به گزارش ایرنا از سازمان بورس، محمود گودرزی امروز (چهارشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران، تمرکز بر دو حوزه تامین مالی و دیجیتالی کردن فرایندها را از جمله برنامه‌های مهم بورس تهران عنوان کرد و اظهار داشت: برای تحقق اهداف، بر ۲ حوزه تامین مالی و دیجیتالی کردن بورس تهران متمرکز و اقدامات قابل توجهی را عملیاتی کردیم و قرار است سال آینده با اصلاح برند و حضور پررنگ‌تر در زمینه تامین مالی، گام‌های بلندی برای اقتصاد کشور برداریم.

وی در خصوص آخرین وضعیت اجرای حاکمیت شرکتی توسط ناشران در بازار سهام، گفت: برای اجرای این دستورالعمل در بازار سهام شاهد اتفاق‌های مهمی هستیم، به طوری که ابتدا قرار است پرسشنامه ای توسط حسابرسان معتمد تکمیل شود و در ادامه سازمان بورس و اوراق بهادار هم به‌زودی ضوابط اجرای حاکمیت شرکتی را ابلاغ کند و پس از آن امتیاز شرکت‌ها در زمینه عملیاتی کردن حاکمیت شرکتی به صورت شفاف اعلام می‌شود.

مدیرعامل بورس تهران در مورد ورود هلدینگ‌های تازه وارد به بورس بیان کرد: شاید این سوال مطرح شود که چرا عرضه اولیه در بورس کم است، اما رویکرد عرضه در بورس تهران متفاوت است. در یک سال گذشته شرکت‌های متوسط نیز اجازه ورود به بورس را پیدا کردند.

گودرزی از ورود شستان به بورس تا پایان سال خبر داد و توضیح داد: این شرکت که زیر مجموعه‌های زیادی دارد، چندین همت سرمایه وارد بورس خواهد کرد و جزء موارد سنگین برای بورس خواهد بود.

وی در مورد سایت TSE نیز گفت: سال گذشته با هدف مدیریت پروژه‌ها و تعامل بیشتر، یک سری نرم افزارها برای بورس تهران، خریداری شد و در عین حال ارتباط مستقیم بورس با فعالان بازار و همچنین ناظر بازار از جمله اتفاق‌های مهم در سایت بورس تهران است و در سایت بورس تهران به دنبال این هستیم که تمام سامانه‌ها تحت پوشش این سایت قرار گیرد.

مدیرعامل بورس تهران درباره صندوق پوشش ریسک اظهار داشت: ایجاد این صندوق توسط نهادهای مالی ارائه شده و منتظر دستورالعمل سازمان بورس و اوراق بهادار هستیم. دسترسی مردم به این صندوق اولویت مهم صندوق‌های پوشش ریسک است. مدیران این صندوق‌ها بیشتر در بازار ابزارهای نوین فعالیت خواهند داشت و بورس تهران طبق رسالت همیشگی خود، به دنبال راه‌اندازی صندوق پوشش ریسک است و امید می‌رود مجوز آن هر چه سریع‌تر صادر شود.

گودرزی درباره املاک بورس تهران گفت: ۲۲ ملک منطقه‌ای در کشور داریم؛ اما بزرگ‌ترین ثروت بورس، ساختمان بورس تهران است. شفافیت دارایی‌های بورس استقبال می‌کنیم و تجدید ارزیابی دارایی‌های بورس تهران به دلیل مشکل پایان کار همچنان معلق مانده است.

وی درباره مراجعات شرکت‌ها برای تامین مالی از بورس بیان کرد: ۳ مجموعه برای تامین مالی به بورس تهران مراجعه کردند. طبق دستورالعمل پروژه‌ای که ۲۰ درصد پیشرفت داشته باشد، می‌تواند تامین مالی انجام دهد، اما بورس به گزارش شرکت‌های تامین مالی اکتفا نمی‌کند و باید شرکت‌های رتبه‌بندی ارزیابی دقیق‌تری در این باره انجام دهند. بعد از آن طبق گزارش‌ها سطح ریسک سنجیده و طبق آن تصمیم‌گیری انجام می‌شود.

برگزاری اجلاس فدراسیون آسیایی و اروپایی هم‌زمان با نمایشگاه اینوکس در سال آینده

مدیرعامل بورس تهران از برگزاری اجلاس فدراسیون آسیایی و اروپایی هم‌زمان با نمایشگاه کیش اینوکس در سال آینده خبر داد و گفت: هدف ما این است که در تالارهای منطقه‌ای دبیرخانه تامین مالی داشته باشیم و به مرکز مالی تبدیل شوند؛ همچنین قرار است، فضاهایی برای تامین مالی شرکت‌ها در اختیار استان‌ها قرار دهیم تا فرایند تامین مالی به‌راحتی انجام شود.

گودرزی در مورد بازارهای قرارداد آتی نیز تاکید کرد: هر چند در طول چند سال گذشته تلاش مدیران راه‌اندازی بازار قراردادهای آتی بود؛ اما از آنجا که برخی پلتفرم‌ها هنوز نتوانسته‌اند تأییدیه‌های لازم نسبت به تسویه و پایاپای را به درستی انجام دهند، با مشکلاتی روبرو هستیم؛ بنابراین باید تلاش کنیم تعداد نمادها بیشتر شود.

وی با اشاره به این که از حجم معاملات این بازار رضایتی نداریم، گفت: اما به نظر می‌رسد با مهیا شدن بخش آی‌تی شاهد رونق این بازار و افزایش تعداد نمادها باشیم.

مدیرعامل بورس تهران، با تاکید بر اهمیت و نقش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم نیز بیان کرد: با نگاهی به معاملات بورس می‌توان گفت کنیم ۶۰ میلیون سهامدار فعال نیستند؛ بنابراین باید به فعالان بازار کمک کنیم تا به صورت غیرمستقیم در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند.

گودرزی با بیان این که سرمایه‌گذاری در بورس در تمام دنیا به صورت غیرمستقیم است، گفت: با توسعه صندوق‌های سهامی این دسترسی به نحو مطلوب فراهم شده است.

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه پیگیری قضایی لازم برای ماینرها در حال انجام است، گفت: داشتن کد بورسی تهدید نیست، چرا که با داشتن صندوق‌ها مردم می‌توانند به‌راحتی وارد صندوق‌ها شوند.

ورود دانش بنیان‌ها به بازار سهام

وی با اعلام این که انتظار داریم فروش استقراضی را در سال آینده داشته باشیم، افزود: ورود شرکت‌های دانش بنیان یک رویکرد درون مایه برای اقتصاد کشور است و جریان سرمایه را به سمت شرکت‌ها سوق خواهد داد و با کمک سازمان بورس و اوراق بهادار، برای اولین بار شاهد ورود این شرکت‌ها به تابلوی بورس خواهیم بود. در حال حاضر ۱۰ شرکت از مجموع ۵۰ شرکت دانش بنیان هستند که به محض پذیرش وارد بازار سهام خواهند شد.

گودرزی با بیان این که قطعاً متغیرهای متنوعی بر فضای بازار سهام اثرگذار است و در سویی دیگر حکمرانی کشور نیز به سمت شفاف‌تر کردن فضای رقابتی است، گفت: در بورس تهران در خصوص ابزارهای موجود هنوز نتایج دلخواه را به دست نیاورده‌ایم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *