انسان ها روزانه با کلی تصمیم اقتصادی رو به رو هستند. این تصمیمات شاید گاهی اوقات بسیار ساده به نظر برسد، اما تاثیر پایداری بر روی وضعیت مالی افراد دارد. با این حساب اگر شما به دنبال بهبود وضعت اقتصادی تان هستید، باید هر کدام از تصمیم های روزمره تان در حوزه مالی را با دقت نظر بالایی بگیرید. این امر در ابتدا بسیار سخت و حتی غیرممکن به نظر می رسد، اما با اندکی تمرین به شما فرصت عالی برای بهبود مهارت های مالی تان خواهد داد.

بسیاری از افراد همیشه به دنبال شرایطی برای زندگی ساده و بهتر هستند. شاید انتخاب های مالی در این میان مهمترین نکته برای کاهش مشکلات پیش روی شما از نقطه نظر اقتصادی باشد. این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی زندگی تان در حوزه حرفه ای و همینطور شخصی کمک می کند. اغلب افراد فقط مدیریت گردش مالی حساب بانکی شان را جزئی از فرآیند مدیری مالی و هوش اقتصادی قلمداد می کنند. اگرچه این نکته اهمیت بسیار زیادی دارد، اما در صورت بی توجهی شما به سایر تصمیم های مالی تان به احتمال زیاد شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف نخواهید داشت.

۹ تصمیم مالی ساده برای بهبود وضعیت اقتصادی

هدف اصلی در این مقاله بررسی برخی از نکات مهم در تصمیم گیری های مالی افراد است. این تصمیم ها به طور معمول برای هر فردی در دنیای کسب و کار و همینطور زندگی شخصی روی می دهد. بنابراین توصیه های مورد بحث در این مقاله به گروهی خاص اختصاص ندارد. در ادامه برخی از نکات مهم برای بهبود هوش مالی و تصمیم گیری های بهتر را با هم مرور خواهیم کرد.

۱. درخواست برای خدمات پس از فروش خانه

اغلب کارآفرینان و حتی کارمندان ساده در شرکت های مختلف برای خرید خانه مدت زیادی را صبر می کنند. این امر شامل تهیه بودجه لازم برای خرید و همچنین تعمیر آن در صورت نیاز است. بدون تردید شما وقتی یک خانه را خریداری می کنید، تمایل به استفاده از آن در بهترین حالت ممکن دارید. هرگونه مشکلی که پس از خرید خانه به چشم شما بیاید، به احتمال زیاد دیگر برگشت پذیر نیست. این امر یعنی شما خانه ای را خریده اید که دیگر امکان پس دادنش را ندارید و از همه مهمتر اینکه ایرادات اصلی اش را هم تازه متوجه شده اید.

اگر شما به دنبال تصمیم گیری های مالی خوب هستید، باید اول از همه درباره خرید خانه آنها را به کار گیرید. این امر به شما فرصت مناسبی در راستای شروع کارتان خواهد داد. بسیاری از افراد حتی پس از خرید چندین خانه هم باز دچار اشتباهات رایج می شوند. توصیه مالی این بخش برای شما استفاده از تضمین پس از خرید یا همان خدمات پس از فروش خانه است.

بسیاری از شرکت های بزرگ ساخت و ساز به هنگام فروش خانه ها به مشتریان تضمین خدمات پس از فروش می دهند. در این صورت اگر مشکلی برای خانه تا مدت زمانی مشخص پیش بیاید، شرکت مذکور آن را بدون دریافت هزینه ای از شما تعمیر خواهد کرد. در برخی از موارد حتی پول خرید خانه نیز به شما برگردانده شده و معامله فسخ می شود. نکته مهم در این میان درخواست برای چنین خدماتی در زمینه انجام معامله مربوط به خرید خانه است. شاید طرف فروشنده از همان ابتدا چنین گزینه ای را به شما پیشنهاد نکند، اما بدون تردید اصرار شما نقش مهمی در افزودن آن به فرآیند معامله خواهد داشت. به این ترتیب شما امکان بهره مندی از یک معامله منطقی و مناسب را خواهید یافت.

۲. پس انداز برای خرج های مشخص

بسیاری از مردم هزینه های مشخصی در طول ماه یا سال های پشت سر هم دارند. شما قرار نیست همیشه با اتفاق‏ های غیرمنتظره و هزینه های بالا در زندگی تان رو به رو شوید. همین امر امکان برنامه ریزی برای درآمدتان را فراهم می کند. بسیاری از مردم برای کوچک ترین بخش درآمدشان نیز حسابی برنامه دارند. این امر امکان پس انداز یا حتی صرف هزینه بیشتر بر روی خرج های دائمی زندگی شان را فراهم می کند.

وقتی شما یک برنامه مشخص درباره هزینه های تان داشته باشید، دیگر نیازی به نگرانی بابت تامین مالی نخواهد بود. این امر درباره تجربه کسب و کارهای بزرگ نیز مصداق دارد. اگر شما به خوبی از هزینه های تان در طول سال خبر داشته باشید، امکان پس انداز بیشتر برای تامین مالی آن برنامه ها و پرهیز از بروز مشکل مالی را پیدا می کنید. این امر بدون تردید گزینه ای بهتر در مقایسه با قرض کردن پول اضافی برای تامین مالی خرج ها خواهد بود.

گاهی اوقات افراد برای پس انداز کردن درآمدشان مشکلات بسیار زیادی دارند. این امر اغلب اوقات ناشی از ناتوانی برای برنامه ریزی مناسب در زمینه پس انداز درآمدها و بودجه های در دسترس است. درست به همین خاطر برخی از برندها در طول زمان با شکست های سنگین مواجه می شوند. اگر شما به دنبال پرهیز از چنین تجربه هایی در زندگی تان هستید، باید از همین حالا یک برنامه پس انداز مشخص داشته باشید.

الگوبرداری از دیگران و حتی شرکت های بزرگ در زمینه پس انداز به هیچ وجه ایده نامناسبی نیست. این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی روند گردش مالی تان کمک می کند. همچنین تمرینی مناسب برای آمادگی در راستای مدیریت یک کسب و کار واقعی خواهد بود. به این ترتیب شما امکان بهره مندی از مزایای گسترده پس انداز در زندگی شخصی و حرفه ای تان را خواهید داشت.

۳. چانه زنی برای قیمت نهایی

خرید محصولات مختلف همیشه نیازمند پرداخت هزینه ای مشخص نیست. بسیاری از محصولات در بازار براساس توافق خریدار و فروشنده معامله می شود. با این حساب شما همیشه امکان چانه زنی با طرف مقابل تان را دارید. این امر به شما برای خرید یک محصول با هزینه ای کمتر کمک خواهد کرد. بدون تردید کمتر کسی خرید همراه با چانه زنی را دوست نخواهد داشت. بنابراین شما باید قدرت چانه زنی تان را به طور قابل ملاحظه ای تقویت کنید.

اگر شما به تازگی در زمینه مالی مستقل شده باشید، به احتمال زیاد چانه زنی برای تان بسیار سخت خواهد بود. نکته مهم در این میان ضرورت استفاده از نکات مربوط به چانه زنی برای بهبود وضعیت مالی تان است. شاید این توصیه بسیار ساده و ابتدایی به نظر برسد، اما به شما فرصت خوبی برای بهبود وضعیت مالی تان می دهد.

یکی از ساده ترین نمونه ها درباره چانه زنی در زندگی شخصی مربوط به تهیه خدمات موردنیاز خانه است. اغلب خانه ها به طور سالانه نیازمند برخی از رسیدگی ها و هزینه های پایه ای هستند. بر این اساس شما با صرف مقدار مشخصی هزینه امکان به روز رسانی وضعیت خانه تان و کاستن از احتمال خرابی های بزرگ را خواهید داشت. اگر شما تا به حال به فکر چانه زنی در این راستا نبوده اید، به احتمال زیاد توصیه این بخش برای تان تازگی خواهد داشت. وقتی شما امکان تهیه خدمات موردنیاز خانه تان با سطح پایین تری از قیمت نهایی را دارید، چرا نباید چانه زنی را مدنظر قرار دهید؟ این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی بازار در زندگی حرفه ای تان به عنوان کارآفرین هم کمک خواهد کرد.

۴. توجه به وضعیت حساب بانکی

برخی از افراد به هنگام خرج حقوق شان به طور کامل وضعیت حساب بانکی و تعادلش را از یاد می برند. شاید این امر یک اتفاق رایج باشد، اما در صورت ادامه داشتن در بلندمدت شما را با مشکلات مالی گسترده ای رو به رو خواهد کرد. امروزه اغلب کارآفرینان برای اینکه همیشه کسب و کارشان وضعیت مالی مثبتی داشته باشد، به طور مداوم گردش حساب های شان را چک کرده و از بروز هرگونه عدم تعادلی در آن پرهیز می کنند.

وقتی حساب کسب و کار شما دچار عدم تعادل شود، به احتمال زیاد مشکلات مالی به زودی ظاهر می شوند. این امر میزان تمایل سرمایه گذارها برای همکاری با شما را به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد. همچنین شاید آنقدر وضعیت مالی شما وخیم شود که حتی توانایی ادامه فعالیت کاری را هم نداشته باشید.

ماجرای فوق درباره کسب و کارها به خوبی در زندگی شخصی نیز مصداق دارد. اگر شما حواس تان به وضعیت تعادل حساب بانکی تان نباشد، شاید خیلی زود با بدهی های سنگین مواجه شوید. امروزه برخی از بانک ها به مشتریان شان امکان پیش خرید محصولات و سپس برداشت هزینه خرید از حقوق ماه بعدشان را می دهند. این امر اگرچه گزینه ای کاربردی برای افراد در طول ماه محسوب می شود، اما در صورت بی توجهی به سرعت حقوق شما را تمام خواهد کرد. بنابراین وقتی قصد خرید یک محصول را دارید، باید پیش خودتان محاسبه دقیقی از وضعیت مالی تان پس از انجام دادن خرید موردنظر داشته باشید، در غیر این صورت خریدتان به سادگی وضعیت مالی شما را به هم خواهد زد.

۵. استفاده از بیمه عمر ارائه شده از سوی محل کارتان

اغلب کسب و کارها ملزم به بیمه کارمندان شان هستند. این امر اهمیت بسیار زیادی برای شما از نقطه نظر فعالیت کاری در بازار دارد. هر فردی تمایل به استفاده از خدمات بیمه پس از بازنشستگی دارد. این امر در کنار یک بیمه عمر مناسب به شما فرصت یک زندگی بی دردسر در دوران بازنشستگی را خواهد داد. اگر شما به هنگام شرکت در مصاحبه های استخدامی شرکت های مختلف از آنها وضعیت بیمه شان را جویا شوید، به راحتی امکان انتخاب بهترین فرصت کاری را خواهید داشت. این امر به شما فرصت عالی برای تجربه یک کارنامه کاری موفق و سپس استراحت در دوران بازنشستگی را می دهد.

برخی از شرکت ها فقط در صورت درخواست کارمندان به آنها بیمه عمر ارائه می کنند. با این حساب شما باید همیشه درخواست موردنظر را از شرکتی که در آن کار می کنید، مطرح نمایید.

۶. سرمایه گذاری بر روی دوران بازنشستگی

دوران بازنشستگی برای هر فردی مهم و اساسی است. هیچ کس دوست ندارد پس از یک عمر فعالیت کاری در دوران بازنشستگی هم مجبور به انجام کار در شرکت های مختلف باشد. درست به همین خاطر سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی اهمیت بسیار زیادی دارد.

شما برای اینکه دوران بازنشستگی مناسبی داشته باشید، نیازی به برنامه های عجیب و غریب ندارید. همینکه اندکی پس انداز و همچنین استفاده از طرح های بیمه بازنشستگی را مدنظر قرار دهید، تمام کارها به طور مناسب پیش خواهد رفت. یکی از نکات جالب در زمینه استفاده از خدمات مربوط به بازنشستگی امکان ثبت نام در طرح بیمه های مختلف از همان ابتدای شروع به کارتان در بازار است. اینطوری پس از مدت زمانی مشخص به طور خودکار از خدمات بازنشستگی بهره مند خواهید شد.

۷. ایجاد یک برنامه بازپرداخت بدهی

بدهی یکی از دردسرهای بزرگ در زندگی شخصی و حرفه ای محسوب می شود. وقتی شما بدهی بالایی داشته باشید، باید به طور مداوم تمام درآمدتان را برای آن اختصاص دهید. در این صورت به احتمال زیاد دیگر پول چندانی برای استفاده در زندگی تان باقی نخواهد ماند. در دنیای کسب و کار نیز استفاده از قرض های مداوم و نداشتن برنامه در راستای بازپرداخت آنها به سرعت وضعیت کسب و کاران را نامتعادل خواهد کرد. اگر وضعیت مالی نامطلوب شما برای مدت زمانی طولانی ادامه پیدا کند، شما خیلی زود از بازار کنار خواهید رفت.

توصیه مالی این بخش بر روی برنامه ریزی برای پرداخت بدهی ها و سپس دریافت انواع وام یا قرض از منابع مختلف تاکید دارد. این امر به شما برای بهبود وضعیت مالی تان کمک شایانی خواهد کرد. همچنین دیگر خبری از تهدیدات مختلف در زمینه ورشکستگی مالی کامل نیز در میان نخواهد بود.

امروزه برخی از نرم افزارها یا موسسه های مالی مسئولیت ایجاد تعادل در بازپرداخت بدهی های شما را برعهده می گیرند. استفاده از خدمات چنین موسسه هایی اغلب اوقات برای کسب و کارها منطقی و مقرون به صرفه است. شما با چنین کاری دست کم از بازپرداخت سر موعد بدهی های تان مطمئن خواهید شد. با این حساب دیگر مشکلی در زمینه حفظ تعادل مالی تان نخواهید داشت. البته طراحی یک جدول و درج زمان مقرر برای بازپرداخت هر بخش از بدهی نیز ایده مناسب دیگری در این میان خواهد بود.

۸. پس انداز برای شرایط اضطراری

شرایط اضطراری فقط در دنیای کسب و کار روی نمی دهد. گاهی اوقات شما در زندگی شخصی تان نیز شرایط اضطراری مالی خواهید داشت. این امر شما را بیش از هر زمان دیگری به یک بودجه مناسبی برای رفع مشکل موردنظر نیازمند می کند. اگر شما در این میان یک پس انداز ویژه برای شرایط اضطراری داشته باشید، دیگر نیازی به نگرانی نخواهید داشت.

بدون تردید پس انداز بیشتر برای بسیاری از افراد خوشایند نیست. با این حال شما باید بیش از همه به فکر شرایط مالی ناگوار و اتفاقات غیرمنتظره باشید. با این حساب پس انداز بخشی از درآمدتان در این شرایط ایده بدی نخواهد بود.

مطلب مرتبط: چالش مدیریت مالی کسب و کارهای تازه تاسیس

۹. درخواست برای افزایش حقوق

اغلب کارمندان در دنیای کسب و کار به طور مداوم به دنبال بهبود کیفیت کاری شان هستند. این امر یکی از نکات مهم برای فعالیت بهینه در بازار محسوب می شود. وقتی شما مهارت های تان در طول زمان افزایش پیدا می کند، بهترین گزینه در این میان تلاش برای مذاکره با مدیران شرکت به منظور افزایش حقوق تان است. شاید این امر در ابتدا اندکی سخت باشد، اما اگر شما مهارت های متعددی را یاد گرفته باشید، به احتمال زیاد شرکت تان تمایل بالایی برای استفاده از شما خواهد داشت. این امر به معنای امکان استفاده از فرصت های تازه و ارتقای حقوق ماهانه خواهد بود. چنین امری وضعیت مالی شما را به طور قابل ملاحظه ای بهبود خواهد بخشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *