ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی ، فعالان اقتصادی و جمعی از مسئولان دولتی در تالار اصفهان نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این نشست ضمن پیگیری مصوبات جلسات قبلی، بر پیگیری زمینه‌های توسعه صادرات و حل مسایل پولی و بانکی از جمله نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات در رایزنی با مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی تاکید شد.
محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت در این نشست، با اشاره به موقعیت مهم و راهبردی ایران در منطقه و جهان گفت: اگر ایران به محلی برای تبادل کالا‌های کشور‌های همسایه بدل شود، کشور هیچ نیازی به ارز حاصل از فروش نفت ندارد.
وی با بیان اینکه ایران دومین کشور دارای بیشترین کشور‌های همسایه در جهان است گفت: کشور‌های همسایه ایران سالانه ۱۲۰۰ میلیارد دلار انواع کالا و خدمات وارد می‌کنند که در صورتیکه تنها ۱۰ درصد این کالا‌ها و خدمات فنی مهندسی از ایران تامین می‌شد ایران سالانه بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی به کشور‌های همسایه داشت.
مودودی افزود: صادرات غیر نفتی ایران در دو ماه نخست امسال، ​ ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود که در فرودین به دلیل مسایل ناشی از سیل قدری کاهش یافت، اما با این وجود در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که این رقم ۷/۷ میلیارد دلار بود بیش از ۸ درصد رشد نشان می‌دهد.
وی اضافه کرد: سهم صادرات غیرنفتی در ۴۰ سال گذشته از حدود ۴ درصد به بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است و هم اکنون ایران نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا محسوب می‌شود.
مودودی سهم عراق و افغانستان از بازار صادرات غیر نفتی ایران را ۱۲ میلیارد دلار دانست و گفت: در حال حاضر سهم صادرات فولادی از کل صادرات غیر نفتی ایران ۳/۷ میلیارد دلار، میعانات گازی ۵ میلیارد دلار و صادرات دانش بنیان و محصولات‌های تکنولوژی ۲ میلیارد دلار است و این در حالیست که سهم صنایع کوچک نیز به ۲ میلیارد دلار در سال بالغ می‌شود، اما با این وجود، اگر سهم عراق و افغانستان و محصولات پتروشیمی و فولاد از سبد صادراتی کشور را در نظر نگیریم، سهم صادرات غیر نفتی چندان بزرگی باقی نمی‌ماند.
سرپرست سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: سهم ۱۵ کشور همسایه از صادرات غیر نفتی ایران ۲۴ میلیارد دلار است که ۵۶ درصد کل صادرات ما را شکل می‌دهد.
وی با اشاره به وجود بیش از ۳ هزار و ۸۹۵ قلم کالای دارای کد ۸ رقمی صادرات در جهان گفت: این در حالیست که در کشور ما تنها ۳۴۵ قلم کالای با ارزش ۱۰ میلیون دلار صادرات وجود دارد و فقط ۱۳ قلم کالای با ارزش نیم تا یک میلیارد دلار صادرات داریم و اقلام صادراتی با ارزش بالای یک میلیارد دلار فقط ۷ قلم کالاست و برای رشد صادرات غیر نفتی، باید با استفاده از فناوری‌های روز دنیا و افزایش کیفیت تولید و ارتقای مولفه‌های رقابت پذیری محصولات ایرانی، اقلام دارای امکان صادرات را تنوع بیشتری بخشیم.
در این نشست همچنین جمعی از فعالان اقتصادی و تولید و صادر کنندگان بزرگ کشور در زمینه‌های مختلف از جمله پتروشیمی، صنایع غذایی و لبنی، خشکبار و … نقطه نظرات خود را در زمینه رشد صادرات تشریح کردند.
انتقاد از نداشتن سازوکار مناسب و روشن و شفاف برای صادر کنندگان، تعدد دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های مربوط به صادرات و واردات و تولید، تعدد دستگاه‌های نظارتی، جزیره‌ای عمل کردن بخش‌های مختلف دولتی، بی توجهی سیاستگذاران به نظرات اهالی تولید و صادرات، بی توجهی به صنایع منبع محور و دانش بنیان، فناوری قدیمی و کم توجهی به مگا پروژه‌های اقتصادی از جمله مشکلاتی بود که فعالان اقتصادی به عنوان موانع توسعه صادرات غیر نفتی برشمردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *