رئیس سازمان توسعه تجاریت ایران گفت: به زودی ساز و کاری فراهم می‌شود تا صادرکنندگان محصولاتی به غیر از پتروشیمی، معدنی و مواد خام بتوانند ارز حاصل از صادرات خود را با قیمت توافقی عرضه کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علیرضا پیمان پاک امروز در برنامه میز اقتصاد، گفت: سال‌های قبل شاهد بودیم که مجوزها، مصوبه‌ها و مقررات متعدد مزاحم و دست و پاگیری در زمینه تجارت ابلاغ می‌شد که طی یک سال گذشته تلاش کردیم تا این موارد کمتر شود البته هنوز این مصوبات دست و پاگیر به صفر نرسیده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به موضوع تهاتر در تجارت گفت: طی یک سال گذشته بیش از ۳ میلیون دلار تهاتر انجام شده است.

وی در رابطه با احیای شورای عالی صادرات با اختیارات اصل ۱۳۸ گفت: این موضوع امروز در مراسم روز ملی صادرات از سوی رئیس اتاق بازرگانی ایران مطرح شد و آقای رئیس جمهور نیز نسبت به احیای آن تاکید کرد.

پیمان پاک بیان داشت: شورای عالی صادرات با اختیار اصل ۱۳۸ دارای اختیارات هیات دولت است و در نتیجه باید تمام قوانین و مقررات مربوط به تجارت از این شورا تایید بگیرد. این شورا زیر نظر رئیس جمهور است و زیر نظر رئیس جمهور هم تشکیل جلسه می‌دهد، اما با توجه به اینکه از سال ۹۵ اصل ۱۳۸ از این شورا گرفته شد، بنابراین دیگر اختیاری ندارد و تصمیمات و مصوبات آن در حد مشورتی است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: بنابراین در حال پیگیری هستیم تا با توجه به دستوری که رئیس جمهور در رابطه با آن دادند این شورا احیا شود، البته در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوب شده است، اما از آنجا که اصل ۱۳۸ نیز باید به تصویب دولت برسد، فعلا در صف است، اما این موضوع با دستور رئیس جمهور تسهیل می‌شود و فکر می‌کنم تا سه ماه آینده مصوبه آن اتخاذ شود.

پیمان پاک گفت: در رابطه با بخشی از صادرات غیر از محصولاتی مانند پتروشیمی، مواد معدنی و مواد خام (مانند پوشاک، کیف و کفش، خشکبار و …) سعی می‌کنیم به نوعی برگشت ارزشان قیمت‌گذاری شود که مابه‌التفاوت ارز بازار آزاد و نیمایی پوشش داده شود، این موضوع ساز و کاری است که با کمک بانک مرکزی تصمیماتی در مورد آن اتخاذ شده و از اتاق بازرگانی هم نظر مشورتی گرفته ایم و امیدواریم سامانه آن در ذیل سامانه نیما و سامانه جامع تجارت تا دو سه هفته دیگر نهایی شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: در حوزه صادرات ۲۰ درصد با مشکل تحریم مواجه هستیم و ۸۰ درصد از مشکلات ما موانع داخلی است.

وی افزود: با جدیت و پشتیبانی از در امر تجارت از سوی رئیس جمهور و وزرا وجود دارد و در صورتی که این جدیت به لایه‌های پایینی ساری و جاری شود، ما جهش‌های بسیار جدی در حوزه تجارت و صادرات کشور شاهد خواهیم بود.

پیمان پاک اظهار داشت: ما برای اینکه در بازارهای جهانی حاضر شویم باید از یک سری از مزیت‌ها بهره‌مند شویم. صادرکننده به کشورهای دیگر دارای رقبای بسیاری است و لذا آن رقبا با تعرفه های ترجیحی و تجارت آزاد، تعرفه وارداتی خود را در کشور هدف تغییر می‌دهند و برای خود مزیت ایجاد می‌کنند.

وی افزود: در حوزه تجارت آزاد اوراسیا طی یک سال گذشته به صورت فشرده مذاکره انجام داده‌ایم و طی نشست ماه گذشته گروه‌هایی کالایی مشخص شد و به توافق رسیدیم که در اذرماه موافقتنامه بین وزرا امضا و بعد هم در هیات دولت و مجلس تصویب می‌شود و اجرای آن در سال ۱۴۰۳ اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یک سری پیمان‌های منطقه‌ای، تعرفه‌ای و مذاکرات تعرفه ترجیحی و تجارت آزاد دو جانبه طی سال‌ها معطل مانده است، گفت: به عنوان مثال از ۱۶ سال قبل مساله تعرفه تجارت ترجیحی با اندونزی معطل مانده است که طی سه ماه گذشته آن را فعال کردیم و توافق اولیه امضا و گروه‌های کالای مشخص شده که در سفر رئیس جمهور به اندونزی نیز این قرارداد امضا می‌شود.

پیمان پاک اظهار داشت: درباره تجارت آزاد مذاکره با کشورهای پاکستان، غرب آفریقا و شرق اروپا را دنبال می‌کنیم و رئیس جمهور نیز در مورد پیگیری مساله تجارت آزاد با کشورهای عضو سازمان شانگهای دستور داده است. موضوع تجارت آزاد توسط موسسه پژوهش‌های بازرگانی مورد مطالعه قرار می‌گیرد و اگر این جریان به نفع صادرات و منافع ملی باشد، در رابطه با آن وارد مذاکره می‌شویم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: براساس توسعه بازاری که انجام می دهیم هدف‌گذاری ۷۵ میلیارد دلاری برای صادرات غیر نفتی در سال ۱۴۰۴ داریم که ۵ میلیارد دلار آن صادرات خدمات فنی و مهندسی و ۷۰ میلیارد دلار آن نیز صادرات کالاهای غیرنفتی است که امیدواریم با توجه به شرایط به این هدف‌گذاری دست یابیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *