تهران – ایرنا – کاهش عرضه نفت به دلیل اجرای توافق اوپک پلاس و همچنین توقف تولید اجباری در برخی نقاط آمریکا و کانادا اتفاق افتاده، باعث رشد قیمت هفتگی نفت شد.

قیمت نفت بعد از گزارش دبیرخانه اوپک مبنی بر اینکه کاهش تولید نفت می تواند بیشتر از ۲۰ میلیون بشکه در روز باشد، با جهش قیمت همراه شد.

این در حالی است که در هفته گذشته تولیدکنندگان بزرگی مانند عربستان، کویت و امارات اعلام کردند سطح تولید خود را بیشتر از توافق اعلام شده ‌کاهش می دهند.

در کنار این موضوع تولیدکنندگان نفت آمریکا نیز مجبور به کاهش تولید خود شدند زیرا علاوه بر نبود مخازن برای نگهداری نفت تولیدی، هزینه تولید طلای سیاه در برخی نقاط این کشور به مراتب بالاتر از قیمت نفت بود و این موضوع تولید نفت در این مناطق را غیر اقتصادی می کرد.

این عوامل دست با دست هم داد تا با کاهش عرضه نفت در جهان که به صورت داوطلبانه و یا غیر داوطلبانه صورت گرفت، قیمت نفت تقویت شود.

همچنین با کاهش محدودیت های قرنطینه، تقاضا بردی سوخت نیز افزایش پیدا کرده که شاهد تاثیر مثبت آن بر قیمت نفت هستیم.

مجموع این فاکتورها باعث شد تا نفت برنت در معاملات هفته گذشته از ۳۰ دلار و ۹۷ سنت به ۳۲ دلار و ۵۰ سنت در هر بشکه برسد و رشد پنج درصدی را تجربه کند.

نفت شاخص آمریکا رشد بزرگتری را ثبت کرد و ۲۰ درصد گران شد تا از ۲۴ دلار و ۷۴ سنت ابتدای هفته به ۲۹ دلار و ۶۵ سنت در پایان معاملات روز جمعه برسد.

اگرچه روند عرضه و تقاضا در بازار نفت حکایت از تعادل در آینده دارد اما ذخیره نفت خام در خشکی و دریا همچنان تا مدت ها می تواند بر این بازار و قیمت ها سایه بیاندازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *