به گزارش ایرنا، بختیار خلیقی روز چهارشنبه در شانزدهمین جلسه شورای معادن استان که در سالن شهدای گمنام استانداری تشکیل شد، با اشاره به اینکه حقوق دولتی معادن، هزینه ای است که معادن باید طبق قانون به دولت پرداخت کنند، اظهار کرد: از سال ۱۳۹۲ تاکنون بیشترین میزان وصول حقوق دولتی استان مربوط به سال گذشته و با ۱۳ هزار میلیارد ریال بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن باید صرف فعالیت های عمرانی در روستاها و شهرهای اطراف معادن شود، افزود: امید می رود امسال شاهد بازگشت ۱۵ درصد حقوق دولتی وصول شده به داخل استان باشیم که این مهم مستلزم همت مسئولان ذیربط در این حوزه است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه ۳۵۶ پروانه بهره برداری معادن در استان صادر شده است، اظهار کرد: میزان اشتغال اسمی این معادن پنج هزار و ۸۸ نفر و اشتغال اسمی آنها چهار هزار و ۱۳۲ نفر است.

خلیقی اضافه کرد: از مجموع معادن استان در حال حاضر ۱۸۶ معدن فعال، پنج معدن در حال تجهیز و ۱۶۵ معدن هم غیرفعال است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون هم در بخش معدن پنج پروانه بهره برداری، ۶ گواهی کشف و ۱۰ مورد پروانه اکتشاف در استان صادر شده که میزان اشتغال این واحدها ۸۱ نفر بوده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه اکتشافات مطلوبی در استان داشته ایم، اعلام کرد: حدود ۵۹۸ میلیون تن ذخیره قطعی ۱۵ ماده معدنی در استان از جمله طلا، گرانیت، منگنز، مرمریت و باریت است.

در این جلسه درخواست تعدادی از بهره برداران معادن استان مبنی بر بخشودگی مبلغ مربوط به تبصره سه ماده ۶ قانون معادن مطرح شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *