دولت در راستای کاهش قیمت برنج، ۲ اقدام مهم را در دستور کار قرار داد که پیش‌بینی می‌شود ‌قیمت‌های بالای برنج در بازار را کاهش دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس دولت دو اقدام مهم برای کاهش قیمت برنج در بازار اجرا کرده که اثرات آن به زودی نمایان خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود که اثر خوبی روی قیمت ها بگذارد.

معاون دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی از کاهش قیمت برنج ایرانی خبر داده و گفته است به زودی قیمت جدید برنج پس از محاسبه هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت اعلام می‌شود.

نخستین اقدام دولت، افزایش تولید محصول برنج داخلی است که کارشناسان پیش بینی می‌کنند امسال نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد و نسبت به میانگین تولید سال‌های گذشته ۲۰ درصد رشد داشته باشد.

سالانه حدود دو میلیون تن برنج در داخل کشور تولید می شود که پیش بینی شده است امسال این تولید به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن برسد.

*امسال تولید برنج کشور ۳۰ درصد افزایش می یابد

‌در این‌باره، مجری طرح برنج وزارت کشاورزی میزان تولید برنج در سال جاری را فراتر از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن می‌داند و می‌گوید: این حجم تولید نسبت به میانگین سال‌های تولید نرمال حدود ۲۰ درصد افزایش تولید دارد و نسبت به سال گذشته که میزان تولید کمتر از نرمال بوده است حدود ۳۰ درصد افزایش تولید دارد.

طبق نظر کارشناسان هیچ اقدامی به اندازه تقویت تولید داخل نمی تواند در کاهش قیمت ها موثر باشد و این همان پیامی است که رهبر معظم انقلاب تحت عنوان برنامه اقتصاد مقاومتی یعنی تکیه بر توانمندی های داخل بارها تاکید کرده است.

اما با توجه به اینکه برنج محصول آب بری است و در شرایط خشکسالی و تغییرات آب و هوایی که اکنون بر کشور حاکم شده افزایش این تولید کار راحتی نیست باید دید که اقدامات وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید در این زمینه چه بوده و چگونه توانسته به این رشد تولید دست یابد.

* کشت قراردادی راهگشای افزایش تولید برنج امسال

شایگان ادیبی مجری طرح برنج درکشور به اقدامات نوآورانه وزارت جهاد اشاره می‌کند که نخستین بار در سال جاری تحت عنوان کشت قراردادی در ۴۵ هزار هکتار از اراضی استان‌های شمالی کشور ابلاغ شد که از نظر وی تاثیر زیادی در افزایش تولید داشته است.

در کشاورزی قراردادی،کشاورز قراردادی با کارخانه دار، سرمایه گذار یا هر بخش خصوصی منعقد می‌کند و نیاز نقدینگی و سایر نیازهای حمایتی کشاورز را در طول کشت، داشت و برداشت تامین می‌کند و به ازای آن کشاورز محصول خود را به قیمتی که تفاهم کرده‌اند به وی می فروشد، این کار موجب می شود که کشاورز مشکلات تولیدش به حداقل برسد که در افزایش تولید موثر خواهد بود.

طبق یک مطالعه به ازای هر واحد کود که به مزرعه داده می شود ۹ واحد در افزایش تولید نقش دارد و بسیاری از کشاورزان به دلیل مشکلات نقدینگی یا دوری مسافت و نداشتن تجهیزات نمی توانند به اندازه کافی و در زمان نیاز عملیات کشاورزی و کوددهی را انجام دهند.

مجری طرح تولید برنج کشور هدف از اجرا کشت قراردادی را افزایش بهره‌وری، تکمیل زنجیره ارزش، تامین نهاده‌های مورد نیاز کشت برنج، کم کردن فاصله قیمت برنج در بازار و تامین بخشی از ذخایر استراتژیک کشور از محل تولید داخلی، عنوان کرد و افزود: وزارت کشاورزی علاوه بر در اختیار قرار دادن نهاده‌‌ها به کشاورزان توصیه‌های لازم برای افزایش تولید را به آنها ارائه داد از این‌رو این طرح با پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصدی در استان‌ها شمالی اجرا شد.

*۹۰ هزار هکتار برنج در کشت دوم

یکی دیگر از اقداماتی که وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید مد نظر قرار داده افزایش سطح کشت برنج به عنوان کشت دوم است که در سطح ۹۰ هزار هکتار در استان های شمالی انجام می شود، اینها ظرفیت جدیدی است که پیش از این اجرایی نمی شد یا در سطح بسیار حداقل دنبال می شد اما در این دولت دنبال می شود.

‌مجری طرح برنج وزارت کشاورزی درباره این طرح هم چنین می‌گوید: کشت برنج و برنامه‌ریزی تولید برنج را در ۳ استان شمالی کشور دنبال کردیم، کشت اول برنج در ۳ استان شمالی کشور در سطح ۵۰۰ هزار هکتار صورت گرفت و کشت مجدد ۵۰ هزار هکتاری که در مازندران اتفاق خواهد افتاد با در نظر گرفتن این حجم کشت برنج در استان‌های شمالی را به ۵۵۰ هزار هکتار خواهیم رساند.

به گفته وی برداشت مجدد برنج یا همان رتون نیز در ۹۰ هزار هکتار از اراضی شالی استان‌های شمالی صورت خواهد گرفت.

شایگان ادیبی تنها یک عامل را در افزایش تولید برنج در سال جاری موثر نمی داند بلکه معتقد است مجموعه از عوامل در این افزایش تولید نقش داشتن که شرایط مساعد آب‌وهوایی، پایش و مراقبت از مزارع، کاهش خسارت‌های ناشی از آفت و بیماری‌ها، مصرف متعادل انواع کودهای پایه، کشت قراردادی، افزایش درجه مکانیزاسیون مرحله کاشت و برداشت، استقبال کشاورزان از توصیه فنی کارشناسان، افزایش میزان تولید برنج در سال جاری از آن جمله است.

* دومین اقدام دولت برای کاهش قیمت برنج‌ لغو ممنوعیت واردات

دومین اقدامی که دولت برای کاهش قیمت برنج انجام داده ادامه واردات برنج حتی در فصل برداشت است.

همه ساله طبق مصوبه ای که وجود داشت واردات برنج در ۴ ماه منتهی به آبان که همزمان فصل برداشت برنج و عرضه محصول داخلی به بازار بود واردات انجام نمی شد این کار با هدف حمایت از کشاورزان داخل انجام می شد اما امسال این مصوبه لغو شده و واردات برنج ادامه می یابد.

در این‌باره مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج، در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس از لغو ممنوعیت واردات برنج طبق تصمیم وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: این اقدام می تواند با افزایش عرضه در بازار قیمت را تا حدود زیادی متعادل کند.

وی گفت: اتفاقا در فصلی که وزارت جهاد، واردات را ممنوع می‌کرد، قیمت در بازارهای جهانی به دلیل همزمانی فصل برداشت پایین بود و دولت از این نظر که مجبور می شد بعدا به قیمت بالاتری وارد کند، ضرر می کرد.‌

‌معاون امور گمرکی گمرک ایران‌ از ابلاغ لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج از اول مردادماه خبر داد و گفت: واردات این کالا طبق روال قبل ادامه دارد.

آن‌طور که فرود عسگری، ‌معاون امور گمرکی گمرک ایران‌ اعلام کرده است طبق تصمیم سی‌امین نشست ستاد تنظیم بازار و بر اساس پیشنهاد وزارت کشاورزی، ممنوعیت فصلی برنج در سال جاری لغو شد.

به گفته وی لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج اول مردادماه به گمرکات اجرایی ابلاغ شد.

*چرا ممنوعیت واردات برنج برداشته شد؟

به گفته کارشناسان و تجار، قیمت برنج در بازارهای جهانی در ۴ ماهی که وارد نمی‌کردیم، پایین تر از سایر ماه‌ها است و به همین دلیل فرصت خوبی برای خرید و ذخیره سازی است، خرید در ماه‌های دیگر با قیمت گران‌تری تمام می‌شود و قیمت بازار داخلی را نمی شکند.

همچنین موضوع دیگر اینکه در سال‌های گذشته واردات برنج در فصل برداشت انجام نمی‌شد اما قیمت داخلی هم سرسام آور بالا می رفت که نمونه آن سال گذشته است که قیمت برنج داخلی از کیلویی ۱۲۰ هزار تومان هم فراتر رفت بنابراین این طرح به نفع مصرف کننده تمام می‌شد.

اکنون نمایندگان استان‌های تولید کننده برنج درباره لغو ممنوعیت واردات برنج اعتراض می‌کنند و معلوم نیست که آیا دولت از این تصمیم خود درباره لغو ممنوعیت واردات برنج عقب نشینی خواهد کرد یا نه ؟ اما بهتر است تصمیمات در بوته نقد کارشناسی، پخته‌تر شده و عمل شود و در نهایت، تصمیم به منافع ملی منجر شود‌ و نه استانی و یا گروه‌های خاص.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *