کارشناسان سفر وزیر خارجه سوریه به ایران و دیدار وی با مقام‎های کشورمان را مهم ارزیابی کرده‎اند.
خبرگزاری میزان – «فیصل المقداد»، وزیر خارجه سوریه، به تهران آمده و در سفر خود با مقام‎های کشورمان از جمله «حسین امیر عبداللهیان»، وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد.

روابط ایران و سوریه به سال‌های دور باز می‌گردد، انقلاب اسلامی در ایران که به پیروزی رسید، روابط نیز گسترش یافت و مناسبات در زمان جنگ عراق علیه ایران عمیق‌تر شد.

پس از «حافظ اسد»، «بشار اسد»، در جایگاه ریاست جمهوری این کشور قرار گرفت و سیاست پدر را نسبت به ایران ادامه داد.

گسترش روابط در دوران «بشار اسد» تا جایی پیش رفت که این کشور پل ارتباطی میان ایران و لبنان شد و در واقع در محور کشور‌های جبهه مقاومت قرار گرفت.

جنگ در سوریه که بیش از ۸ سال پیش علیه این کشور آغاز شد، سعی داشت تا با سرنگونی دولت قانونی و تجزیه این کشور، آن را تبدیل به چند کشور کوچک و ضعیف کند و در ادامه پروژه‌ای که آمریکا برای منطقه تدارک دیده بود، کشور‌های دیگر همچون عراق را نیز درگیر کند.

کمک‎های مستشاری ایران به سوریه توانست از گسترش بحران جلوگیری کند و این کشور را از خطر سقوط و نابودی نجات دهد.

حضور ایران در سوریه همواره با تقدیر دولت و ملت این کشور همراه بوده است و اکنون که سوریه به ساحل آرامش رسیده، علاوه بر گسترش مناسبات سیاسی، باید در زمینه گسترش مناسبات اقتصادی نیز گام برداشت.

سوریه به خاطر جنگ طولانی و تحریم‌های اقتصادی که علیه آن از سوی آمریکا و اروپا وضع شده‎اند، نیازمند بازسازی، سرمایه گذاری و مشارکت در ساخت این کشور است.

سوریه با وجودی که یک جنگ سخت را پشت سر گذاشته و تحت تحریم‌های اقتصادی است، اما به خاطر داشتن منابعی همچون نفت توان تامین هزینه‌های مشارکت اقتصادی در خاک خود را دارد.

سوریه همچنان ظرفیت آن را دارد تا ایران با ورود اقتصادی به این کشور، بخش قابل توجهی از اقتصاد آن را در دست بگیرد.

در دولت سیزدهم این انگیزه دیده می‌شود که با کشور‌های منطقه و کشور‌های همسایه روابط گسترش یابد به ویژه در زمینه روابط اقتصادی که ایران به خاطر داشتن ظرفیت‌های لازم می‌تواند به این مقوله ورود کند.

در این میان حتی اروپایی‌ها و عرب‌ها برای بازسازی سوریه اعلام آمادگی کرده‎اند، اما سوریه نمی‌تواند به آن‌ها اعتماد کند؛ چرا که در طول جنگ، آن‌ها در جبهه دشمن قرار گرفته بودند و از حامیان گروه‌های تروریستی سوریه هستند.

قدر مسلم ایران با ورود خود به سوریه برای مشارکت در پروژه‌های اقتصادی و افزایش صادرات محصولات خود به این کشور، در جهت رونق اقتصادی ایران اقدام کرده که باعث افزایش تولید و ایجاد اشتغال خواهد شد و در کنار آن گسترش روابط سیاسی نیز اتفاق خواهد افتاد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *