عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه بازار متشکل ارزی،محلی مطمئن برای تامین نیازهای خرد اسکناس ارز است، گفت: بازارهای سبزه‌میدان و هرات، ساماندهی می‌شوند.

محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار مهر، اقدام بانک مرکزی برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی را راهکار مناسبی برای متعادل‌تر کردن بازار ارز دانست و گفت: موضوع راه‌اندازی بازار متشکل ارزی، سه سال است که در رسانه‌ها مطرح شده و نقطه ابتدایی شروع بحث مرتبط با آن نیز از مجلس کلید خورده و در مرحله بعدی، در بانک مرکزی دنبال شده است؛ ضمن اینکه در برهه‌ای از زمان، قرار بر راه‌اندازی بورس ارز بود که فعلاً منتفی شده است.

عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: ایجاد بازار متشکل ارزی امروز به ثمر نشسته و این بازار شکل گرفته است؛ اما تا آنجایی که دستورالعمل و اساسنامه آن تعریف شده، فعلاً برای اسکناس و نیازهای خرد است و حواله، واردات و صادرات را در برنمی گیرد و قرار نیست از این بازار برای تأمین آنها استفاده شود.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت آن است که موضوع ارز، علیرغم اینکه برخی مقامات دولتی بر این باورند که بازار اسکناس، تنها ۵ درصد از تقاضای ارزی بازار را شامل می‌شود و معاملات آن تأثیری بر کل بازار ندارد، در حالی که تجارت، صادرات و واردات تماماً از همین نرخ خرید و فروش ارزهای خرد تأثیر می‌پذیرد؛ به این معنا که اگر ۱۰۰۰ دلار در یک گوشه‌ای شهر، به عددی معامله می‌شود که شاید واقعی هم نباشد، اما بلافاصله در فضای مجازی این عدد به عنوان یک عدد شاخص مبنا قرار می‌گیرد؛ لذا به نظر می‌رسد که برای رسیدن به شرایط متعادل و ساماندهی این بازاری به نحوی که بتواند بازار فردایی، سبزه میدانی و هرات را مدیریت کند، بسیار کارآمد خواهد بود.

به گفته رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، ایجاد بازار متشکل ارزی در حالتی که نظارت کامل بر آن صورت گیرد و دخالتی در کار نباشد، یک بازار مطمئن برای نیازهای خرد جامعه است و با ساماندهی که از طریق آن صورت می‌گیرد این بازار عمق یافته و مدیریت را به خوبی انجام خواهد داد.

وی اظهار داشت: به دلیل اینکه تمام اسکناس ارزی در این بازار قرار است عرضه شود، می‌تواند نرخ خود را با بازار نیمایی و سنا نیز نزدیک‌تر کرده و تفاوت میان این بازارها را از میان بردارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *