یورو استات از تجارت حدود ۵ میلیارد یورویی ایران و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ خبر داد و آلمان، ایتالیا و هلند را به ترتیب بزرگترین شرکای تجاری ایران در میان اعضای این اتحادیه معرفی کرد.
به گزارش صدای بورس، پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورو استات) کل مبادلات تجاری ایران و ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی را ۴.۸۶۳ میلیارد یورو اعلام کرد.

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ماه‌های ژانویه تا دسامبر ۲۰۲۱ با رشد ۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. در ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۰ کل مبادلات دو طرف ۴.۴۵۸ میلیارد یورو اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش صادرات اتحادیه اروپا به ایران در سال ۲۰۲۱ با رشد ۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و از ۳.۷۴۵ میلیارد یورو در سال ۲۰۲۰ به ۳.۹۴۱ میلیارد یورو در سال ۲۰۲۱ رسیده است.

واردات اتحادیه اروپا از ایران در سال ۲۰۲۱ نیز رشد قابل توجه ۲۹ درصدی داشته و به ۹۲۲ میلیون یورو رسیده است. اتحادیه اروپا در سال قبل از آن ۷۱۳ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

در میان کشورهای اروپایی آلمان بزرگترین شریک تجاری ایران در سال ۲۰۲۱ بوده است به طوری که حدود یک سوم تجارت ایران و اتحادیه اروپا با این کشور بوده است. آلمان در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱.۴۴۹ میلیارد یورو کالا به ایران صادر و ۲۷۴ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. مجموع تجارت این کشور با ایران ۱.۷۲۳ میلیارد یورو بوده است.

به گزارش تسنیم، ایتالیا با تجارت ۶۲۸ میلیون یورویی دومین شریک تجاری ایران بوده و ۴۵۰ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۱۷۸ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. هلند با تجارت ۴۸۱ میلیون یورویی در رتبه سوم قرار داشته است. این کشور در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۴۴۳ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۳۸ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *