وزیر امور خارجه روسیه طی اظهاراتی اعلام کرد که دلار آمریکا ممکن است به زودی از آمار تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEU) ناپدید شود، چرا که کشورهای عضو در حال کاهش استفاده از این ارز در تسویه حساب های متقابل هستند.

تسنیم به نقل از راشاتودی: سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه طی اظهاراتی اعلام کرد که دلار آمریکا ممکن است به زودی از آمار تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEU) ناپدید شود، چرا که کشورهای عضو در حال کاهش استفاده از این ارز در تسویه حساب های متقابل هستند.

لاوروف با اشاره به اینکه تجارت بین کشورهای عضو این اتحادیه به سرعت در حال رشد است، گفت: اکنون زمان آن رسیده است که آمارها بر اساس ارزهای مورد استفاده آنها محاسبه شود.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا بر پایه اتحادیه گمرکی روسیه، قزاقستان و بلاروس در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد. بعداً ارمنستان و قرقیزستان نیز به آن پیوستند.

لاوروف روز چهارشنبه در کنفرانسی گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا یکی از پویاترین انجمن‌های منطقه‌ای و در حال توسعه است. تقریباً ۱۸۵ میلیون مصرف کننده را متحد می‌کند و کل درآمد ناخالص آن بیش از ۲ تریلیون دلار است.

وی افزود: اگرچه زمان آن فرا رسیده است که به محاسبه آمار به ارزهای دیگر روی بیاوریم، اما تاکنون از روی عادت به دلار حساب کرده‌ایم.

بر اساس این گزارش، روسیه استفاده از دلار را در تجارت خارجی خود بسیار کاهش داده است. مسکو همچنین طرحی را برای دلارزدایی از اقتصاد داخلی در سال ۲۰۱۸ تصویب کرد.

با این حال، پس از تحریم‌های بی‌سابقه‌ای که علیه روسیه اعمال شد، روند دور شدن از ارزهای “به خطر افتاده” را در سال جاری میلادی تسریع بخشید.

در سال جاری، مسکو یک طرح پرداخت مبتنی بر روبل برای صادرات گاز ارائه کرد و استفاده از ارزهای ملی را در تجارت خارجی افزایش داد.

بر اساس داده های رسمی، سهم ارزهای ملی در تسویه حساب های متقابل بین اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا اوت ۲۰۲۲، ۷۴ درصد بوده که بیش از نیمی از معاملات به روبل روسیه انجام شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *