سی ان ان در گزارشی از آخرین وضعیت توافق پرده برداشت.
به گزارش صدای بورس سی‌ان‌ از قول یک طرف آمریکایی با تاکید بر این موضوع که فاصله تا توافق «نزدیک‌تر از دو هفته پیش است»، اما «نتیجه نامشخص است»، توضیح داد: «برخی شکاف‌ها باقی مانده است. رئیس‌جمهور بایدن فقط توافقی را تایید می‌کند که منافع امنیت ملی ما را تامین کند.»

یکی دیگر از مقامات ارشد دولت آمریکا نیز روز شنبه گفت که پیشرفت از این نقطه به بعد ممکن است کند باشد، اما به نظر می‌رسد در حال حاضر شتاب بیشتری نسبت به سال گذشته وجود دارد. آنچه که اسرائیل را در این بین نگران کرده افزایش غنی‌سازی ایران و نزدیک شدن توافق به بند غروب است. به‌زعم بسیاری از مقامات تل‌آویو و تحلیلگران، تصمیم ترامپ برای خروج از توافق در سال ۲۰۱۸، با تشویق فعال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت، یک اشتباه جدی بود. کمپین فشار حداکثری دولت ترامپ بر ایران شکست خورد و تهران تحت تحریم‌ها تضعیف نشد.

در واقع، برعکس این اتفاق افتاد؛ بیش از دو سال است که ایران به غنی‌سازی اورانیوم به سطوح بالا بازگشته‌ و نسبت به گذشته به تولید سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده است. در همین خصوص سایت العربی الجدید اعلام کرده که مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی از فشارهایی که تل‌آویو به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا وارد کرد تا از برجام خارج شود، پشیمان هستند. به نظر می‌رسد دولت بایدن در تلاش است با کاهش مانور روی پاسخ احتمالی‌اش به ایران، فضا را برای امضای توافق تا یکی دو هفته آینده آماده کرده و از حساسیت‌های اسرائیل بکاهد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *