بوشهر-ایرنا- معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولیدکنندگان این بخش سالانه ۶ میلیارد دلار برای خزانه ارزآوری دارند که بیش از ۵۰ درصد آن مربوط به حوزه باغبانی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدمهدی برومندی روز پنجشنبه در همایش بین المللی خرما و صنایع وابسته در بوشهر اظهار کرد: وزارت جهاد رسالت مهم امنیت غذایی کشور را عهده دار و در این مسیر مفتخر است که با تلاش کشاورزان و ارکان‌های ذیربط در سال‌های فشار و تحریم اقتصادی تولید کنندگان این بخش علاوه بر حفظ امنیت غذایی و تامین غذا، تولید مازاد بر مصرف دارند.

وی بیان کرد: در کشور بجز چهار میوه گرمسیری موز، نارگیل، انبه و آناناس در زمینه تامین سایر محصولات کشاورزی خودکفایی کامل وجود دارد.

برومندی ادامه داد: امسال به ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن تولید در باغ‌های کشور دست یافتیم که از این میزان سهم خرما به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن گزارش شده است.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی یادآورشد: سال گذشته ۳۴۸ هزار تن خرما به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار صادر شد.

وی گفت: در ۹ ماه امسال نیز ۲۰۲ هزار تن خرما به خارج کشورها صادر شده است که این روند در سه ماه پایانی سال نیز با شدت ادامه پیدا خواهد کرد.

برومندی اظهار کرد: ظرفیت کشور در تولید محصولات کشاورزی خیلی بیشتر از میزان کنونی باید باشد که براساس سیاست گذاری مناسب باید به این مهم دست پیدا کرد.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در برنامه تحولی این وزارتخانه به حوزه کشاورزی و باغبانی کشور اشاره جدی صورت گرفته است که در محصول خرما نیز باید این تحول محقق شود.

وی عنوان کرد: ایران با ۲۶۰ هزار هکتار سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن خرما تولید می‎‌کند که متوسط تولید کشور در هکتار حدود ۵.۲ است.

برمندی ادامه داد: از این میزان استان بوشهر با ۳۴ هزار هکتار نخل یکی از قطب های تولید خرمای کشور است که تولید سالانه آن ۱۶۵ تا ۱۷۰ هزار تن است.

وی افزود: احیای باغ ها از سوی وزارت جهاد کشاورزی آغاز شده که در محصول خرما این مهم با حضور رئیس جمهور در استان بوشهر آغاز شد.

برومندی عنوان کرد: اولین طرح الگویی اصلاح نخلستان در مناطق آبپخش و سعدآباد شهرستان دشتستان استان بوشهر آغاز و تا امروز بیش از ۱۲۵ میلیارد تومان اعتبار در این زمینه هزینه شده است.

جشنواره بین المللی خرما و صنایع وابسته از روز سه‌شنبه ۲۷ دی ماه در استان بوشهر آغاز شده است.

این رویداد شامل نمایشگاه، میزملی، همایش و اختتامیه نمایشگاه بین المللی خرما و صنایع وابسته در استان بوشهر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *