به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، خبرگزاری رویترز روز گذشته مدعی شد: «ایران ارسال محموله های نفتی به چین را متوقف کرد؛ زیرا تهران قیمت‌های بالاتری را از مشتری اصلی خود می‌خواهد و عرضه نفت ارزان را برای بزرگترین واردکننده نفت خام در جهان کاهش داده است.»

ادعای رویترز در حالی مطرح شد که به گفته موسسه کپلر، صادرات نفت ایران به چین در ماه گذشته (دسامبر) را ۱.۲ میلیون بشکه در روز رسیده و حتی ایران توانست فروش نفت خود را در ماه نوامبر به ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز برساند.

پس از کرونا ظرفیت پالایشی چین افزایش یافته است، به طوری که در برخی ماه‌ها بیش از ۱۲ میلیون بشکه نفت وارد کرده که نفت ایران هم ۱۰ درصد ظرفیت واردات این کشور را تشکیل می‌دهد.

جواد اوجی، وزیر نفت کشورمان نیز بارها از افزایش تولید نفت ایران تا ۳.۴ میلیون بشکه در روز خبر داده بود و طبق گزارش بلومبرگ هم ۹۱ درصد از نفت صادراتی ایران به چین فروخته می‌شود.

مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: روند تخفیف ایران به چین در سال گذشته کاهشی بوده و با توجه به شرایط تحریمی و منافع کشور، این تخفیفات جزو اسرار است.

وی گفت: این خبرسازی‌ها تاثیری در فروش نفت ایران ندارد و با توجه به اینکه فروش نفت ایران از سوی آمریکا تحریم است، اما کنون در شرایط فروش حداکثری نفت هستیم.

رویترز به دنبال خبرسازی است

علی رضا ستوده، کارشناس انرژی نیز معتقد است با توجه به افزایش ظرفیت پالایشی چین و همچنین افزایش تولید نفت ایران، اخبار مبنی بر توقف صادرات نفت به چین صحت ندارد و ادعایی بیش نیست.

وی تاکید کرد: رویترز اقدام به خبرسازی کرده تا با این کار هم باعث ایجاد جو روانی در داخل ایران شود و هم با توجه با واکنش‌های مسئولین نسبت به این خبر، اطلاعات خود را نسبت به فروش نفت ایران وسیع و دقیق‌تر کند.

اخبار مبنی بر توقف صادرات نفت صحت ندارد

نصرالله زارعی کارشناس انرژی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا مطرح کرد: این اخبار همیشه برای کنترل بازار بوده و با توجه به تنش‌های بین‌المللی اخیر بیشتر شده است، از دیدگاه اقتصادی نیز، هیچ‌گاه، خریدار و فروشنده نفت خام تصمیم مقطعی نمی‌گیرند؛ زیرا بستن چاه و راه‌اندازی مجدد آن برای فروشنده هزینه و زمان زیادی دارد و خریدار هم اگر بخواهد خوراک خود را تغییر دهد نیاز به زمان دارد.

وی بیان کرد: همچنین در قراردادها شرایط تغییر قیمت ذکر می‌شود؛ بنابراین برای تغییر قیمت با یک چانه‌زنی قیمت را می‌توان تغییر داد. با توجه به اینکه ایران و چین در صادرات و واردات نفت، منافعی مشترک دارند، توقف صادرات نفت به چین را مردود می‌دانم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *