خبر ازادی زندانیان ایرانی – امریکایی و ازادسازی هفت میلیارد دلار منابع ارزی مسدود شده ایران در کره جنوبی در صدر اخبار خبرگزاری ها قرار گرفت.

ساعتی پس از انتشار خبر ازادی باقرو سیامک نمازی در رسانه نزدیک به شورای امنیت ملی کشورمان، خبرگزاری های” رویترز” و” فاینشال تایمز” با انتشار خبرهای اختصاصی خود به تایید خبر اولیه پرداختند.

خبرگزاری رویترز با اشاره به خبر ازادی این دو فرد دو تابعیتی ایرانی – امریکایی به نقل از یک منبع آگاه نوشت :« به واسطه تبادل زندانیان و میانجی گری یکی از کشورهای همسایه منابع بلوکه شده ایران به خاطر تحریم ها به زودی آزاد می شود.»

در همین حال خبرگزاری فاینشال تایمز به نقل از یک منبع آگاه نوشت :« اقدام اخیر ایران مبنی بر آزاد کردن زندانیان آمریکایی مانند آقای نمازی نشان دهنده حسن نیت ایران برای تبادل بزرگ زندانیان است. این اقدام می تواند منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی را آزاد سازد. کشورهای قطر، سوییس و سازمان ملل در این امر درگیر هستند.”

در همین حال برخی منابع خبری از ازاد سازی هفت میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده جمهور اسلامی ایران در کره جنوبی خبر می دهند ،این ازاد سازی به دنبال مذاکرات فشرده‌ای در حال انجام است که طی هفته‌های اخیر با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده کشورمان انجام می شود.

شب گذشته سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد :”باقر نمازی ایران را ترک کرد .

همچنین جارد گنسر وکیل سیامک نمازی هم عصر شنبه به خبرنگار رویترز گفت که سیامک نمازی با مرخصی یک هفته‌ای و قابل تمدید از زندان ایران خارج شده است.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در حساب کاربری سازمان ملل اعلام کرد که «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل قدردان این است که پس از درخواست از رئیس جمهور ، جمهوری اسلامی ایران برای آزادی باقر نمازی، به او اجازه ترک ایران برای درمان داده شده است.

سیامک و باقر نمازی چند سال پیش به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا هر کدام به ۱۰ سال حبس محکوم شده بودند./ برنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *