رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه با روش‌های به‌کار گرفته‌شده در بازار پول و ارز شاهد آرامش بیشتری تا پایان سال در این بخش هستیم، گفت: بانک‌های وابسته به نیرو‌های مسلح را به ‌تدریج ادغام می‌کنیم و ظرف هفته آینده ادغام دو بانک حکمت و مهراقتصاد در بانک سپه نهایی خواهد شد، سه بانک دیگر هم ادغام‌شان به‌تدریج انجام می‌شود.

عبدالناصر همتی رئیس‌ کل بانک مرکزی، با اشاره به تأکید رئیس جمهور بر تقویت نظارت بانک مرکزی اظهار کرد: ما اقدامات مهمی را برای کنترل و اصلاح نظام بانکی آغاز کرده‌ایم و بخش قابل‌توجهی از تصمیم‌گیری‌ها درباره نرخ‌های سود بانکی و بین‌بانکی نتیجه انضباطی بود که در بانک‌های مختلف ایجاد شد.

وی گفت: بانک‌های وابسته به نیرو‌های مسلح را به ‌تدریج ادغام می‌کنیم و ظرف هفته آینده ادغام دو بانک حکمت و مهراقتصاد در بانک سپه نهایی خواهد شد.

رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: سه بانک دیگر هم ادغام‌شان به‌تدریج انجام می‌شود.

همتی با اشاره به این‌که چند بانک ناترازی مالی‌شان بالا بود، گفت: این‌ها را تحت کنترل گرفتیم، مدیریت‌شان را اصلاح کردیم و تحت نظر مستقیم قرار گرفتند و ان‌شاءالله بتوانیم ناترازی‌شان را جمع کنیم.

وی اضافه کرد: در مورد بازار پول و انضباطی که در نرخ سود باید وجود داشته باشد کار‌های مهمی انجام دادیم بنابراین نظام بانکی ما به‌سمتی می‌رود که نظارت‌ها جدی‌تر شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: شاید یکی از دلایلی که توانستیم هدف‌گذاری تورم داشته باشیم استفاده از ابزار عملیات بازار باز بود که بانک‌ها نقش مهمی در رسیدن به این هدف خواهند داشت.

همتی با تأکید بر این‌که بانک مرکزی نقدینگی را کنترل می‌کند، گفت: من مطمئن هستم امسال نقدینگی ما به‌مراتب از رشد نقدینگی سال ۹۸ کمتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: مجموعه این اقدامات به‌ سمتی پیش می‌رود که بازار پولی ما از شفافیت و آرامش بیشتری برخوردار باشد.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: وقتی بازار پول آرامش و روندی منطقی داشته باشد و به‌سمت کنترل تورم برود به‌یقین روی نرخ ارز و بقیه بازار هم تأثیر خواهد گذاشت.

همتی ابراز امیدواری کرد: با روش‌های به‌کار گرفته‌شده در بازار پول و ارز شاهد آرامش بیشتری تا پایان سال در این بخش باشیم.

 

۳ میلیارد دلار ارز برای واردات تأمین کردیم

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: در دوماهه اول امسال به‌رغم مشکلات در صادرات غیرنفتی ما حدود ۳ میلیارد دلار ارز برای واردات کالا‌های اساسی تأمین کردیم.

همتی با بیان اینکه اکنون روند صادرات روند خوب و مثبتی پیدا کرده است، افزود: در دوماهه اول ما اُفت زیادی در صادرات غیرنفتی داشتیم، ولی خوشبختانه صادرات دوباره احیا شد و برگشت ارز به سامانه نیما سرعت گرفته است.

وی گفت: با روندی که به‌پیش می‌رویم تعادل برای تأمین ارز کالا‌های اساسی، ضروری و به‌ویژه مواد اولیه کارخانجات برقرار خواهد شد و این موضوع به‌طور جدی پیگیری می‌شود.

همتی اضافه کرد: اکنون هم از طریق سامانه نیما ارز تأمین می‌کنیم و هم صادرکنندگان به‌طور مستقیم ارز واردکنندگان را تأمین می‌کنند و با هم ارتباط برقرار کرده‌اند.

وی با تأکید بر استفاده از همه روش‌ها برای ساده کردن تجارت، گفت: تجار ما باید به‌دور از شرایط تحریمی غیرقانونی بتوانند راحت تجارت و ارزشان را جابه‌جا کنند.

رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: این اختیار را به صادرکنندگان و واردکنندگان دادیم، اما آمار و اطلاعاتشان در بانک مرکزی ثبت می‌شود و ما آن را کنترل می‌کنیم.

همتی گفت: به‌رغم فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران امسال هم مانند پارسال کالا‌های اساسی، ضروری و مواد اولیه را تأمین می‌کنیم.

وی افزود: در همین دو ماه اول سال به‌رغم همه مشکلات حدود ۳ میلیارد دلار ارز برای واردات تأمین کردیم و امیدواریم در ماه‌های آینده این روند بهتر شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *