معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه شرکت تأمین سرمایه کیمیا به زودی وارد فرابورس می‌شود، گفت: طبق برنامه قرار است، طی ۵ تا ۶ سال آینده ۱۳ میلیارد دلار در صنایع مس ایران سرمایه‌گذاری شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در آستانه پذیره‌نویسی سهام شرکت تأمین سرمایه کیمیا در فرابورس ایران امروز حسین تقدسی معاون مالی اقتصادی ملی مس ایران امروز در نشست خبری در محل این شرکت اظهار داشت: ایده تشکیل شرکت تأمین سرمایه از ۶ سال قبل آغاز شده ابتدا شرکت سرمایه‌گذاری گروه کیمیا مس و سپس تأمین سرمایه کیمیا راه‌اندازی شد.

وی با ذکر تاریخچه‌ای از ملی مس ایران گفت: از سوم خرداد ۱۳۶۱ شرکت ملی مس بعد از دو سه سال توقف تولید با تلاش مهندسان ایرانی شرکت مس ایران به بهره‌برداری رسید و ظرفیت تولید در آن موقع ۱۵۰ هزار تن ظرفیت ذوب در سال بود و طی ۴۰ سال گذشته این ظرفیت هم اکنون به ۲۵۰ هزار تن مس کاتد رسیده یعنی ظرف ۴۰ سال فقط ۱۰۰ هزار تن افزایش یافته، اما در نظر داریم ظرف ۵ تا ۶ سال آینده ظرفیت تولید مس ایران با سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد دلاری به یک میلیون تن در سال برسد.

معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران عنوان کرد: برای انجام سرمایه‌گذاری بزرگ در صنعت مس نیاز به یک شرکت تأمین سرمایه داریم در این زمینه شرکت تأمین سرمایه کیمیا با زیرمجموعه ملی مس ایران راه‌اندازی شده که این شرکت با سرمایه اولیه ۲ هزار میلیارد تومان در اوایل آبان‌ماه سال جاری وارد فرابورس می‌شود که هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به وسیله مؤسسان و ملی‌مس تأمین می‌شود و ۸۰۰ میلیارد تومان از محل پذیره‌نویسی در بازار سرمایه تأمین خواهد شد.

تقدسی در مورد احداث نیروگاه خورشیدی در ملی‌مس گفت: باید شرایطی را در نظر بگیریم که برق و یا گاز نداشته باشیم در آن صورت توجیه فنی و اقتصادی برای احداث نیروگاه خورشیدی ملموس می‌شود. برخی از شرکت‌ها ۲۲۰ هزار دلار از محل فروش از دست رفته ناشی از قطع برق از دست داده بودند، اما اگر نیروگاه خورشیدی داشتند می‌توانستند بخشی از تولید را جبران کنند.

وی افزود: ملی‌مس منابع گازی را به قیمت فوب خلیج فارس از شرکت ملی گاز خریداری می‌کند و به وسیله آن نیروگاه‌های تولید برق خود را به کار می‌اندازد.

معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران در پاسخ به این پرسش که چگونه ظرف ۴۰ سال فقط ۱۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید مس اضافه شده و می‌خواهید ظرف ۶ سال تولید آن را به چهار برابر افزایش برسانید، عنوان کرد: سؤال ما هم این است چرا ظرفیت تولید توسعه پیدا نکرد باید از فناوری‌های نو استفاده کنیم. همچنین باید افراد دارای فکر مثبت به کار بگیریم که این افراد هیچ مرزی برای ایستادن و توقف نمی‌شناسند و مشکلاتی مانند تحریم به هیچ‌عنوان عامل بازدارنده نیست و محدودیت‌های ذهنی را باید کنار بگذاریم.

تقدسی این نکته راه هم اضافه کرد: ۱۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری رقم بالایی نیست. ما با کمک شرکای خارجی که برخی از آنها مشخص شده‌اند به راحتی می‌توانند ظرف ۶ سال این حجم از سرمایه‌گذاری را در صنایع مس انجام دهیم. روش‌های مختلفی در سرمایه‌گذاری از جمله مدل ترکیبی استفاده می‌کنیم. بخشی از منابع از محل سرمایه‌گذاری خارجی و بخشی از بازار سرمایه‌ تأمین می‌کنیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۹ برخی روزها معاملات بازار سرمایه به ۲۰ هزار میلیارد تومان هم رسید. رسانه‌ها باید مردم را تشویق کنند به جای اینکه پول‌های خود را پس‌انداز کنند آن را صرف سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کنند، ما با شرکای خارجی مشارکت دو جانبه داریم. بخشی از کنسانتره مس را با کمک آنها تولید می‌کنیم و در عوض بخشی از ذوب فلزات آنها در کشورهای دیگر را به صورت مشارکتی انجام می‌دهیم و به این وسیله ارتباط با خارجی‌ها را گسترش می‌دهیم.

معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: ایران یکی از بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری و توسعه معادن به شمار می‌رود. ذخایر اکتشاف شده معادن مس ایران در حال حاضر به ۵۰ میلیون تن مس محتوا و نه مس ذخیره‌ رسیده‌ایم. یعنی حدود ۸ میلیارد تن خاک معدنی داریم که بعد از استحصال تبدیل به ۵۰ میلیون تن مس کاتد می‌شود و اگر با آهنگ کنونی حرکت کنیم ۲۰۰ سال طول می‌کشد تا ذخایر کنونی را استخراج کنیم، اما باید ظرفیت تولید خود را به یک میلیون تن در سال برسانیم که با ذخایره کنونی تا ۵۰ سال آینده هم امکان تولید خواهیم داشت.

تقدسی بیان داشت: دو پهنه معدنی در شمال کشور کشف شده که تاکنون کاری بر روی آن انجام نشده است افزایش ذخایر مس در سونگون در کدال منتشر کردیم، اما اتفاقی در بازار سرمایه روی نداد.

وی گفت: قیمت تمام شده هر تن کاتد ما در سال ۸۷ حدود ۳۵۰۰ دلار بود، در حالیکه باید آن را باید به تنی ۲۷۰۰ دلار می‌فروختیم، اما امسال ۱.۲ میلیارد دلار صادرات مس داشتیم و دو مجموعه مس سونگون و مس سرچشمه را قرارداد امضا کردیم و شبانه‌روزی با اعتقاد کار کردیم بنابراین انجام ۱۳ میلیارد دلار در صنعت مس حرف گزافی نیست.

در این مراسم همچنین محمد علیزاده مدیرعامل گروه مالی کیمیا مس نیز گفت: سهامدار عمده تأمین سرمایه کیمیا شرکت ملی مس ایران است و ما می‌دانیم که معادن باید جایگزین نفت شود. رویکرد این شرکت تأمین سرمایه تأمین مالی برای صنعت مس است که با مشارکت ۴۰ درصدی مردم راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: در ۲۰ سال گذشته سهم معدن از تولید ناخالص داخلی کشور یک درصد بوده، در حالیکه این سهم در کشور شیلی که ۲۲ درصد ذخایر معادن مس جهان را دارد و در استرالیا که ۱۰.۵ درصد و در روسیه که ۷ درصد ذخایر مس دنیا را دارد، سهم معدن بالای ۸ درصد از تولید ناخالص داخلی آن کشورها است.

علیزاده عنوان کرد: در حال حاضر بهای تمام شده مس کاتد ۲۵۰۰ دلار است اما قیمت آن در بازارهای جهانی ۷۵۰۰ دلار است بنابراین حاشیه سود این صنعت چشمگیر است.

مدیرعامل گروه مالی کیمیا مس گفت: ظرفیت تولید و مصرف مس در جهان ۲۴ میلیون تن است. ظرفیت تولید مس در ایران ۳۰۰ هزار تن یعنی ۱.۲درصد جهان یا ۲.۱ درصد خاورمیانه است.

به گفته وی، ظرفیت ناخالص معادن مس ایران ۱۸ میلیارد تن بود که با معادن سونگون که یک میلیارد تن اضافه شد به ۱۹ میلیارد تن رسید و برآورد می‌شود ۵۰ میلیون تن مس کاتد داشته باشیم.

مؤسسه CRU در زمینه مس اعلام کرد: میزان رشد تولید مس ۵ درصد پیش‌بینی شده اما در پنج سال آینده رشد مصرف مس ۱۰ درصد خواهد بود بنابراین جایگاه مصرف مس ویژه است و حاشیه سود مس کاتد حداقل ۶۰ درصد است.

وی در زمینه بانکداری سرمایه‌گذاری یا تأمین سرمایه‌ها در کشور ما گفت: ۱۲ شرکت تأمین سرمایه داریم که بورسی و پنج مورد غیر بورسی و هفت مورد بورسی است و تأمین سرمایه کیمیا بعد از راهیابی به فرابورس پس از تأمین سرمایه ملت و لوتوس پارسیان سومین تأمین سرمایه بزرگ خواهد شد.

به گفته علیزاده، صنعت بانکداری سرمایه‌ای درآمد این صنعت ۹ هزار میلیارد تومان در سال گذشته بود که نسبت به ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سال ۹۹ رشد داشته سود خالص این صنعت از ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است. میانگین سود حاشیه تأمین سرمایه‌ها ۹۴ درصد و حاشیه سود خالص ۸۸ درصد بوده است.

وی ادامه داد: یکی از شاخص‌های مهم نسبت قیمت به ارزش دفتری صاحبان سهام در صنعت تأمین مالی ۴.۵ واحد است در حالیکه در بورس و فرابورس این رقم ۲.۷۹ واحد است. شاخص قیمت به فروش در تأمین سرمایه‌ها ۸.۱۴ درصد و در صنایع بورسی ۱.۸۴ درصد است. نسبت سود تقسیمی به سود خالص شرکت‌های بورسی در کشور ۶۵ درصد و در صنعت تأمین سرمایه ۷۷ درصد است. از نظر بازدهی در سال منتهی به آخر شهریور در تأمین سرمایه‌ها ۳۲ درصد بازدهی و شاخص کل بازار سرمایه منفی ۶ درصد بوده است.

مدیرعامل گروه مالی کیمیا مس عنوان کرد:‌ هزینه تمام شده هر تن مس در دنیا ۲۵۰۰ دلار و قیمت مس کاتد ۷۵۰۰ دلار یعنی سه برابر است. بنابراین ارزش افزوده در اکتشاف کنسانتره بالا است.

علیزاده در مورد زمان باز شدن نماد کیمیا بعد از پذیره‌نویسی گفت: در اوایل آبان‌ماه پذیره‌نویسی تأمین سرمایه کیمیا انجام می‌شود. ۴۰ درصد سرمایه از مردم جمع‌آوری می‌شود و تا پایان سال در بازار ثانویه فرابورس بازگشایی و قابل معامله می‌شود.

در ادامه این نشست مهرداد فرح‌آبادی مدیرعامل تأمین سرمایه کیمیا گفت:‌ پذیره‌نویسی این صندوق در اوایل آبان انجام می‌شود و تا اخذ مجوزهای سازمان بورس انجام نشود، نماد باز نمی‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم به موقع اسناد و مدارک را به سازمان بورس ارائه می‌دهیم و بعد از ثبت موارد در نیمه آذر سال جاری نماد باز خواهد شد. البته باز نماد در حیطه اختیار نهاد ناظر بازار است و اما هرچه زودتر مدارک را فراهم کنیم نماد زودتر باز می‌شود.

وی افزود: تأمین سرمایه دماوند و پتروشیمی خلیج فارس هم بعد از اینکه اطلاعات قراردادها و درآمدهای‌شان ثبت شد اجازه باز شدن نماد گرفتند.

به گفته مدیرعامل تأمین سرمایه کیمیا، در حال حاضر ۶۵ پروژه در صنایع ملی مس ایران در جریان است که ۱۷ پروژه آن دست به نقد آماده بهره‌برداری است و ارزش این پروژه‌ها ۱۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود. برخی از این پروژه‌ها مانند انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی و تأمین انرژی و پروژه‌های تعریف شده دیگر است و متناسب با شرایط اقتصادی پروژه‌ها ابزارهای مالی آن را هم تعریف می‌کنیم.

فرح‌آبادی در مورد بانکداری سرمایه‌گذاری گفت: اولین تأمین سرمایه در سال ۸۶ از شورای عالی بورس مجوز گرفت. در آن موقع بازار بدهی ایران کوچک بود اما حجم این بازار در سال ۹۹ به ۲۲۰ هزار میلیارد تومان و در سال گذشته به ۲۴۰ هزار میلیارد تومان رسید.در حال حاضر هفت شرکت تأمین مالی حاضر در بورس ۵۷ هزار میلیارد تومان ارزش بازاری دارند که۱.۱ درصد صنایع بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند و با آمدن تأمین سرمایه کیمیا که بزرگترین تأمین سرمایه می‌شود ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه آن خواهد بود که ۱۲۰۰ میلیارد تومان توسط ملی مس و ۸۰۰ میلیارد تومان با پذیره‌نویسی مردم و شرکت‌ها در فرابورس در اوایل آبان‌ماه انجام می‌شود.

وی همچنین سه مؤلفه برای ارزیابی شرکت‌های تأمین سرمایه عنوان کرد، از جمله اینکه با مشارکت در بورس‌های کالایی ابزارهایی مانند انتشار اوراق سلف و اوراق کالایی، همچنین استفاده از صندوق‌های کالا مانند صندوق زعفران، صندوق اجاره، صندوق زمین و مسکن و در تأمین سرمایه کیمیا صندوق فلزات به ویژه مس راه‌اندازی می‌شود. همچنین استفاده از ابزارهای رتبه‌بندی در این صندوق‌ها باعث می‌شود که بتوانند فعالیت تخصصی داشته باشند.

به گفته مدیرعامل تأمین سرمایه کیمیا، ظرفیت تولید مس کاتد باید ظرف ۶ سال آینده به یک میلیون تن و ظرفیت کنسانتره به ۴ میلیون تن برسد. در نظر داریم نیروگاه برق خورشیدی هزار مگاواتی راه‌اندازی کنیم. همچنین پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی کشور اولین‌بار با تأمین سرمایه کیمیا انجام خواهد شد.

فرح‌آبادی گفت: تأمین سرمایه کیمیا از ۲ هزار میلیارد تومان طی دو سال آینده به ۴ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی اظهار داشت: صورت‌های مالی ۱۱ شرکت تأمین سرمایه شامل دو بخش درآمدهای خدمات و درآمد سرمایه‌گذاری است و موضوع فعالیت‌های آنها پذیره‌نویسی، تعهد سرمایه‌گذاری است و خارج از این موارد نمی‌توانند سرمایه‌گذاری کنند. بخشی از درآمد آنها در صندوق‌های با درآمد ثابت قرار دارد.

به گفته فرح‌آبادی قرار است از محل خدمات بازارگردانی سالانه هشت هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کنیم و متعهد پذیره‌نویسی باشیم. بخش عمده درآمدها از محل بازارگردانی اوراق بهادار است.

مدیرعامل تأمین سرمایه کیمیا این را هم گفت: هیچ تمایزی بین سرمایه‌گذاران خرد و سهامداران عمده نداریم، حتی کسی که هزار سهم داشته باشد وظیفه قانونی و شرعی خود می‌دانیم مورد حمایت قرار دهیم. حاکمیت شرکتی در دستور کار ما قرار دارد و پاسخ‌گویی را وظیفه خود می‌دانیم.

به گفته وی، با شرکت‌های حقوقی بورسی هفت مکاتبه کرده‌ایم که سهام ترجیحی کیمیا را برای پرسنل خود در قالب اعتبار خریداری و از حقوق آنها مستهلک کنند.

فرح‌آبادی همچنین در مورد اینکه آیا پذیره‌نویسی به روند بازار لطمه نمی‌زند، گفت: یک پذیره‌نویسی کوچک نمی‌تواند به بازار لطمه وارد کند. حجم پول و نقدینگی در اقتصاد بسیار زیاد است که بخشی از این پول‌ها در صندوق‌ها پارک شده و باید تلاش کنیم این پول‌ها در گردش و سرمایه‌گذاری قرار گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *