به گزارش ایرنا از روزنامه ایران اقتصادی، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی یکی از سه شرکت زیرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که بخشی از گاز مصرفی کشور را تأمین می‌کند. در حال حاضر این شرکت پنج منطقه عملیاتی نار و کنگان، آغار و دالان، پارسیان، سرخون و گشوی جنوبی و سروستان و سعادت‌آباد را در استان‌های فارس، بوشهر و هرمزگان راهبری می‌کند و در آینده با بهره‌برداری از میدان‌های اکتشافی جدید، استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری نیز به حوزه عملیاتی این شرکت اضافه می‌شود.

ستاد مرکزی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در شیراز مستقر است و وظیفه مدیریت و برنامه‌ریزی، ارائه خدمات فنی و مهندسی، عملیاتی، پشتیبانی، مالی و اداری به مناطق عملیاتی را عهده‌دار است. شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی وظیفه بهره‌برداری از میادین گازی و نفتی و تأمین خوراک چهار پالایشگاه گازی (فراشبند فجر جم سرخون پارسیان) و بخشی از خوراک پالایشگاه نفت شیراز و همچنین تأمین بخش عمده گاز مورد نیاز، جهت تزریق در مخزن نفتی مارون را عهده‌دار است. برای تأمین خوراک پایدار این پالایشگاه‌ها علاوه بر احداث ایستگاه تقویت فشار گاز در برخی از میادین فعال، توسعه میادین گازی و نفتی جدید نیز در نظر گرفته شده است. با علی منتصری مدیرعامل شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی گفت‌وگویی صورت گرفته که از نظر می‌گذرد.

از شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی به‌عنوان یکی از شرکت‌های مهم تولیدکننده نفت و گاز یاد می‌شود، محدوده فعالیت این شرکت در کدام استان‌ها بوده و این شرکت در سال ۱۴۰۱ در زمینه تولید نفت و گاز چه اقدامات مهمی صورت داد؟

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، یکی از سه شرکت زیرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران بوده و در حال حاضر گستره عملیاتی این شرکت در سه استان فارس، بوشهر و هرمزگان، شامل شش منطقه عملیاتی نار و کنگان، آغار ‌و ‌دالان، پارسیان، سرخون و ‌گشوی جنوبی، سروستان و ‌سعادت‌آباد و خشت می‌باشد. محدوده فعالیت این شرکت در آینده به استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گسترش می‌یابد. شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، وظیفه بهره‌برداری از میادین مذکور جهت تأمین خوراک چهار پالایشگاه گازی (فراشبند/ فجر جم/ سرخون / پارسیان) و بخشی از خوراک پالایشگاه نفت شیراز و همچنین تأمین گاز ترش لازم برای تزریق در مخزن نفتی مارون را عهده‌دار است. علاوه بر ۱۲ میدان فعال، ۲۶ میدان اکتشافی جدید در حوزه عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی قرار دارد که برنامه‌ریزی لازم جهت توسعه و راه‌اندازی تعدادی از آنها (۱۰ میدان) در قالب طرح ضربتی توسط شرکت نفت مناطق مرکزی ایران آغاز شده است.

در سال ۱۴۰۱، این شرکت با تولید گاز بیش از تولید تکلیفی (تحقق بیش از ۱۰۲ درصد تولید تکلیفی)، با توجه به شرایط سرما و نیاز کشور به گاز، سهم بسیار مهمی در تأمین گاز کشور داشته است.
خاطرنشان می‌سازد تحقق تولید گاز بیش از تولید تکلیفی، با انجام اقدامات اصلاحی و ترمیمی درون‌چاهی صورت گرفته است. نفت تولیدی این شرکت در سال ۱۴۰۱ به مبادی مصرف در شرکت پالایش نفت شیراز و واحد بهره‌برداری نرگسی ارسال شده و میعانات گازی تولیدی نیز این شرکت به مبادی مختلف ارسال گردیده است.

مهم‌ترین برنامه‌های شرکت در سال ۱۴۰۲ در زمینه افزایش تولید نفت و گاز بر چه اهدافی استوار است؟

همکاری با شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در راه‌اندازی زودهنگام میدان دی و توسعه میدان آغار قبل از شروع فصل سرد همکاری با شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، پیگیری راه‌اندازی ایستگاه‌های تقویت فشار گاز هما، وراوی و مرکز تفکیک تابناک به منظور نگهداشت توان تولید تا قبل از فرارسیدن فصل سرد؛ تعمیرات اساسی توربین‌ها و کمپرسورهای ایستگاه تقویت فشار گاز نار (GG , PT) به‌منظور نگهداشت توان تولید؛ پیگیری اجرای به‌موقع طرح‌های ضربتی توسعه میادین گردان، خارتنگ، ارم، هالگان، سفید باغون، سفید زاخور، مدار و همچنین احداث تأسیسات و ایستگاه‌های تقویت فشار گاز میادین کنگان، شانول و سرخون طبق برنامه مصوب؛ انجام به‌موقع تعمیرات اساسی مراکز و تأسیسات نفتی و گازی در مناطق عملیاتی پنجگانه؛ راه‌اندازی چاه سعادت‌آباد-۱۰ که با راه‌اندازی این چاه نفتی حدود ۱۸ درصد به تولید نفت منطقه سروستان و سعادت‌آباد، اضافه می‌گردد.

یکی از ضعف‌های دولت قبل، بجا ماندن پرتعداد طرح‌های سنواتی در شرکت‌های مختلف از جمله در صنعت نفت است، در این شرکت چه میزان طرح‌های سنواتی از سال‌های قبل بوده و جنابعالی برای به سرانجام رساندن آنها چه تدابیری را اتخاذ کرده‌اید؟

طرح‌های توسعه میادین و احداث ایستگاه‌های تقویت فشار گاز از دولت قبل به جا مانده است که در دولت جدید ۳.۶ میلیارد دلار (سه و شش‌دهم) برای توسعه میادین و راه‌اندازی ایستگاه‌های تقویت فشار تصویب شده است و قرار است ظرف ۴ سال آینده تولید این شرکت به حدود ۲۸۰ میلیون متر مکعب برسد.

در این راستا شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی تدابیر لازم از جمله همکاری همه‌جانبه با شرکت نفت مناطق مرکزی جهت اجرای بموقع طرح‌های توسعه‌ای میادین گازی موجود و نیز توسعه راه‌اندازی میادین گازی جدید به‌منظور رشد تولید گاز در کشور با توجه به ناترازی موجود را در دستور کار خود قرار داده است.

علاوه بر همکاری در بخش فنی و مهندسی پروژه‌ها، شامل بررسی و اظهارنظر درباره نقشه‌ها، مستندات و مدارک طرح‌ها، در عمل نیز با بهره‌گیری از نیروی انسانی و امکانات و تجهیزات اجرای بخش‌هایی از پروژه‌ها را نیز به عهده گرفته است که به عنوان نمونه می‌توان به راه‌اندازی چاه‌های ۴۶ و ۴۷ تابناک و آماده‌سازی محل استقرار دکل برای چاه‌های جدید میادین توسعه‌ای، بهسازی جاده‌ای دسترسی به چاه‌های مذکور و… اشاره نمود.

چه اقداماتی شرکت زاگرس جنوبی درخصوص کاهش فلرینگ با توجه به برنامه‌های وزارت نفت برای جلوگیری از سوزانده شدن گازها و استفاده بهینه از گازهای همراه، این شرکت در دستور کار دارد؟

در راستای کاهش گازهای ارسالی به مشعل برای میادین نفتی، شرکت نفت مناطق مرکزی با عقد قرارداد فروش گازهای همراه نفت در منطقه سروستان و سعادت‌آباد و منطقه خشت، در راستای جلوگیری از سوزاندن این گازها با یک شرکت دانش‌بنیان قرارداد بسته که پروژه در حال انجام است.

همچنین درخصوص ساماندهی گازهای مشعل در مراکز گازی با مدیر محترم سرمایه‌گذاری نفت مرکزی جهت یافتن سرمایه‌گذار، مکاتبه شده است و به موازات، موضوع در شورای راهبردی انرژی استان فارس مطرح شده و مکاتبات متعددی با شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری، اتاق فکر استانداری، دانشگاه‌ها و سایر نهادهای ذی‌ربط به‌عمل آمده است.

توسعه فعالیت و همکاری بیشتر با شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از اهداف مهم وزارت نفت به شمار می‌رود، این شرکت در زمینه افزایش ظرفیت و برداشت یا تأمین قطعات چه میزان همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان دارد؟

جاری و ساری ساختن قوانین حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان در برگزاری مناقصات از جمله توان مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و اعطای امتیازهای ویژه در ارزیابی‌های کیفی و فنی.

برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های بنیادی و زیربنایی در جهت فرهنگسازی، آموزش و ترویج مفاهیم دانش‌بنیان در جهت خودباوری و حمایت هرچه بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید داخل.

استخراج و تجمیع نیازهای فناورانه و دانش‌بنیان که طی جلسات متعدد در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری، پردیس‌های دانش‌بنیان، کارگروه دانش‌بنیان استانداری و کارگروه انرژی استان قرار داده شده است.

شرکت در سه رویداد Reverse Pitch (رویدادهای تقاضامحور) در جمع شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری، پردیس دانشگاه‌های شیراز، صنعتی شیراز، آزاد و شرکت‌های شهرک‌های صنعتی (در رویدادهای تقاضامحور، سازمان‌ها و صنایع نیازهای خود را برای تیم‌های استارت‌آپی بیان می‌کنند تا پس از دریافت بهینه‌ترین محصولات و خدمات نوآوری، راه‌حل‌های انتخابی به سازمان ارائه شود)؛ برگزاری جلسات متعدد با شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای معرفی محصولات آن‌ها؛ برگزاری سمینار تبیین و ترویج دانش‌بنیان برای بیش از یکصد نفر از همکاران شرکت با حضور مدیران، رؤسا و کارشناسان در ستاد شیراز و مناطق عملیاتی با حضور سرارزیاب شرکت‌های دانش‌بنیان در استان فارس؛ انعقاد قراردادهای متعدد با شرکت‌های دانش‌بنیان ازجمله سازنده‌ پره‌های توربین برای ساخت بار اول پره‌ها؛ انعقاد قرارداد انجام بازآرایی کمپرسورهای ایستگاه تقویت فشار گاز نار با یک شرکت دانش‌بنیان توسط شرکت نفت مرکزی؛ انعقاد قرارداد فروش گازهای ارسالی به فلر میادین نفتی با یک شرکت دانش‌بنیان توسط شرکت نفت مناطق مرکزی؛

برپایی غرفه معرفی نیازهای فناورانه در نمایشگاه دانش‌بنیان استان فارس.

با توجه به وجود ۶۰۰ چاه کم‌بازده در جغرافیای کشور، چه میزان از این تعداد چاه کم‌بازده در محدوده فعالیت نفت و گاز زاگرس وجود دارد و برنامه این شرکت برای افزایش برداشت از آن‌ها چیست؟

۱۶ چاه کم‌بازده در میادین شرکت زاگرس جنوبی وجود دارد که مکاتبات لازم با شرکت نفت مناطق مرکزی درخصوص بررسی و امکان استفاده از تسهیلات بهره‌برداری برای استفاده در سایر چاه‌ها انجام گرفته است.
همچنین درخصوص یکی از چاه‌های کم‌بازده در میدان سروستان و سعادت‌آباد، پروژه‌ای با یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان زیرمجموعه دانشگاه شیراز در خصوص افزایش برداشت از این چاه تعریف شده است.

با توجه به طرح‌های توسعه‌ای در این شرکت، چه میزان سرمایه‌گذاری لازم برای این طرح‌های توسعه‌ای در این شرکت بوده است؟

احداث ایستگاه‌های تقویت فشار میادین هما، وراوی و مرکز تفکیک تابناک با بودجه ۲۸۱ میلیون و دویست و نود هزار یورو از قبل عملیاتی شده است. در آغاز دولت جدید حدود ۴.۲ میلیارد دلار (چهار و ‌دو دهم) جهت طرح‌های سرمایه‌ای برای توسعه میادین زاگرس جنوبی درخواست شده بود که با ۳.۶ میلیارد دلار (سه و شش‌دهم) آن موافقت شده و طرح‌ها در حال پیگیری می‌باشند.

طرح‌های مذکور عبارتند از:
توسعه میادین دی، آغار (فاز دوم)، گردان، خارتنگ، ارم، پازن، مدار، سفید زاخور، هالگان، سفید باغون و همچنین احداث ایستگاه‌های تقویت فشار گاز میادین شانول، سرخون، کنگان و بازآرایی ایستگاه تقویت فشار نار.

سهم شرکت از تولیدات نفت و گاز کشور چند درصد است؟

سهم تولید گاز زاگرس جنوبی از کل گاز کشور معادل ۱۳.۳۹ درصد و سهم نفت تولیدی این شرکت ۰.۲۷ درصد از کل تولید نفت کشور است. زاگرس جنوبی حدود ۷۳.۳ درصد از حجم گاز درجای نفت مرکزی را دارا است. از نظر تولید هم‌اکنون سهم این شرکت ۷۲ درصد از تولید گاز نفت مرکزی بوده و در سال ۱۴۰۹ این میزان به ۸۰ درصد خواهد رسید. حجم درجای نفت خام زاگرس جنوبی معادل ۶.۰۵ درصد حجم نفت درجای نفت مرکزی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *