جامعه ۲۴- قیمت دلار در معاملات نقدی روز یکشنبه بر مدار نزول قرار گرفت. این اسکناس آمریکایی روز گذشته از نفس افتاد و حمایت ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان را از دست داد.

قیمت دلار در نهایت در مرز ۳۰ هزار تومانی قرار گرفت. در صورتی که دلار مرز ۳۰ هزار تومانی را از دست بدهد، ممکن است تا محدوده ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان عقب‌نشینی کند. قیمت درهم نیز در این دو روز اخیر مشابه قیمت دلار کاهشی بوده است.
دو علامت سیاسی متناقض به بازار ارز

به گفته فعالان، یکی از عواملی که موجب شد دلار در مسیر نزولی قرار بگیرد، ادعایی بود که توسط شماری از معامله‌گران نسبت به نتایج مذاکرات هسته‌ای مطرح شد. بخشی از این معامله‌گران به نقل از الجزیره عنوان می‌کردند که توافق‌هایی بین ایران و طرف‌های مذاکرات صورت گرفته است. شاید برای گمانه‌زنی زود باشد، ولی دیروز بازار بیشتر به اخبار مثبت واکنش نشان می‌داد و به عنوان مثال اظهارات وزیر خارجه آلمان را جدی نگرفت که عنوان کرده بود پیشرفتی در مذاکرات احیای برجام صورت نگرفته است. برخی فعالان عنوان می‌کردند که شاید معامله‌گران بزرگ بازار اطلاعاتی دارندکه سایرین از آن مطلع نیستند.
سود گیری معامله گران در بازار ارز

برخی دیگر از معامله گران بازار ارز معتقدند که افت قیمت دلار در هفته جاری به دلیل سود گیری معامله گران از ارز‌های خریداری شده است. به عقیده معامله گران با کاهش هیجانات، برخی از معامله‌گران از خرید‌های قبلی خود شروع به سودگیری کرده‌اند و با فشار فروش آن‌ها از ابتدای هفته جاری، اسکناس آمریکایی در یک مسیر نزولی قرار گرفته است.
سایه بودجه ۱۴۰۱ بر سر قیمت دلار

روز گذشته اولین بودجه دولت رئیسی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد. برخی از معامله گران نرخ ارز باور داشتند که هزینه‌های دولت برای سال آتی چندان افزایش پیدا نکرده است و از این جهت زمینه‌ساز کاهش انتظارات تورمی خواهد شد. در کنار این، حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در بودجه سال ۱۴۰۱ از نگاه برخی از معامله‌گران می‌تواند زمینه‌ساز افزایش عرضه ارز به بازار شود. بازار به احتمال زیاد مفاد بودجه را طی روز‌های آتی به دقت مورد بررسی قرار خواهد داد و اثرات آن بر قیمت دلار را بررسی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:سفر به استانبول چقدر هزینه دارد؟

در چنین فضایی که دلار جهت خاصی ندارد و با جوسازی‌های خبری دچار تغییرات قیمتی می‌شود، بسیاری از معامله گران ترجیح می‌دهند که تماشاچی وقایع بازار باشند و خرید و فروش خاصی را انجام ندهند.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته سرنوشت قیمت دلار چگونه رقم خورد؟
پیش بینی قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی دلار هرات شب گذشته قیمت دلار بر روی ۳۰ هزار و ۱۶۰ تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت شنبه شب ۲۶۰ تومان پایین رفته بود. شنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار بر روی ۳۰ هزار و ۴۲۰ تومان قرار داشت.

بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال کاهش قیمت دلار رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز دوشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۰ ارزان می‌شود.

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم
قیمت درهم در معاملات پشت خطی روز یکشنبه ۸ هزار و ۳۱۰ تومان اعلام شد. این قیمت نسبت به معاملات نقدی همان روز ۸۰ تومان بالا‌تر بود

قیمت طلایی درهم شب گذشته بر روی ۸ هزارو ۳۴۰ تومان قرار گرفت که نسبت معاملات نقدی روز یکشنبه ۱۱۰ تومان بالا‌تر بود؛ بنابراین از پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم صعودی است.

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی
قیمت دلار فردایی شب گذشته بر روی ۳۰ هزار و ۱۰۰ تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی شنبه شب ۴۰۰ تومان پایین‌تر بود. این بدین معناست که معامله گران فردایی بازار ارز امروز را نزولی پیش بینی کرده اند
منبع: اقتصادنیوز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *