزات پالایشی را نداشتیم اجازه ندادیم که پالایشگاه‌های ما از مدار خارج شوند؛ در حال حاضر هم قطعا ادعاهای آمریکایی‌ها محقق نمی‌شود.

سالاری در پایان خاطر نشان کرد: ما الان در شرایطی هستیم که هم از لحاظ ظرفیت‌سازی و ایجاد مخازن استراتژیک و هم از لحاظ شبکه انتقال و توزیع مباحث امنیت انرژی را رعایت کردیم و آمریکا در خوابش هم نمی‌تواند امنیت انرژی در ایران را تهدید کند.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *