مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان گفت: ذوب‌آهن اصفهان برای تنطیم بازار مصرف و به منظور حمایت از حقوق مصرف کنندگان مجموعه در اقدامی بی سابقه، قیمت پایه خود را کاهش داد تا از شکل‌گیری قیمت های غیرمنطقی در بازار فولاد جلوگیری کند.

ذوب‌آهن اصفهان برای تنظیم بازار مصرف، جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و جلب رضایت مشتریان با هدف حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان نهایی تاکنون مجموعه اقدام‌هایی را به کار گرفته است، این شرکت نهم خردادماه در اقدامی بی‌سابقه با ارسال نامه‌ای به همه کارگزاری‌ها و نهادهای نظارتی بخش ساختمانی، داوطلبانه قیمت پایه را حدود ۴۲۰ تومان کاهش داد که انتظار می‌رود دیگر تولیدکنندگان فولاد کشور در این اقدام ملی مشارکت کنند.

منصور یزدی‌زاده مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در این خصوص اظهار کرد: یکی از کارکردهای مهم بورس کالا، خروج از نظام قیمت‌گذاری دستوری و شفاف‌سازی قیمت‌هاست که به خوبی نیز اثربخش بود و موجب اطمینان عرضه‌کنندگان شد.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان افزود: هرچند در گذشته شاهد دخالت‌هایی در نظام بورس کالا با قیمت‌گذاری دستوری بودیم، اما با رویکرد جدید وزارت صمت، دوباره به انجمن تولیدکنندگان فولاد و تولیدکنندگان عمده اعتماد شده است، بنابراین وظیفه داریم که پاسخ این اعتماد را به خوبی بدهیم.

وی در ادامه تصریح کرد: عده‌ای که در گذشته از طریق رانت‌های حاصل از قیمت‌گذاری دستوری و یا سیستم حواله‌ای، منافعی حاصل کردند، امروز صنایعی را نیز در دست گرفته‌اند که البته نقش کوچکی در صنعت فولاد دارند اما با در اختیارگرفتن تریبون‌های مختلف به دنبال ایجاد التهاب در بازار فولاد هستند و این‌گونه القا می‌کنند که بورس کالا کارکرد مثبتی در این زمینه ندارد تا دوباره همان سیستمی که رانت ایجاد می‌کرد را دوباره احیا کنند.

یزدی‌زاده ادامه داد: ذوب‌آهن اصفهان به عنوان یک مجموعه ملی، هر چند رویکرد اقتصادی نیز دارد اما به هر قیمتی حاضر به فروش محصول خود نبوده و حاضر نیست که به مصرف‌کننده آسیب برسد.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در ادامه مطرح کرد: قیمت‌های صادراتی معیار خوبی برای تعیین قیمت در داخل است و نباید قیمت‌های داخلی از قیمت‌های صادراتی بیشتر باشد، البته عده‌ای تلاش کردند این امر را مغایر با حق و حقوق سهامداران جلوه دهند در حالی که قیمت‌های منطقی به نفع سهامدار نیز هست و آن‌ها نیز راضی به گران‌فروشی نیستند ضمن این‌که گران‌فروشی علاوه بر ظلم به جامعه، پشتوانه هم ندارد و باعث می‌شود با کاهش قیمت‌ها ایجاد بحران شود.

وی اضافه کرد: ذوب‌آهن اصفهان زمانی که احساس کرد ممکن است قیمت‌هایی در بورس کالا شکل بگیرد که موجب سواستفاده شود، داوطلبانه پایه قیمت عرضه خود در بورس کالا را به صورت منطقی پیشنهاد داد، این کار در واقع یک قدردانی از وزارت صمت هم بود که به تولیدکنندگان فولاد کشور اعتماد کرد.

یزدی‌زاده در ادامه گفت: پس از اصلاح قیمت و رقابتی که در بورس کالا ایجاد شد، سقف قیمت ثبت شده متناسب با قیمت‌های صادراتی است که بسیار منطقی است و به دنبال ذوب‌آهن اصفهان، فولاد خراسان هم به عنوان یک شرکت بزرگ تولیدکننده مقاطع ساختمانی، این کار را انجام داد.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در پایان ابراز امیدواری کرد که فولادسازان در کنار سایر تکالیفی که در صنعت و اقتصاد کشور دارند، بتوانند به عنوان یک بازوی قوی جهت تأمین ارز مورد نیاز کشور در شرایط تحریم و فشارهای ظالمانه دشمن، همچون گذشته موفق عمل کنند، این مهم مستلزم این است که در امر صادرات خللی ایجاد نشود تا این تولیدکنندگان، منویات مقام معظم رهبری در سال جهش تولید را محقق سازند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *