نایب رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران، با بیان اینکه مصوبه دولت با موضوع صدور اجازه صادرات تولیدکنندگان فولادی توسط بورس کالا، ارزشمند و موجب انسجام در صادرات خواهد شد، شرط تحقق این امر را رفع مشکل حضور صنایع بالادستی صاحبِ کرسی در بورس کالا، که تعارض منافع ایجاد می‌کند، دانست.

سید علی محمد ابویی- در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در مصوبه دولت که در جهت حمایت از صادرات است، تاکید بر این شده که صرفا صادرات توسط صادرکننده شناسنامه‌دار و تولیدکننده یا نماینده تام الاختیار او، که مسولیت کیفیت کالا و برگشت ارز را بر عهده دارد، البته پس از تامین مکفی بازار، انجام شود تا رقابت ناسالم اتفاق نیفتد.

نایب رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران افزود: البته حضور صنایع بالادستی که صاحب کرسی در بورس کالا هستند و دنبال دستیابی به صادرات، معافیت‌ها و ارز صادراتی هستند که تعارض منابع ایجاد می‌کند؛ لذا امیدواریم این مشکل را دولت حل کند.

وی تصریح کرد: استنباط ما این است که دولت می‌تواند در جهت اشتغال و ارزش افزوده بیشتر، این تعارض منافع که در بورس کالا هست و بعضی مواقع مواد اولیه ما از بازار جهانی بالاتر است و برخی مواقع تامین منابع و مواد اولیه برای صنایعی که باید کالای نهایی درست کنند سخت تر و قیمت بالاتر می شود، را برطرف کند تا طی یک عملکرد برد- برد و در جهت ایجاد منافع ملی کمک بسزایی در جهت اشتغال داشته باشد.

نایب رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران با بیان اینکه ما در حال حاضر کمیته کالاهای نهایی داریم که هدفش متعادل کردن بازار و واقعی کردن آن است، گفت: طبیعی است که صادرکنندگان یا تولید کنندگان دنبال منافع شخصی هستند و اگر دولت و بورس کالا، نقش ملی در جهت حمایت از تولید نهایی و تامین کالا برای داخل ایفا کنند، با راهکاری که دولت بورس کالا را موظف کرد بدون هرگونه فرآیند پیچیده و نیاز به امضا طلایی و چالش، مجوز صادراتی را که یکی از اوراق لازمه در جهت صادرات به گمرک است، به صادرکننده ارائه کند، که این موضوع در روند صادرات می تواند موفقیت آمیز باشد.

ابویی ابراز امیدواری کرد که با تشکیل زنجیره فولاد با عنوان «شورا یا فراکسیون فولاد»، بتوان این باور را ایجاد کرد که می شود با در نظر گرفتن منافع ملی، منافع شرکتی و سازمانی نیز حفظ شود.

وی خاطرنشان کرد که از این هفته قرار است این روند ایجاد شود که دیروز کف عرضه‌ها را در بورس کالا دادند که قسمتی مورد مناقشه بود و اعضا درخواست اصلاح داشتند و البته همیشه اول کار این مشکلات طبیعی است.

این مقام صنعتی، در خصوص مشکلات صادراتی نیز به معضل نقل و انتقال ارز اشاره کرد و گفت: در شرایط تحریم ها برای فروش تولیدات مشکل وجود دارد و قیمت ها تحت تاثیر تحریم ها قرار گرفته است و کالایی که در بورس خریداری می شود کالای رقابتی است چرا که با قیمت جهانی می خریم و به قیمت تحریم می‌فروشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *