یک کارشناس اقتصادی گفت: ان‌شاءالله دولت جدید با شناخت و ریشه‌یابی مشکلات اقتصادی برای حل آنها و بهبود اوضاع اقتصادی کشور مبارزه خواهد کرد.
مهدی کماسی در گفت‌وگو با میزان، در خصوص وجود تورم در کشور و مشکلات ناشی از آن، گفت: تورم بر تمام مسائل اقتصادی کشور خواسته یا ناخواسته تأثیر می‌گذارد به نسبت بالا رفتن یک درصد تورم افزایش قیمت‌ها در خوراک، مسکن و دیگر مسائل اقتصادی جامعه نمود پیدا می‌کند. در تمامی کشورها تورم با مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ارتباط مستقیمی دارد، و هرچه تورم بیشتر باشد بیکاری و رکود اقتصادی در جامعه قابل‌مشاهده‌تر خواهد شد.

وی در خصوص شرایط تورمی کشور و درصد حقیقی آن گفت: در بعضی گزینه‌ها ما در کشور بعضاً تورم صد درصدی هم داریم، اما تورم باید طبقه‌بندی شود تا بتوانیم درصد دقیق آن را محاسبه کنیم و اگر بگوییم در کشور هم تورم ۵۰ درصدی و هم ۱۰۰ درصدی بوده است، بیراه نگفته‌ایم.

کماسی افزود: به دلیل نوسانات دلار و موضوعات سیاسی در یک برهه از زمان تورم ۵۰ درصدی است و در برهه زمانی دیگر تورم ۱۰۰ درصدی هم داشته‌ایم، اما تورم در کشور ما و در شرایط فعلی بالای ۵۰ درصد است و این درصد از تورم به دلیل نبود ثبات قیمت‌ها و بالا رفتن همه هزینه‌های جاری مردم کاملاً قابل‌مشاهده است.

کارشناس اقتصادی در خصوص تأثیر تورم بر اشتغال و تولید در کشور گفت: وقتی تورم بالا باشد قاعدتاً بهای تمام‌شده محصولات تولیدی کشور بالا می‌رود و عرضه و تقاضا هم کم می‌شود،و وقتی تقاضا نباشد بنگاه های تولیدی مجبور به کم شدن تولید یا حتی در مواردی متوقف شدن تولید می‌کنند، که این موارد کم شدن نیروی کاری و بیکاری را به دنبال خود دارند.

وی در خصوص این که دولت قبلی برای جلوگیری از ازدیاد تورم در کشور تابه حال چه برنامه‌هایی داشته است، گفت: اگر دولت برای این موضوع برنامه‌ای داشت، قاعدتاً اثرات آن قابل مشاهده بود، چون وقتی برنامه‌هایی را تداعی می‌کنیم تا به کاهش تورم کمک کند باید تورم کم شود نه بیشتر! در نتیجه اگر برنامه‌ای هم بوده مطمئناً غلط بوده است. من نمی‌خواهم کسی را زیر سوال ببرم، اما اگر تصمیمی در رابطه با این موضوع توسط دولت قبلی گرفته شده حتما اشتباه بوده است.

وی در خصوص ارائه راهکار برای کنترل یا کم شدن تورم در کشور گفت: راهکار‌های زیادی وجود دارد به شرط اینکه اجرا شود. در بحث ایجاد اشتغال و افزایش بنگاه‌های اقتصادی زود بازده و… می‌توانیم مانور دهیم، اما این که دولت چه خواهد کرد مهم است، امیدواریم دولت جدید با داشتن یک تیم اقتصادی قوی و اقدامات موثر به بهبود وضعیت اقتصادی و کنترل تورم در کشور کمک کند.

کماسی ادامه داد:، اما راهکار مشخصی نمی‌توان ارائه داد، زیرا ما در بخش اقتصاد هنوز نمی‌دانیم مشکلات ما از کجا نشأت گرفته است و هر یک از مسئولین دامنه مشکلات را از جایی می‌دانند یکی شرایط بد اقتصادی در غرب آسیا را مطرح می‌کند و دیگری علت اصلی را از برجام و تحریم‌ها می‌داند و ما هنوز تشخیص موضوع را که چرا به اینجا رسیده‌ایم فراموش کرده‌ایم تا بشود راهکاری برای بهبود اوضاع داشته باشیم. ما در دولت‌های قبل با وعده و وعید مواجه بوده‌ایم، ان شاءالله دولت جدیدبا شناخت و ریشه یابی مشکلات اقتصادی برای حل آنها و بهبود اوضاع اقتصادی کشور مبارزه خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *